Postoji škola mišljenja koja kaže da učešće na Svetskom prvenstvu nije pravo ukoliko se ne sastanete sa Brazilom.
Srbija ih onda ima na pretek jer od Montevidea, pa sve do Katara, izbrojaće šest susreta protiv popularnog "selesaa".
Upravo će duelom "evropskih" i pravih Brazilaca početi grupa G u Dohi, a u kojoj će se takođe 24. novembra sastati Švajcarska i Kamerun.
Sredinom prošle godine, kada je Brazil ostao bez titule Kopa Amerike na domaćem tlu, još veća glad usmerena je ka Mundijalu čiji trofej u ovu južnoameričku zemlju nije stigao od 2002. godine.
Za njih je do predugačak post.
Uspon igrača poput Vinisijusa Žuniora, Rafinje, Entonija, Rišarlisona, Gabrijela Žezusa, nesumnjivo su velika podrška za prvu zvezdu Nejmara Žuniora.
Njegova reprezentativna zaostavština zavisiće upravo od rezultata u Kataru jer, primera radi, Pele je u Nejmarovim godinama već završio karijeru u nacionalnom timu – sa tri titule prvaka sveta.
"Zemlja fudbala" uzdaće se, osim u majstorije Nejmara, u igre po bokovima, a tu se pored vrsnih krilnih napadača, misli i na ofanzivne bekove, pre svih Aleksa Sandra.
Selektor Tite će se brinuti o balansu unutar ekipe, za koju svi smatraju da je bolja od one iz Rusije, makar za to iskustvo i poraz koji se desio u četvrtfinalu od Belgije (1:2).
Glavno pitanje jeste kako će se Brazilci nositi sa najboljim selekcijama iz Evrope, budući da je od pomenutog duela u Kazanju 2018. godine, odigran samo jedan meč protiv Evropljana, i to protiv ne toliko snažne Češke 2019. (3:1).
Gledaćemo vrlo ofanzivan Brazil, čemu se radujemo, ali se nadamo da se mašina neće odmah upaliti i da će "Žogu bonito" izostaviti 24. novembra i prikazati je tek od drugog kola.
Tada su u grupi bili Brazil, Švajcarska i Kostarika, umesto koje je tu sada Kamerun.
Srbija najpre igra 24. novembra protiv Brazila koji je, ako ne jači, onda makar uigraniji nego pre četiri godine i ovog puta jedan je od favorita za titulu predvođen Nejmarom, Vinisijusom, Kasemirom...
Drugi meč na šampionatu izabranici Dragana Stojkovića igraće protiv Kameruna, 28. novembra u jutarnjem terminu. Predvode ih odlični napadači Erik Maksim Čupo-moting i kapiten Vinsent Abubakar uz pomoć Tota Ekambija, te sjajnong golmana Andrea Onane.
Svi vrlo dobro znamo šta je doneo i sa sobom odneo duel Srbije i Švajcarske u Kalinjingradu, a sada u Dohi deluje da bi više fudbal trebalo da bude u prvom planu, nego politika.
Ipak, opet će opasne pretnje na terenu biti Đerdan Šaćiri i Granit Džaka, ali i Bris Embolo, Đibril Sou i ostali ofanzivci u timu Murata Jakina.
Srpska grupa ukršta se sa onom u kojoj su Portugalija i Urugvaj favoriti za prolaz ispred Gane i Južne Koreje.
Detaljnije o timovima iz grupe G možete čitati u posebnim tekstovima:
Prema njihovoj računici, dve selekcije na ovom Svetskom prvenstvu premašile su vrednost od milijardu evra.
Prvo mesto drže Englezi, igrači "Gordog Albiona" zbirno vrede čak 1,26 milijardi evra!
Odmah iza Engleza su Brazilci, čije su "noge" procenjene na 1,14 milijardi evra.
Što se tiče selekcije Srbije, tim Dragana Stojkovića Piksija je 12. najskuplji na turniru, a procenjena vrednost je 359,5 miliona evra.
Poziciju iznaš naše selekcije je ekipa Hrvatske sa 377 miliona.
Što se tiče ostalih, milijardi su najbliži Portugalci sa 937 miliona evra vrednom reprezentacijom.
Iza njih su Nemačka (885,5), Španija (877), Argentina (645,2), Holandija (587,25), Belgija (563,2) te Urugvaj koji sa 449,7 miliona evra zatvara Top 10 najskupljih reprezentacija ovog Mundijala.
Na samom dnu su domaćini, reprezentacija Katra vredi tek 14,9 miliona evra, Kostarikanci su sa 18,75 miliona tek nešto bolji, slično kao Saudijska Arabija (25,2) te Australija (37,3).
Od reprezentacija koje nisu na ovom SP-u najviše vrede Italija (585,5), Norveška (327,6) i Nigerija (303,35).
Što se tiče pojedinačnih igrača, najskuplji je napadač Francuske Kilijan Mbape koji vredi 160 miliona evra), a više od 100 miliona evra prema Transfermarktu vrede još Brazilac Vinisijus Žunior (120) te Englez Fil Foden (110).
Najskuplji srpski fudbaler je Dušan Vlahović na 19 mestu sa 80 miliona evra.