Ima atmosferu kao Zemlja, ima vetar, kišu i planine i jedno je od najboljih mesta za traženje života
Tim istraživača iz NASA i Evropske svemirske agencije objavio je prvu globalnu geološku kartu Titana, najvećeg Saturnovog meseca. Astronomi su koristili podatke dobijene sondom Kasini između 2004. i 2017. godine za pravljenje mape.
Izvor: B92, Sputnik
Na slici, objavljenoj u specijalizovanom časopisu Nature Astronomy, vidi se da je površina Titana prepuna dina, jezera, ravnica, visoravni i kratera i da ima velike sličnosti sa Zemljom.
Treba napomenuti da je Saturnov satelit jedino nebesko telo u Sunčevom sistemu, pored našeg, koje na svojoj površini ima stabilna tečna tela.
"Titan ima atmosferu poput Zemlje. Ima vetar, kišu, planine. To je zaista veoma interesantan svet i jedno od najboljih mesta u Sunčevom sistemu za traženje života", rekla je rukovoditeljka studije Rozali Lopez.
Naučnici su takođe zaključili da, kao i na Zemlji, Titanov pejzaž uveliko zavisi od širine. Na primer, ekvatorijalno područje Meseca bogato je dinama.
Lakes and labyrinths: the first map showing the global geology of Saturn's planet-sized moon, Titan, has been completed. It charts a dynamic world of dunes, plains, craters and other terrains. See more: https://t.co/dBNxyi5LzF pic.twitter.com/bNMmXIe5iG
— NASA Solar System (@NASASolarSystem) November 18, 2019
"Iznenađujuće je koliko je jasna raspodela geografske širine", rekla je Lopezova, koja je površinu Saturnovog Meseca opisala kao "jednu od geološki najraznolikijih u Sunčevom sistemu".
Saturnov satelit ima gustu atmosferu sastavljenu uglavnom od azota koja služi kao prirodni štit protiv sunčevog zračenja i atmosferskog pritiska i skoro je jednaka onoj na našoj planeti.
Pored toga, poseduje značajne rezerve tečnih ugljovodonika i stotine puta veće rezerve nafte i prirodnog gasa od rezervi na Zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.