Pišite nam
 

Osvrti

Između rođenja kćerke i atentata

Piše: Miroslav Lajčák


12. mart 2003. godine će mi zauvek ostati u sećanju. Ovim povodom ne želim da se upuštam ni u kakve politicke rasprave, osim želje da podelim licna secanja i uspomene. 12. marta sam iscekivao rodenje svoje kceri, a dan pre toga sam odvezao suprugu u beogradsko porodilište. U trenutku kada smo stigli na mesto, primio sam telefonsku informaciju da samo par metara od nas je bio izvršen atentat na premijera Zorana Đinđića.

Naredna cetiri dana su ostala u mom secanju kao posebni mozaik sa veoma jakim emocijama u tom najlepšem i najgorem smislu. Prakticno nisam uopšte spavao, celo vreme sam provodio izmedu kancelarije i porodilišta. Na poslu smo vršili analizu nastale situacije, koja je bila povezana ne samo sa atentatom, vec i sa uvodenjem vanrednog stanja neposredno nakon njega. Bilo je potrebno obezbediti i pitanja u vezi sa sahranom na kojoj je za Slovacku Republiku bio prisutan premijer Mikuláš Džurinda. Telefoni su neprekidno zvonili, interesovanje moje Vlade i slovacke javnosti je bilo razumljivo.

U porodilištu sam obicno pocinjao i završavao dan, ali ipak sam, sedeci pored supruge, više pratio najnovije vesti sa TV-a. To mi je oprostila. Ali mi ne bi oprostila da sam je ostavio u trenutku rodenja naše Lare. To sam na svu srecu savladao.

Lara upravo proslavlja 3. rodendan a meni se isto kao prošle i preprošle godine ponovo pred ocima odvija zbunjujuci film iz 2003. godine. Ubeden sam, da cu se tako secati svakog njenog rodendana. Za koje vreme pitace me, zašto ima u stavci MESTO ROĐENJA naveden BEOGRAD a ja cu joj jednog dana, kada poraste, ispricati sve dramaticne okolnosti koje su propratile njen dolazak na svet.

U mom secanju sam sacuvao mnogo uspomena na Zorana Đindicć, jedna od njih je posebno jaka. Na prelomu 2002/2003 g. premijer je pozvao sve ambasadore akreditovane u Beogradu na Novogodišnji prijem i cašu vina. Bilo je to u vreme, kada je njegova Vlada bila pod jakim pritiskom a mediji su bili puni spekulacija o tome, koliko ce na funkciji još izdržati. S obzirom i na ovaj splet okolnosti premijer Đindic je svoj govor završio sa zdravicom „Želim da se svi ovde ovako ponovo okupimo i za godinu dana“. Niko od nas nije naslucivao da se nece njegove reci ispuniti – ne zbog parlamentarnih brojki, ali zbog podmuklog ubistva.

U ime pravde i u interesu Srbije želim, da se ovaj zlocin dosledno istraži i njegovi pocinioci dobiju zasluženu kaznu, koja im sleduje. To je minimum, šta može Srbija za Zorana Đindica uciniti, s obzirom na sve šta je on za Srbiju uradio – u zemlji i u inostranstvu.

Autor je politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Slovačke Republike
Lični izaslanik Havijera Solane za referendum u Crnoj Gori
Ambasador Slovačke Republike u Beogradu u 2001.-2005. g.

Ostali osvrti
Kako je ubijen Zoran, Čedomir Jovanović
Čistač Augijevih štala, Vojin Dimitrijević
Dan kada je otišla Dobra vest, Daniel Bukumirović
Kako je građen sukob u kome je ubijen Zoran, Nenad Milić
Srpsko društvo i Zoran Đinđić, Latinka Perović
Srbija spora bez Đinđića, Jožef Pandur
Između rođenja kćerke i atentata, Miroslav Lajčák
Priča o posipanju pepelom, Jovana S. Polić
Kako je bilo raditi sa Zoranom, Ivana Jeremić
 

 

 

Preuzmite video zapis
"Ako Srbija stane"
Real stream
Avi download(207mb)

Snimak dešavanja ispred Vlade Srbije
Real stream

 Sadržaj
Naslovna
Osvrti
Razgovori
Hronologija suđenja
Reakcije čitalaca
Svedočenje pred specijalnim sudom Vladimira Popovića
[koristiti opciju save document - pdf 2,9mb]
 
Arhiva
Specijal: Ubistvo Zorana Đinđića
Specijal: Suđenje stoleća
Specijal: Slučaj Legija
Fotogalerija: Atentat na Đinđića
Hronologija suđenja (2003 - 2004)