"Novi treći put" analizira: Da li je povlačenje iz Avganistana greška?
Davnog 15. aprila 1988. godine u Ženevi je potpisan mirovni sporazum između Pakistana i Avganistana, koji je za posledicu imao povlačenje sovjetskih snaga iz Avganistana.
Davnog 15. aprila 1988. godine u Ženevi je potpisan mirovni sporazum između Pakistana i Avganistana, koji je za posledicu imao povlačenje sovjetskih snaga iz Avganistana.
Svaka rasprava o Zakonu o istopolnim zajednicama, gotovo po pravilu, umesto bavljenja samim zakonom i položajem istopolnih partnera "sklizne" u drugi smer - na teme braka, usvajanja dece, a nekada čak i pedofilije.
"Država Tajvan" – ovu kratku sintagmu upotrebio je pre par nedelja američki državni sekretar, Entoni Blinken, u jednom od obraćanja. Koliko god može delovati banalno ili nevažno, predstavlja veliki presedan. Od perioda Reganovih "šest uveravanja" na temu odnosa Tajvana i Kine, SAD su imale prilično rezervisan pristup prema statusu ove ostrvske države. Nove okolnosti pokazuju da će se izgleda taj pristup promeniti.
Teški trgovinski razgovori sa EU i Bregzit su formalno završeni i Ujedinjeno Kraljevstvo danas predstavlja zasebnog aktera na svetskoj sceni. Ono što je haotična kampanja za izlazak iz Evropske unije 2016. zagovarala, sada će imati priliku da se ostvari, ukoliko je realno. Poslednja događanja i svetske okolnosti dale su entuzijazma uticajnim britanskim političkim krugovima koji su već decenijama bili za ideju "nezavisne" Britanije.
Kada su se u martu 2020. posle gotovo godinu dana političke paralize, Beni Genc (Plavo-beli savez) i premijer Benjamin Netanjahu (Likud) odlučili na kompromis i osnivanje koalicione vlade. Građani Izraela verovali su da je država konačno izašla iz političke krize u kojoj se našla posle izbora 2019. i da može ujedinjena da se suprostavi krizi drugačije prirode, pandemiji COVID-19.
Argument koji je zastupan je da postoje sličnosti između određenih fundamentalističkih verovanja hrišćanske desnice i QAnon opsesije Trampovom mesijanskom ulogom. Glavna zajednička karakteristika je milenarizam, verovanje da će se biblijski rat protiv Antihrista i Drugi dolazak Isusa Hrista odigrati na ovom svetu za vreme naših života.
Uspon Kine na poziciju glavnog spoljnopolitičkog izazova Sjedinjenih država znači da će očuvanje Trojne alijanse, koju zajedno sa SAD čine Japan i Južna Koreja, biti jedan od primarnih diplomatskih ciljeva Džozefa Bajdena i njegove administracije.
Pre nekoliko nedelja, britanski nosač aviona Kraljica Elizabeta, uputio se sa pratnjom ka Južnom kineskom moru. Njemu će uskoro podršku pružati australijska mornarica, ali i američki razarač. U istom periodu, francuska ministarka odbrane obavestila je javnost o patroliranju francuske nuklearne podmornice blizu Kine, a kanadski premijer Džastin Trudo uputio je borbeni brod blizu Tajvana. Prosečan građanin će se zapitati da li je na delu priprema za Treći svetski rat protiv Kine?
Već 26. septembra ove godine, nemački Bundestag promeniće svoj sastav. Ukoliko bi se sadašnje ankete podrške potpuno prelile na skupštinski sastav u septembru, vladajuća Hrišćansko-demokratska unija bi ponovo bila prvovplasirana stranka. Međutim, iako možda podrška prvoplasiranoj partiji bude slična, desiće se jedna velika promena. Ta promena je, što na čelu Nemačke neće više biti Angela Merkel.