"Panceri", četvorostruki osvajači "Zlatnog globusa", i dalje su u vrhu, ali ne toliko kvalitetni kao pre desetak godina.
Delovalo je da će nakon osvajanja titule u Brazilu 2014. Nemačka pod Joakimom Levom dominirati, otprilike kao Španija u periodu od 2008. do 2012, međutim, to se nije dogodilo.
Ispadanje u grupi na Mundijalu u Rusiji, a onda i eliminacija u osmini finala prošlog Evropskog prvenstva, jasan su pokazatelj da je "Die Mannschaft" u krizi.
Grupa u Kataru nije naročito teška, ali potencijalni rivali, počev od prve runde nokaut faze ozbiljni. Ukrštanje sa Hrvatskom/Belgijom, a potom Brazilom/Portugalom, deluje kao nepremostiva prepreka za Nemce.
Okosnicu reprezentacije Nemačke, 11. na FIFA rang-listi, čine standardno igrači minhenskog Bajerna, te njima pridodati internacionalci poput Tonija Korsa, Ilkaja Gindoana, Kaija Haverca.
Ono što je primetno jeste da Nemačkoj, od penzionisanja Miroslava Klosea, najboljeg strelca u istoriji svetskih prvenstava (16 golova), nedostaje klasičan napadač.
Ta uloga pripada Timu Verneru, dok iza njega deluju Tomas Miler, Serž Gnabri, Džamal Musijala, a potom Džošua Kimih, Ilkaj Gindoan i Leon Gorecka, okrenuti i ka odbrani.
Odbrana je još uvek čvrsta. Ispred kapitena Manuela Nojera, tu su Antonio Ridiger i Niklas Zile, dok je bek najproblematičnija pozicija za Hansija Flika.
Nemačkoj će ovo biti 20. nastup na Mundijalu i u tom pogledu samo ih Brazil ima više, baš kao i titula (5). Poput Kloseovog rekorda u broju pogodaka, Lotar Mateus drži onaj u broju nastupa na Mundijalima – čak 25 utakmica na pet različitih planetarnih smotri.
Deo komentara posvećen je i protestu protiv domaćina Katara.
„Blamaža“ protiv Japana, kako su neki nemački mediji opisali uvodni poraz (1:2) na Svetskom prvenstvu, imala je predigru kojoj je u štampi posvećeno dosta prostora.
Najpre je Fifa zapretila žutim kartonima onim kapitenima koji bi na nadlaktici poneli traku „One Love“ sa šarenom zastavom, osmišljenu u znak protesta protiv stanja ljudskih prava u Kataru. Tu traku nije na kraju poneo ni nemački kapiten Manuel Nojer. Stoga su reprezentativci pred utakmicu, na zvaničnoj fotografiji, simbolično držali ruke preko usta.
Traku je na tribinama nosila nemačka ministarka unutrašnjih poslova i sporta Nensi Fezer koja je potom mogla da gleda preokret i trijumf Japana.
„Moralni uspeh za Nemačku – ali divovska frustracija zbog novog šoka na početku Svetskog prvenstva“, sumirala je dan agencija dpa.
Zeksiše cajtung piše da je držanje ruke preko usta simboliše da zabrana nošenja šarene kapitenske trake znači cenzuru. „Sigurno je namera bila dobra, ali takav protest je premalo u užarenoj debati gde se radi o ni manje ni više nego ljudskim pravima.“
„Doduše, bolje mali protest nego nikakav protest, ali nemački tim je imao priliku da jasnije pokaže stav, kao što je to uradila ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer koja je traku One Love nosila na tribinama pored predsednika Fife Đanija Infantina. Ali, nemačkom Elfu je falilo hrabrosti da za svoj stav nešto rizikuje“, dodaje list.
Navodi se da je „hrabrosti nedostajalo i na terenu“, te će spas morati da se traži protiv Španije s kojom Nemačka nema dobra iskustva kad se sretnu. „Preti ispadanje u grupnoj rundi. To bi bio novi debakl.“
Najveći broj kritika na račun same igre mogao bi se sabrati u naslovu komentara bonskog General ancajgera: „Pozadi ništa, napred ništa“. Naime, sportski komentatori zameraju pre svega nedoraslu zadnju liniju te mnogo propuštenih šansi.
U komentaru lista Rajniše post se navodi: „Nakon nadmoćnih sat vremena igre i vođstva, jednostavne promene taktike i ofanzivniji pristup hrabrih i rastrčanih Japanaca stvorili su takav nered u nemačkoj defanzivi, da je to na ovom nivou moralo biti kažnjeno. Najednom je izgledalo kao da đaci prvačići moraju da polažu maturski ispit.“
„Postavlja se pitanje kako će igrači izbaciti ovaj poraz iz glave. Za neke je ovo prvi turnir, manjka iskustva u odnosu prema ovako jakim udarcima, manjka prevejanosti na terenu, ali i kvaliteta koji je za ovaj nivo neophodan. Sa ovakvim izdanjem, posebno u odbrani, skoro je nemoguće ispuniti proklamovani cilj osvajanja titule. A ni proći grupnu fazu“, dodaje list.
Minhenski tabloid Merkur počinje političkim okruženjem: „Jasno, teško je tokom ovog SP u Kataru pričati o sportskim stvarima. One Love, Fifa, ljudska prava. Sve teme koje imaju dramatične razmere na ovom sve u svemu čudnovatom turniru u pustinji.“
Komentator podseća da je ispadanje u prvoj rundi SP u Rusiji bilo posmatrano kao kiks, a u stvari je bilo mnogo više: „Jedna nekada velika fudbalska nacija tone u prosečnost, sa time se mora suočiti. Trenutno nemački fudbal nije bolji od Japana. Ili Mađarske. To su protekli turniri naprosto pokazali.“
Navodi se da bi se druga pesma pevala da je Nemačka u prvih sat vremena igre iz nekoliko izuzetnih šansi dala još koji gol. Ali: „Niti u samom špicu ima igrača koji pouzdano pogađa, niti ima zadnje linije koja zatvara sve rupe. I ne radi se tu o 26 igrača koje je (selektor Hansi) Flik poveo u Katar.“
„Radi se načelno o nemačkom fudbalu. Od trijumfa u Riju 2014. on je u slobodnom padu, na svakom koraku tu su ogromne slabosti. Time ponovno moguće ispadanje u grupnoj fazi na jednom SP barem više neće biti istorijsko“, zaključuje se u tekstu.
Sportski portal ran piše: „Kandidati za titulu? Ma kakvi!“
„Vrlo je jednostavno: Nemačka nema dovoljno kvaliteta. Igrači poput Niklasa Zilea i Nika Šloterbeka u reprezentaciji fino nastavljaju tamo gde su stali u Borusiji iz Dortmunda – često igraju apsolutno katastrofalno“, ocenjuje portal.
„Elf nema igrača koji udara akcente, koji razbuđuje ekipu. Kao da niko neće loptu, vrhunske zvezde poput Kaja Haverca tonu, a iskusne snage poput Serža Gnabrija naprosto ne pogađaju gol“, nastavlja se u tekstu.
„Naravno da bi Nemačka na papiru imala individualni kvalitet i sposobnost da pobedi svakog protivnika sveta i uzme titulu. Ali ne živimo u svetu teorije. Realnost je drukčija“, dodaje se. „Pred utakmicu protiv Španije, čoveku prosto dođe da se plaši i drhti.“
O predstojećoj utakmici piše i Augzburger algemajne: „Nemci verovatno moraju da pobede protiv Španije ako hoće u nokaut-fazu. Teško je zamislivo da će nemački tim naći način da pobedi protiv ekipe koja je još bolja od Japana. Pre će biti da će Španci još jasnije raskrinkati slabosti u nemačkom sastavu.“
U komentaru se zaključuje: „Dobrim napadom se dobijaju utakmice, dobrom odbranom se osvajaju prvenstva. Ali Nemačka ima samo dobru sredinu terena.“