Aktuelno - Moj kvadrat -

Evo koji gradovi imaju najveću zakupninu po kvadratnom metru na svetu

Studija stručnjaka Deluxe Homes-a upoređivala je cene najma u najpopularnijim svetskim destinacijama u 2023. kako bi pronašla gradove s najvišom zakupninom po metru kvadratnom.

Izvor: Investitor.me
Podeli
Ilustracija: Shutterstock/Leka Sergeeva
Ilustracija: Shutterstock/Leka Sergeeva

Fokusirajući se na dugoročne najamnine, studija je procenila cenu zakupnine po metru kvadratnom određujući prosečnu veličinu jednosobnog stana i prosečnu najamninu. Gradovi su zatim rangirani na osnovu cene zakupnine po metru kvadratnom, prenosi Investitor.

Njujork je po ovoj računici na vrhu lestvice kao grad s najvećom zakupninom po metru kvadratnom sa 50,35 dolara. Dok je prosečna veličina jednosobnog stana u SAD-u oko 70 metara kvadratnih, Njujork nudi nešto manje prostora na 66,05 metara kvadratnih. Ipak, mesečna renta od 3,3 hiljade dolara je najveća među svim gradovima na listi.

San Francisko je na 2. mestu kao grad s najvišom zakupninom po metru kvadratnom u proseku od 46,27 dolara. Mesečni najam jednosobnog stana u proseku od 2,9 hiljada dolara je takođe 2. najviši na listi, nadmašio ga je samo Njujork.

London, prvi evropski grad na listi, zauzima 3. poziciju sa 43,81 dolara po metru kvadratnom. Iako su stanovi ovde od 50,4 metara kvadratnih znatno jeftiniji od prethodna dva na listi, prosečna cena po kvadratu je i dalje dovoljno visoka da utiče na visoko rang mesto.

Boston je na 4. mestu na listi gradova sa najvišom zakupninom po metru kvadratnom, sa cenom od 39,55 dolara. Boston, uz Los Anđeles, ima najskuplji prosečni jednosobni stan površine 67,08 metara kvadratnih među svim rangiranim gradovima.

Vašington, Majami, Los Anđeles i Pariz zauzimaju 5. mesto na listi gradova sa najvećom zakupninom po metru kvadratnom sa prosečnih 36,13 dolara po metru kvadratnom. Najveće jednosobne stanove ima Los Anđeles, a najmanji Pariz, iako je cena kvadratnog metra ista.

Dablin i Amsterdam dele 6. poziciju na listi sa cenom zakupa od 33,25 dolara po metru kvadratnom. Oba ova grada predstavljaju idealan spoj veličine i cene u poređenju sa svim ostalim gradovima na popisu.

Čikago, Oslo, Kopenhagen i Barselona zauzimaju 7. mesto među gradovima sa najvišom zakupninom po metru kvadratnom, sa cenom od 30 dolara. Iako su različiti duhom, ovi gradovi nude savršen spoj prostora i cene.

Na 8. mestu, Prag i Berlin nude stanove za najam po prosečnoj ceni od 24,90 dolara po metru kvadratnom. Ovi gradovi nisu slični samo po ceni kvadrata, već i po ceni najma jednosobnih stanova generalno.

Stokholm i Beč su na 9. mestu sa cenom od 22,47 dolara. Iako su prosečne cene kvadrata u ovim gradovima gotovo iste, prosečna veličina stana u Beču je znatno niža u odnosu na Stokholm. Beč takođe nudi opciju za iznajmljivanje po ceni od 862,09 dolara za celi stan.

Helsinki i Lisabon zaokružuju listu kao gradovi sa najnižom zakupninom po metru kvadratnom od 21 dolara. Među svim navedenim gradovima, Lisabon je onaj sa najnižom cenom zakupnine po metru kvadratnom od 20,97 dolara, što je razlika od 29 dolara u odnosu na prvorangirani grad.