Istorija -

Austrougarska je Srbiji objavila rat poštom: Dve rečenice promenile su istoriju

Posle ultimatuma koji nijedna onovremena država nije mogla da prihvati, a da pri tom ne izgubi svoju nezavisnost, 28. jula 1914. godine, u običnom telegramu, poštom, Austrougarska monarhija objavila je rat Srbiji.

Izvor: Istorijski zabavnik
Podeli
Srpska artiljerija u Zemunu. Foto: GettyImages/Hulton Archive/Stringer
Srpska artiljerija u Zemunu. Foto: GettyImages/Hulton Archive/Stringer

Ovaj događaj označio je prelazak linije posle kojeg nema nazad, i svet gurnuo u četvorogodišnje krvoproliće koje je Srbiji donelo pobedu, ali i odnelo generacije mladih i preko trećine stanovništva.

Izginulo je, ili pomrlo zbog epidemija, više od 1.100.000 ljudi - oko 450.000 vojnika i oko 650.000 civila, što je bilo oko 26 odsto stanovnika Kraljevine Srbije.

Austrougarska objava rata po načinu na koji je stigla predstavljala je presedan. Nikada ranije u istoriji ratovanja jedna zemlja nije objavila rat drugoj poštom, u običnom telegramu koji su svi mogli da pročitaju.

Dve rečenice dovoljne za krvoproliće: Ovako je glasilo pismo

"Pošto Kraljevska srpska vlada nije dala zadovoljavajući odgovor na notu, koju joj je predao austrougarski poslanik u Beogradu, 23. jula 1914. godine, carsko kraljevska vlada nalazi za potrebno da sama da zadovoljenje svojim pravima i interesima i da radi toga pribegne oružanoj sili.

Austrougarska smatra, dakle, da se od ovoga trenutka nalazi u ratnom stanju sa Srbijom.

Ministar spoljnih poslova Austrougarske grof Berthold".

Srpski rezervisti okupljeni blizu Beograda. Foto: GettyImages/Central Press/Stringer
Srpski rezervisti okupljeni blizu Beograda. Foto: GettyImages/Central Press/Stringer

Mnogi nisu verovali da je istina

Zbog neobičnog i surovog načina na koji je stigla austrougarska nota mnogi nisu poverovali u njenu autentičnost.

Zato se u popodnevnim časovima dogodio još jedan presedan - Politika je na naslovnoj strani objavila pogrešnu vest. U vanrednom izdanju koje je besplatno deljeno Beograđanima preko cele prve strane je pisalo: "Rat nije objavljen".

A onda je pala noć. Austrougarska vojska počela je da bombarduje Beograd. Prvi meci su ispaljeni na Savi, u današnjoj Savamali. Napad je trajao narednih šest dana i noći, a svet je nepovratno hrlio ka otpočinjanu najvećeg ratnog sukoba do tada, prenosi Istorijski zabavnik.

Objava rata pokrenula je mehanizam niza tajnih i javnih sporazuma koji su postojali među svetskim silama širom Evrope. Rusija je još 28. jula naredila mobilizaciju, a na ovo je reagovala Nemačka koja je 1. avgusta objavila rat Rusiji. Dva dana kasnije, u rat je ušla Francuska, kao ruska saveznica, a zatim i Britanija.

Rat je počeo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 4 idi na stranu