Šta je listerija, od koje je umrlo petoro ljudi u Austriji posle konzumiranja kajmaka VIDEO

Pet osoba je preminulo u Austriji nakon što su pojeli kajmak u kojem se nalazila bakterija listerija, a njih šestoro ostalo je sa trajnim posledicama po zdravlje.

Izvor: B92, Prva TV
Podeli
Foto: Shutterstock/felipe caparros
Foto: Shutterstock/felipe caparros

Bivši direktor mlekare "Glognic", srpskog porekla, osuđen je na 13 meseci zatvora zbog ubistva iz nehata i nanošenja telesnih povreda.

O ovoj bakteriji govorili su ovog jutra doktorka Slavica Marić, specijalista epidemiologije i doktor Vladimir Milivojević, specijalista gastroenterologije iz Kliničkog centra Srbije, u emisiji "Jutro" televizije Prva.

"Listerioza je crevna zarazna bolest koja uglavnom nastaje konzumiranjem hrane koja je kontaminirana bakterijom iz roda listerija. Postoji oko 10 različitih vrsta ove bakterije, ali najpoznatija je listerija monocitogenez. Ove bakterije nalaze se u zemljištu, vodi, digestivnom traktu životinja, koje su rezervoari ove baketerije koje u spoljašnu sredinu izlučuju stolicom. Ova bekterija je veoma opasna jer se razmnožava i opstaje u širokom opsegu temperature od 0 do 45 stepeni, što znači da može da opstane i u namirnicama koje čuvamo u frižideru. Globalno nema veliog broja obolelih od ove bolesti. Ako govorimo o našoj zemlji, odnosno o Beogradu konkretno, šest obolelih je registrovano tokom prošle godine. Ovo oboljenje ima visoku smrtnost, od 20 do 30 procenata. Najugroženije su trudnice, osobe koje imaju oslabljen imunitet (onkološki pacijenti, pacijenti sa HIV-om itd.), odojčad i osobe starije od 65 godina. Prema podacima SZO smatra se da se broj smrtnosti kreće od 0-1 do 10 na milion stanovnika", kaže Marić.

Retka i opasna bakterija pronađena u omiljenom srpskom specijalitetu VIDEO

Osim u kajmaku, ova bakterija može da se nađe i u mesu, zatim svim drugim namirnicama životinjskog porekla, poput sira, posebno u onim koji se prave od nepasterizovanog mleka. Takođe se može naći i u voću i povrću.

"Moj savet je da se voće i povrće pere pre konzumacije u sodi bikarboni, da odstoji u tom rastvoru sa vodom neko vreme. Da se hrana pre upotrebe termički dobro obradi, tačnije meso, a trudnice bi trebalo da izbegavaju namirnice koje se prave od nepasterizovanog mleka", istakao je Milivojević. Više o ovoj temi pogledajte u vodeo-prilogu koji sledi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 34 idi na stranu