Tri leka koriste za teške kovid-pacijente: Imaju li slovenački lekari "dobitni" recept u rukama?

Pacijenti oboleli od kovida 19 u Sloveniji se primarno leče u odnosu na simptome, što znači da po potrebi primaju kiseonik i lekove za temperaturu.

Izvor: Tanjug
Podeli
Foto: Getty Images,  Joe Raedle / Staff
Foto: Getty Images, Joe Raedle / Staff

Oni sa teškim simptomima dobijaju remdesivir, favipiravir i deksametazon, lekove za koje istraživanja pokazuju da mogu biti potencijalno efikasni, prenela je STA.

Remdesivir, antivirusno sredstvo, primenjuje se kod onih kojima je potrebna intenzivna nega ili imaju snažno povećanu potrebu za snabdevanjem kiseonikom, objasnila je Mateja Logar, infektolog u bolnici UKC Ljubljana.

Onima koji imaju nešto blaže simptome i u početnoj su fazi bolesti, ali sa drugim oboljenjima, daje se favipiravir, lek koji je do sada korišćen za lečenje gripa.

Onima kojima je potreban kiseonik, ali ga primaju tokom vremenskog perioda kada favipiravir više nije održiva opcija, daje se deksametazon, kortikosteroid koji se decenijama koristi, uglavnom za lečenje raznih vrsta upala.

"To su lekovi za koje se pokazalo na osnovu višestrukih studija da mogu biti efikasni, a da imaju i relativno povoljan bezbednosni profil", dodala je dr Logar.

Slovenački lekari ne koriste hidroksihlorokin, lek za artritis koji se, takođe, može koristiti za sprečavanje malarije, niti koriste antibiotik azitromicin ili lekove za HIV, jer su se u više studija pokazali neefikasnim.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 69 idi na stranu