Roben je izašao sâm pred Kasiljasa i morao je da postigne gol. Morao je, ali nije. Inijesta je potom srušio Holandiju, koja je treći put u finalu SP ostala praznih šaka.
’Lalama’ će se neke bolne uspomene zasigurno probuditi kada sa Špancima budu igrali u grupi u kojoj su još Čile i Australija.
Ipak, mnogo je novih lica u sastavu Holandije, mnogo je i upitnika, a da li će kao odgovor na njih stajati slava ili fijasko, odgovor ćemo dobiti u Brazilu.
Kako su došli do Brazila?
Holanđani važe za ‘kraljeve’ kvalifikacija, što su još jednom potvrdili na putu za Brazil. Osvojili su 28 od mogućih 30 bodova, postigli 34 pogotka a primili samo četiri. Osvojili su prvo mesto grupe D, u konkurenciji sa Rumunijom, Mađarskom, Turskom, Estonijom i Andorom. Glavne konkurente pobeđivali su po dva puta, dok je jedini kiks remi sa Estonijom – kada je sve već bilo rešeno. Partiju ciklusa pružili su u Amsterdamu, kada su demolirali Mađare sa 8:1. Zajedno sa Italijanima overili su vizu za Brazil, tri kola pre kraja, a samo su Nemci u Evropi postigli više golova od njih (34). Briljirao je Robin van Persi sa 11 golova. Koliko su bili dominantni, najbolje govori podatak da su drugoplasiranoj Rumuniji pobegli devet bodova. To je samo pošlo još Belgijancima za nogom, u odnosu na Hrvate u našoj grupi.
Lista strelaca: 1. Robin van Persi 11 golova 2. Džermejn Lens 5 3. Rafael van der Vart 5 4. Arjen Roben 3
Ključni igrači
Samo osmorica igrača sa SP iz Južne Afrike, kada je Holandija bila druga na svetu, igraće i u Brazilu. Jedan od njih jeste Robin van Persi, čovek koji spada među pet najboljih centarfora na svetu i koji je sa 11 golova vukao ’Oranje’ kroz kvalifikacije. Veliku pomoć sa krila imao je od prodornih i brzih Arjena Robena i Džermejna Lensa, ali pitanje je kako će promena taktike uticati na status potonjeg. Za ozbiljan rezultat Holandiji će biti potreban potpuno spreman i motivisan Vesli Snajder, koji je blistao pre četiri godine u Južnoj Africi. Veliki udarac za Holanđane jesu povreda igrača Rome Kevina Strotmana i legende HSV Rafaela van der Varta, koji je imao važnu ulogu na sredini terena.
Zvezda
Selektor ‘Lala’ Luj van Gal eksperimentisao je sa zadnjom linijom tima, pozvavši nekoliko manje poznatih igrača iz nacionalnog šampionata, ali u navali je mesto uvek rezervisano za Robina van Persija, prvu zvezdu tima. Iako se povredio u završnici sezone, sreća u nesreći jeste činjenica da je njegov Mančester Junajted imao očajnu sezonu, pa Van Persi nije žurio s povratkom kako bi bio u potpunosti spreman dočekao Mundijal. I pored svega, uspeo je 12 puta da se upiše u strelce u 18 nastupa. Sa 31 godinom spada u grupu iskusnijih reprezentativaca, a ovo mu je možda i poslednje svetsko prvenstvo koje može da odigra u punoj snazi. Iluzorno je pričati o njegovim fudbalskim kvalitetima, a ako ga krene može i do titule najboljeg strelca šampionata.
Lična karta – Robin van Persi: mesto rođenja: Roterdam – 6. avgust 1983. klub: Mančester Junajted pozicija: napadač karijera: Fejenord 67 (18) Arsenal 214 (132) Mančester Junajteda 63 (48) reprezentacija – 82 (41)
Budući heroji
Gledajući sastav, čini se da i sledeća generacija Holandije uz malo sreće može da bude uspešna kao ova na zalasku. Dali Blind ima 24 godine, a već je jedan od ključnih igrača Ajaksa i relativno važan faktor u reprezentaciji, što se može reći i za godinu dana mlađeg prvotimca Fejenorda Đordija Klasija.
Njegoi saigrači iz odbrane Daril Janmat (24 god) i Bruno Martins Inđi (22) već su standardni u nacionalnom timu, a šansu često dobija i 22-godišnji Stefan de Vrij. Svi oni maltene su tek sazreli i najbolje je pred njima, a naziru se novi mladići poput Terensa Kongoloa, Tonija Vilene, Memfisa Depaja...
Selektor
Jedan je od najuspešnijih trenera u poslednjih 30 godina, njegovu školu prošli su i Žoze Murinjo i Pep Gvardiola. Luj van Gal vodio je AZ, Ajaks, Barselonu i Bajern Minhen, a posle Mundijala preuzeće Mančester Junajted. Osvojio je 19 trofeja sa četiri kluba u tri različite zemlje – tokom cele karijere forsirao je napadački fudbal, a tvrdi da će tako biti i na Mundijalu uprkos verovatnoj promeni taktike sa 4-3-3 na 5-3-2 zbog povrede Strotmana. Van Gal sada želi da se iskupi za grehe iz prošlog mandata na selektorskoj klupi, kada nije uspeo da odvede Holandiju na SP 2002. godine. Sada je prošao kvalifikacije, ali to ni izbliza ne zadovoljava ambicije trostrukog svetskog vicešampiona.
Taktički ugao
Holanđani se smatraju kreatorima takozvanog ‘totalnog fudbala’, a njihov selektor je čovek delimično ‘odgovoran’ za stvaranje Barselonine ‘tiki-take’. Način njihove igre u poslednje dve decenije nije se previše menjao, a sve je bazirano na kontroli poseda i napadom sa svih deset igrača u polju. Isto tako, gotovo ceo tim se vraća u poslednju trećinu kada se brani, dok isturen ostaje samo Robin van Persi. ‘Lale’ su u stanju da svakome daju pet golova, ali i da prime isto toliko. Videćemo šta je zamislio Van Gal sa defanzivcima iz Eredivizije.
Istorija
Zemlja poznata po lalama, vetrenjačama i klompama, začetku nekih liberalnih misli, ali u moderno doba i po fudbalu. Prvu zvaničnu utakmicu odigrali su u Antverpenu 30. aprila 1905. sa Belgijom, kada su slavili sa 4:1.
"Totalni fudbal“ u kome je ceo svet imao priliku da uživa, potekao je upravo ovde.
Holandska reprezentacija je tim koji je najviše puta učestvovao na Svetskim prvenstvima, a da nije nijednom postao šampion.
Glavni grad prema Ustavu je Amsterdam, ali se sedište vlade nalazi u Hagu.
Najbolji strelac u istoriji njihove ekipe je kapiten Robin Van Persi sa 41 postignutim golom, dok je njihov dres najviše puta obukao Van Der Sar (130).
Šampion države je Ajaks, a ostali veliki klubovi su PSV, Fejnord, AZ Alkmar, Tvente. Najtrofejniji klub je takođe Ajaks sa 33 titule nacionalnog prvenstva. Ovaj klub poznat je i po jednoj od najboljih škola fudbala na svetu, a u njemu su ponikli Johan Krojf, Edgar Davids, Edvin Van Der Sar, Patrik Klajvert, Rud Gulit...
Prvi put su na svetskom prvenstvu učestvovali 1934. godine u Italiji, kada su izgubili u jedinom meču od Švajcarske.
Tri puta su igrali u finalima, i sva tri puta su poraženi, iako nijedan Mađar nije bacio prokletstvo na njih. Najveći uspeh ostvaren je 1988. kada su osvojili Evropsko prvenstvo pobedivši SSSR u finalu, onim legendarnim Van Bastenovim golom iz voleja iz mrtvog ugla kojim je savladao „Pauka“ Dasajeva.
Učinak na SP 1930. Nisu učestvovali 1934. Prva runda 1 0 0 1 2:3 1938. Prva runda 1 0 0 1 0:3 1950-1954. Nisu učestvovali 1958-1970. Nisu se kvalifikovali 1974. Finalisti 7 5 1 1 15:3 1978. Finalisti 7 3 2 2 15:10 1982-1986. Nisu se kvalifikovali 1990. Osmina finala 4 0 3 1 3:4 1994. Četvrtfinale 5 3 0 2 8:6 1998. Četvrto mesto 7 3 3 1 13:7 2002. Nisu se kvalifikovali 2006. Osmina finala 4 2 1 1 3:2 2010. Finalisti 7 6 0 1 12:6 Ukupno: 10/20 Mundijala, tri finala, 43 22 10 11 71:44
Prvo finale koje su igrali bilo je ono 1974. godine, kada su izgubili od Zapadne Nemačke. Vodeći pogodak za „narandžaste“ postigao je Johan Neskens sa bele tačke u drugom minutu meča. Na isti način su i primili prvi gol, a taj pogodak bio je delo Pola Brajtnera. Totalni delirijum Nemačkim navijačima i zlatnu medalju Zapadnoj Nemačkoj doneo je Gerd Miler u 43. minutu.
Finale SP 1978. Holandija – Argentina 1:3 (produžeci) Buenos Ajres, 25. jun
Drugo finale usledilo je samo četiri godine kasnije. Tamo su se opet sreli sa domaćinima Argentinom. Argentinci su poveli u prvom poluvremenu preko Kempesa, da bi Naninga izjednačio u 82. minutu i meč odveo u produžetke. Tamo je umor stigao Holanđane, pa su Kempes i Bertoni presudili u korist domaćinima sa po jednim golom u prvom produžetku.
Ovog trećeg svi se sećate. Desilo se pre malo manje od četiri godine u Johanezburgu. Ceo meč Španci su držali loptu u svojim nogama, demonstrirajući popularnu „tiki-taku“, ali su previše gledali da lopta bude kod njih, pa nije bilo mnogo izglednih šansi. U 116. minutu nastaje totalna katastrofa za Holandiju, pošto je Andres Inijesta na asistenciju Fabregasa. Ovde su Holanđani na svojoj koži osetili kako fraza „treća sreća“ ne mora uvek da se obistini.