- Komentari -
  1. MOj prijatelj je kupio stan na N.Beogradu i to je super prosao. Novogradnja, cena ta i ta a kada je pitao kolika je cena ako istrese pare iz kese na licu mesta , dobio fantastican popust. Njegove pare, posteno zaradio i sta ga briga.
    (Uzicanin, 22. januar 2021 18:58)

    # Link komentara

  2. Ova statistika malo dovodi u zabludu, jer je, kao reper, uzet broj transakcija, a ne njihova vrednost. U tom smislu, potpuno je jednak statistički podatak o kupovini stana u, recimo Lebanu, gde kvadrat košta 150 evra, i Beogradu, gde kvadrat, neretko, košta 2.000 ili 3.000 evra.

    Dakle, da bi statistika bila relevantna, treba se uzeti u obzir vrednost, a ne broj transakcija. Siguran sam, da bi, u tom slučaju, slika bila značajno drugačija, jer na to upućuje podatak o zaduženju građana po osnovu hipotekarnih kredita (trenutno, građani Srbije imaju 3,5 milijardi evra duga po osnovu hipotekarnih kredita).

    Za keš se kupuju poljoprivredno zemljište, manje građevinske parcele, garaže, stare kuće, manji ili manje vredni stanovi (uglavnom po provinciji). U većim mestima, najveći deo stanova se kupuje na kredit.

    Takođe, treba uzeti u obzir da je, u statistiku kupovine nepokretnosti na kredit, uzeta u obzir samo kupovina preko hipotekarnog kredita. Mnogi ljudi neće da se maltertiraju sa administracijom koja podrazumeva podizanje hipotekarnog kredita (veštaci, overe založnih izjava, osiguranja, Nacionalna korporacija, i tsl.), pa podižu keš kredite kojima u celosti (ako se radi o nepokretnosti manje vrednosti) ili delimično (ako već imaju neki keš) finansiraju kupovinu nepokretnosti. Takve transakcije se vode kao kupoprodaja za gotovinu, iako iz njih ponovo stoji neki kredit.

    Elem, ova statistika je prilično manjkava i daje vrlo pogrešnu sliku o tržištu nekretnina.
    (ja, 21. januar 2021 11:49)

    # Link komentara

  3. Gledam stanove vec dve godine, za svoju porodicu. Bila sam zainteresovana za par stanova, svaki put me je pretekao neki preprodavac stanova, koji ga je vec sutradan stavio u oglas za prodaju, i to odmah 5000 eura vise. Zato rastu cene stanova jer ih pumpaju preprodavci. Oni koji mogu da uzmu kredit za svoju porodicu su minorna manjina.
    (Ana, 20. januar 2021 23:41)

    # Link komentara

  4. Zivim za dan kad ce se proveravati poreklo imovine, kao sto recimo u Americi postoji. Nazalost, mislim da od toga kod nas nece biti nista iz dobro poznatih razloga.
    (Ivan, 20. januar 2021 21:34)

    # Link komentara

  5. Hej policijo, radi svoj posao. Sve ti se namešta. Istrage momentalno, otkud keš ljudima. Ovde se radi o pranju novca za dobijanje poslova.
    (Baki, 20. januar 2021 20:03)

    # Link komentara

  6. Nki naivno misle da Srbi nemaju ke$ ali se i po kupovinama nepokretnosti uvidja suprotno, a u USA je obratno, 90% kupuju sve na kredit a 10% za ke$..
    (C i n i k, 20. januar 2021 19:41)

    # Link komentara

  7. Ove godine pazario za keš. Stajao 5 godina na računu, neoročen, jer je dobit na oročen novac 0,2 posto. Kako je godišnja inflacija cena oko 2-3 posto u normalnim ekonomijama (ovde je verovatno oko 5 posto), počeo sam da "gubim" novac, tako da se izrazim. Skupio sve na gomilu i kupio stan, mozda oplodim kapital ako skoče cene (a trebale bi jos da skaču). Znam da je rizik ali mora se u životu rizikovati kako bi profitirali.. Ko li je to rekao..?
    (peki, 20. januar 2021 18:29)

    # Link komentara

  8. Ovo je vest za istrazne organe ako je takva situacija.
    (anja, 20. januar 2021 17:16)

    # Link komentara

  9. Neki ćemo keśom a neki ćete kreditom.
    (Legolas, 20. januar 2021 17:10)

    # Link komentara