Rusi se smrzavaju
Kad je Vladimir Putin prošle nedelje sleteo u Habarovsk tokom turneje po istoku Rusije, dočekala ga je grupa mladića s natpisima u rukama.
Izvor: Index"Molim vas, stavite kapu", pisalo je na jednom od njih. "Vladimire, ovde je hladno, a trebaš nam zdrav", stajalo je na drugom.
Mada u porukama mladića nije bilo ni trunke ironije, u tom su se trenutku desetine hiljada njihovih sugrađana praktično smrzavali u svojim domovima.
Kako su temperature pale ispod nule, što je bilo očekivano za ovo doba godine, ruski mediji su izvestili da je u dvadesetak regiona nestalo grejanja. Dakle, dok Putin raketnim napadima pokušava da onesposobi ukrajinsku energetsku mrežu, korupcija i nedostatak radne snage izjedali su njegovu, piše Politiko.
Centralizovano grejanje
Koren problema seže još u sovjetsko doba. "Tada je energetski sektor bio centralizovan, s fokusom na proizvodnju jeftine toplotne i električne energije za industriju, a ne za potrebe običnih građana", rekao je Vladimir Milov, bivši zamenik ministra energetike, koji je postao opozicioni političar, prenosi Indeks.
Današnji ruski sistem grejanja se još uvek u velikoj meri oslanja na ogromne kotlarnice koje su često na periferiji gradova, a sa zgradama i kućama su povezane putem razgranate mreže cevi. Milov se prisetio poseta četvrti u Habarovsku, gde su stanovnici dobijali toplu vodu iz kotlarnice udaljene 15-ak kilometara. "Dok je voda stigla do njih, već je bila hladna", rekao je.
Osim što je neefikasan, centralizovani sistem takođe znači da kada se nešto pokvari – pate mnogi. Na primer, u sibirskom Novosibirsku je zbog jednog napuknutog cevovoda bez tople vode ostalo oko pola gradske populacije.
Korupcija i nedostatak radne snage
S druge strane, Rusija nije jedina zemlja s centralizovanim sistemom grejanja, a u drugim državama ne dolazi do takvih masivnih kvarova. Analitičari smatraju da je za to kriva korupcija. Milov navodi da je od 1990-ih u održavanje i zamenu zastarelih cevovoda uloženo nekoliko desetina milijardi dolara.
Ali, poput tople vode u Habarovsku, velik deo novaca nikada nije stigao do svog ciljanog odredišta. Ove godine je situacija još gora zbog rata s Ukrajinom i nedostatka radnika. Stotine hiljada radno sposobnih Rusa poslato je na front ili su pobegli iz zemlje kako bi izbegli mobilizaciju, a strani radnici nisu privučeni mogućnostima zarade koje nudi Rusija.
Potraga za žrtvenim jarcima
Kako se sistem raspada i veći dio infrastrukture, koja većinom datira iz 1970-ih, dolazi do kraja svog veka trajanja, situaciju će pogoršati i zapadne sankcije na tehnologiju. S obzirom na to da se bliže izbori, vlasti su počele da traže žrtvene jarce.
Ubrzo nakon što je Putin naredio ruskom ministarstvu za izvanredne situacije da preduzme sve potrebne mere za rešavanje problema s grejanjem u Podolsku, gradu udaljenom 40 kilometara od Moskve, regionalni istražni odbor priveo je voditelje lokalne kotlarnice i zamenika načelnika gradske uprave zbog sumnje u zloupotrebu ovlašćenja.
Budući da je kotlarnica u Podolsku u privatnom vlasništvu, što je zapravo izuzetak u Rusiji, radi se o domišljatom potezu Kremlja koji je na ovaj način pokazao da ima kontrolu nad situacijom, ali da istovremeno ne preuzima odgovornost za krivicu zbog kolapsa sistema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.