Akvaplaning postaje prošlost? VIDEO

Prema statističkim podacima, akvaplaning uzrokuje desetine hiljada saobraćajnih nesreća godišnje, često sa ljudskim žrtvama.

Izvor: B92, Jutarnji list, Autoklub.hr
Pošaljite komentar
  1. Ako išta mrzim to je da neko misli kako su svi ljudi ovce! Da pojasnim... Prvo, po struci sam vozač mehaničar a vozim od 18-te godine (sad imam 55). Nisam imao nijednu saobraćajnu nezgodu od Makedonije do Nemačke, ali priznajem da je bilo manjih češanja (planina sa snegom, nadvožnjak, retrovizor) ali sa minimalnim oštećenjima i nikad niko povređen niti posvađan. Dakle debelo iskustvo. A sad pogledajte ulaznu putanju vozila Audi na gornjem primeru: prvi ulazak je bio u širokom luku, daleko od čunjeva i PRE akvaplaninga je već došlo do proklizavanja i auto dolazi do vode delimično bočno. Drugi ulazak je pravi trkački, krivina se seče uz same čunjeve i auto dolazi do vode BEZ proklizavanja i nagazna površina je pod pravim uglom. Ne kažem da sistem ne funkcioniše ali ne pravite ljude budalama (mislim na test ekipu). A što se tiče guma, imam puno primere. Npr. zbog putovanja na relaciji Nemačka-Srbija i zbog toga što nikad ne znam gde ću se zadesiti u vreme sezonske zamene pneumatika, primoran sam da koristim gume za sva godišnja doba. Sa slabijim autom Clio IIb sam sa Nokian AllWeather gumama vozio po kiši skoro kao po suvom na autoputevima i čak brže od mnogih "boljih" automobila ali do maksimalno dozvoljene brzine. Sa novim Golfom Sportsvan ali sa gumama Continental ContiProContact Allseason nemam takvu sigurnost pri istim brzinama! Čak ni na suvom u krivini ne leži bolje. Ne govorim o udobnosti, potrošnji (ista je a veći i jači auto) nego o značaju dobrih pneumatika!
    (Ivan, 11. mart 2021 13:35)

    # Link komentara

  2. Manja brzina, jedino što može pomoći u tom slučaju. U Slo, na auto putu sam jedini put doživeo akvaplanung. Na 130km, jako neprijatan osećaj, poput lebdenja, bez ikakve kontrole. Pustiti gas, bez kočenja, a dalje zavisi od sreće.
    (Marko, 26. februar 2021 15:24)

    # Link komentara

  3. Znaci,sada kad se sa novom opremom opremi ta nova serija,moci ce po kisi da se pici bar 150km/h.Super.Samo ne znam gde,naseljeno mesto 50km/h,regionalni put 80km/h,auto put 130km/h.Ali to za vecinu naravno ne vazi...
    (pitam za druga, 24. februar 2021 11:33)

    # Link komentara

  4. Ja očekivao da će uvesti neku blokadu na 70 km/h da ne možeš upasti u problem.
    (kele®, 24. februar 2021 07:53)

    # Link komentara

  5. Da, umesto da se voznja prilagodi uslovima na putu, hajde da u auto ubacimo jos jednu stvarcicu koja se sastoji od 5 delova, lako crkava i zamenski deo kosta boga oca, hajde to.
    (coooa, 23. februar 2021 14:30)

    ne brini, poskidaćemo mi to kad ih doteramo za 12-15 godina!
    nije do sada izmišljen deo koji mi nismo uspeli da skinemo ili bajpasujemo.
    NIKADA NAS NEĆE PREVARITI!
    (jaretina, ne brinite braćo, svaki EV postaće punoletan, kriterijum za kupovinu biće zadovoljen!, 23. februar 2021 23:29)

    # Link komentara

  6. Da, umesto da se voznja prilagodi uslovima na putu, hajde da u auto ubacimo jos jednu stvarcicu koja se sastoji od 5 delova, lako crkava i zamenski deo kosta boga oca, hajde to.
    (coooa, 23. februar 2021 14:30)

    Pa ti kupi klot Daciju i idi kod Zike da ti iskljuci ESP a nas ostale ostavi da se "mucimo" sa sistemima. Ne moras ni pojas da stavis. U zadnjih 10-15 godina isti ti sistemi su spasili stotine hiljada zivota u celom svetu. Veliko hvala inzinjerima.
    (Pantelija, 23. februar 2021 19:24)

    # Link komentara

  7. Da, umesto da se voznja prilagodi uslovima na putu, hajde da u auto ubacimo jos jednu stvarcicu koja se sastoji od 5 delova, lako crkava i zamenski deo kosta boga oca, hajde to.
    (coooa, 23. februar 2021 14:30

    Blizu mog mesta i to na magistralnom putu postoji deo, i to zadnjih desetak godina, gde se asfalt ulegnuo nekih 20-30 metara po dužini. Kada padne malo jača kiša to izgleda kao jezero. E, sad, problem je što je baš taj deo u senci od okolnih stabala tako da čak i leti voda se zadržava ponekad i po dva, tri dana (merio jednom posle jake kiše - 8 cm, a dva dana kasnije 3,5 cm. Ograničenje na tom putu je 80km/h mada svi voze i mnogo brže, i ne postoji nijedan znak upozorenja. Lep sunčan dan, odlična vidljivost... Ti voziš prilagođeno uslovima puta (79 km/h), nerviraš se zato što lokalci voze 20-25 na sat, pretičeš, uletiš u baru i završiš u jarku sa uništenim autom. Ko je kriv? Ti, jer nisi prilagodio vožnju uslovima puta.
    (Korvin, 23. februar 2021 17:59)

    # Link komentara

  8. Kupite vi dobre gume i prilagodite brzinu i ne sekirajte se! A kad sa 200kmh naletis na vodu nema tog sistema i gume koji ce te spasiti! A samo oni nek trpaju jos x senzora u auta koja su nam i sad trafostanice na tockovima jer od cega da zive prodavaci djelova i ovlasceni servisi! Nije nikakva reklama ali sto se tice mog iskustva po kisi guma Bridgestone blizzak je alfa i omega!
    (Brabus, 23. februar 2021 17:14)

    # Link komentara

  9. Itekako znam šta je aquaplanig i koliko je opasan. Ali sam protiv ovakvih sistema koji negativno utiču na pažnju i koncentraciju vozača.Dajući lažnu sigurnost praktično teraju vozače preko granice sigurnog i racionalnog.A kada iznevere ( a izneveriće) ,šanse da se "jeftino" izvučete su praktično nikakve.
    Dovoljno je znati da je aquaplaning proporcionalan brzini.Znači, smanji brzinu i smanjićeš aquaplaning.
    (Čeki opinionista del cazzo, 23. februar 2021 17:00)

    # Link komentara

  10. Italijani su sjajni inzenjeri. Koliko su samo inovacija doneli autoindustriji.
    (Jovan, 23. februar 2021 16:42)

    # Link komentara

  11. @coooa Druže, šta ćeš da radiš kad naiđeš na neki kolotrag ispunjen vodom iznenada na autoputu na 120/130 km/h...
    (Miša, 23. februar 2021 16:21)

    # Link komentara

  12. Bravo majstori! Stvarno BRAVO!
    (Igor, 23. februar 2021 15:31)

    # Link komentara

  13. Da, umesto da se voznja prilagodi uslovima na putu, hajde da u auto ubacimo jos jednu stvarcicu koja se sastoji od 5 delova, lako crkava i zamenski deo kosta boga oca, hajde to.
    (coooa, 23. februar 2021 14:30)

    # Link komentara

  14. Imam skoro 50 godina, dakle oko 30 već vozim. Za svo to vreme, upravo je jedna akvaplaning situacija na putu Zagreb - Beograd pre 5-6 godina bila najgore vozačko iskustvo. Sve se završilo bez posledica, ali nemoć koju osetite vozeći 120 do 140km/h prilikom te pojave, to je bilo zastrašujuće iskustvo.
    Velika čestitka za rešenje, nadam se da će ga izvesti i da će postati brzo i deo standardne opreme. Uz sve to, ideja da se sve rešava praktično reakcijom "prskalica za vodu", pa to je tako jednostavno i sjajno.
    (Mork, 23. februar 2021 14:21)

    # Link komentara