- Komentari -

Kupiš automobil, dobiješ hipoteku

Beograd -- Ako kupujete auto ili mašinu proverite da li je predmet založen kao obezbeđenje zajma, jer ako je vlasnik neredovan platiša, a to ne znate, ostaćete bez imovine

Izvor: Politika
Pošaljite komentar
  1. Na saobracajnoj sa cipom pisu mi adresu na plastici, kada se selim moram novu saobracajnu ali na cipu ne pisu pravo otudjenja . Ludilo.
    (mail, 21. oktobar 2014 10:08)

    # Link komentara

  2. Da li to znači da treba svi da završimo pravni fakultet, da umesto da radimo obijamo pragove i proveravamo sve pre nego što bilo šta kupimo?
    Ogroman državni aparat pun neradnika i nesposobnjakovića.
    Naplatiti sve od onog ko overi ugovor ili dopusti da se prodaje založena roba.
    (Mihailo, 21. oktobar 2014 09:58)

    # Link komentara

  3. U BiH vozila koja se ne mogu otudjiti u saobracajnoj dozvoli pise da vozilo nije moguce otudjiti do tog nekog datuma zavisno od slucaja i pecat sup-a i potpis radnika istog.
    (tomy, 21. oktobar 2014 09:17)

    # Link komentara

  4. Evo jos jednog posla za notare ! 10 % od vrednosti aute i bicete sigurni. Notar garantuje !!!
    (Slucajno, bas sada, 21. oktobar 2014 08:29)

    # Link komentara

  5. Zemlja Srbija, gde drzava prva krsi zakone i propise. Zasto je sud (notar) overio ugovor i time preneo vlasnistvo, ako je auto bio zalozen? Prijatelj kupio auto, carinio ga, registrovao ga, vozi se vec 2 godine, a onda mu carina trazi da doplati zato sto su mu oni obracunali po pogresnoj osnovici. To sto je on uredno platio, a carina mu fakturisala po manjoj ceni, sa cim je regiatrovao kola to nema veze, jer samo u Srbiji mozes retroaktivno da potrazujes pare i to zato sto nisi umeo da obracunac cenu odmah. Prosto, smejurija od drzave sa neuredjenim pravnim siatemom.
    (nazalost srbin, 21. oktobar 2014 08:07)

    # Link komentara

  6. koja smo mi parodija od drzave...
    (micko, 21. oktobar 2014 08:01)

    # Link komentara

  7. Hipoteka je teret nad nekretninom, a založno pravo nad vozilom.
    Ovo je primer neusklađenosti propisa kod nas. Nekakvi pravilnici MUP a ne dozvoljavaju da se u saobraćajnu dozvolu upisuju podaci o založnom pravu i zabrani otuđenja. Posto su ova dokumenta elektronska nema tehničke prepreke. Ali veća sigurnost građana u prometu ove robe nadležnima nije važna
    (Nikola, 21. oktobar 2014 07:55)

    # Link komentara

  8. zar to nije prevara?
    (ex EU fanatic, 21. oktobar 2014 02:22)

    # Link komentara

  9. Dakle, pored falsifikovanja dokumenata, prekucavanja brojeva, štelovanja kilometraža ima i ovakvih prevara. Znači, običnom građaninu ostaje da završi pravni i ekonomski Falkutet kao i policijske škole da bi se zaštitio. Ali bitno je da policija pere ruke od svega a uzima novac za razne provere, bitno je da poreska uzima novac za svoje provere, a vrhunac je država koja čak i naplaćuje otvoreno provere. Ali, avaj, svi oni peru ruke od odgovornosti a kriv je građanin koji i plaća uslugu koja nije sprovedena. Bitno je samo da su debeli, alavi bankari zaštićeni.
    (vlad, 21. oktobar 2014 00:38)

    # Link komentara

  10. BANANAAAAAAA REPUBLIC!!!To samo tamo kod nas mozes da kupis auto koji je pod hipotekom/kreditom i da ga uredno registrujes kod drzave hahaha pa to nema nigde u svetuuuuuu!!!
    (Vitez Koja, 21. oktobar 2014 00:03)

    # Link komentara

  11. јефтинија ми је бицикла
    (ИБАРСКИ ВУК, 20. oktobar 2014 21:53)

    # Link komentara

  12. Lepo odradjeno, ovde u Svedskoj ako je na hipoteci u registru vozila nije moguce izvrsiti preregistraciju dok se ista neukloni. Takodje i ako je auto pod kreditom. Novi vlasnik placa oslobodjenje od hipoteke ili kredita nosiocu istih a ako ima viska para prodavcu auta, tj. vlasniku. I tako je, pa, negde od sredjeg veka...
    (Swedenonline, 20. oktobar 2014 21:04)

    # Link komentara

  13. I evo sta se meni desilo.
    vozilo kupljeno, uredno placeno i prevedeno.
    U ugovoru klauzula da prodavac garantuje za legalnost vozila.
    Provereno u registru zaloznog prava I u mupu da li postoje neke smetnje ( zaloga, zabrana...)
    I sve cisto . Posle 3 godine, stize u mup zabrana registracije,
    jer u ugovoru izmedju auto kuce I prvog kupca stoji da je auto kuca vlasnik vozila do konacne otplate istog. Posto prvi vlasnik nije do kraja isplatio vozilo, auto kuca potrazuje vozilo od mene.
    Btw. Prvi vlasnik je u medjuvremenu otisao u blokadu i pokrenut je stecaj...
    (wrong, 20. oktobar 2014 20:41)

    # Link komentara

  14. država uredno naplati porez na vozilo iako je isto pod sporom. ?! zar to nije krivično delo
    (жикс, 20. oktobar 2014 20:17)

    # Link komentara

  15. Jos jedna prica iz razgolicenog grada je privedena kraju.
    (Milan od Bachve, 20. oktobar 2014 19:48)

    # Link komentara

  16. Ovo je jedna od pametnijih i korisnijih informacija koje sam saznao na B92. Niti bi mi palo na pamet da proveravam, niti bih znao gde i kako da proverim. Odlican clanak!
    (Korisno, 20. oktobar 2014 19:42)

    # Link komentara

  17. Znači kriv je kupac zato što nije proverio nešto za šta verovatno nikada nije ni čuo (evo, ja prvi put čujem da postoji registar založenih stvari), a nije kriva država koja ima podatak o založenoj imovini, ali je ipak dozvolila da se izvrši promet i prenos vlasništva nad založenom imovinom. A vozilo se oduzima od novog vlasnika? Ovo nikakve veze sa mozgom nema.
    (Srki, 20. oktobar 2014 19:36)

    # Link komentara

  18. Čekajte ovde sam svakave gluposti pročitao ali najveća je da država nije kriva, pa ako uzme pare za porez prilikom kupovine naravno da je kriva i da učestvuje u prevari. Valjda država kada naplaćuje porez mora da zna za šta naplaćuje i koliko. To je isto ono kada je čovek platio kola u salonu a radnica pobegla sa parama, i salon nije kriv nego radnica koju su oni zaposlili i ako nisu zaposlili sedela je u njihovom salonu za blagajnom?! Pare su uzete postoji papir o prodaji, država uzela porez, kola nisam ukrao pa čija su? Od banke, gde to piše ja nisam to znao ako su od banke rado ću im po većoj ceni prodati :).
    (zoki, 20. oktobar 2014 18:57)

    # Link komentara

  19. Slična nelogična situacija je i u Kanadi, a pretpostavljam i u većini razvijenih zemalja gde regulative štite interese zajmodavaca na uštrb nedužnih građana.

    Logično bi bilo da banka koja je dala hipotekarnu pozajmicu tuži klijenta koji je tu imovinu prodao protivno ugovoru. To je njihov problem, a ne moj kada sam imovinu kupio.
    (samo polako, 20. oktobar 2014 18:48)

    # Link komentara

  20. al' ne lezi vraže. Upis treba da vrši banka ali nije obavezna na to...
    (dejan, 20. oktobar 2014 18:41)

    # Link komentara

  21. objasnje pre kupovine vozila preko sajta Apr putem broja sasije proverite da li je vozilo zalozeno. ako kupite zalozeno vozilo mozete da ga prenesete na sebe ali banka moze da ga oduzme!!!!
    (milan, 20. oktobar 2014 18:26)

    # Link komentara

  22. @pametnica
    apr.gov.rs Registar: zalozno pravo, pa pretraga podataka
    (Bojana, 20. oktobar 2014 18:20)

    # Link komentara

  23. u ovoj propaloj drzavi sve je moguce. covek poseduje automobil tri godine,svake godine registruje auto i vozi,na cetvrtoj registraciji mu saopste da je vozilo blizanac i oduzmu mu auto. jos mu napisu i prijavu. Lopovluk na sve strane.
    (@Alek, 20. oktobar 2014 18:20)

    # Link komentara

  24. A zašto sama država ovo ne proverava, na primer kada kupac ode u upravu prihoda da plati tzv. prenis, tj. porez koji obično plaća kupac ali se vodi na ime prodavca, sa njegovim poreskim brojem i i njegovoj opštini stanovsnja. Tada bi poreski organ u opštinskoj upravi prihoda trebalo da proveri eventualna zaloźnacprava na automobilu a ne savesni kupac koji uopšte nije dužan tako nešto da zna, pogotovu što može čak i proveriti u policiji da vozilo nije ukradeno ili "skinuto sa oaiguranha" u inostranstvu, ali ni picija ni uprava prihida, gle čuda, ne proveravaju status vizila u APR-u. Onda je kupac prepušten sam sebi.
    (Hombre, 20. oktobar 2014 17:46)

    # Link komentara

  25. "Moze li neko da mi objasni. Kupis auto od nekog lica koji je registrovan i prebacis saobracajnu na svoje ime. Jel onda "to to", tj. da li si onda miran ili i dalje postoji mogucnost za oduzimanjem sad vec tvoje imovine??
    (Blake, 20. oktobar 2014 16:23)

    Kada se overi kupoprodajni ugovor i plati porez za prenos vlasnistva vozilo je vase. Ovde je problem sto kupac nije preneo auto na svoje ime nego je ostalo da se vodi na starom vlasniku koji je zalozio auto.
    (Night shift, 20. oktobar 2014 17:26)
    "

    Nije tačno ! Postoji pravo sleđenja, što znači da zaloga ostaje. Kao što se moće kupiti stan ili kuća opterećena hipotekom, ali SA HIPOTEKOM. Podrazumeva se da kupac zna da postoji založno pravo, u suprotnom bi se radilo o prevari.
    (Milos, 20. oktobar 2014 17:44)

    # Link komentara

  26. Au...policija juri puntiće koji su pod hipotekom.
    Nisam znao da pored gomile kradenih automobila sa prepravljenim serijskim brojem,koji se godinama uredno registruju...policija po ulici hvata ovakve slučajeve.
    Zaista mi neverovatno zvuči ovaj tekst...

    Skoro pa bih se zakleo da u potpisu teksta stoji ime nekog, direktora za odnose sa javnošću,neke banke...
    (cojle, 20. oktobar 2014 17:38)

    # Link komentara

  27. Na pokretnim stvarima postoji založno pravo, a ne hipoteka.

    Osim eventualne provere u registru, što u praksi niko ne radi, u kupoprodajni ugovor treba da unesete klauzulu da prodavac garantuje da predmet ugovora (auto) nije opterećen zalogom, niti da bilo koje treće lice ima neko pravo u odnosu na auto.

    Ako bi se desilo da vas prodavaca slaže, onda bi to bilo krivično delo prevare, što znači da bi trebali da se obratite policiji ili tužilaštvu, i naravno da istaknete odštetni zahtev. Za prevaru bi u tom slučaju sigurno odgovarao, dok ukoliko nema nikakvu imovinu na sebe, niti neka primanja, onda ne bi imali iz čega da naplatite vašu odštetu...

    Nadam se da sam bio koristan :)
    (Milos, 20. oktobar 2014 17:36)

    # Link komentara

  28. Naravno placajmo porez itd. Prenos, tehnicki, registraciju...
    (mijajlo, 20. oktobar 2014 17:28)

    # Link komentara

  29. U Americi svako vozilo pa i Jugici sa pocetka devedesetih ili recimo neki unikat iz 30tih ili 40tih ima papir koji se zove Certificate Of Title Of A Vehicle - u prevodu, sertifikat o vlasnistvu vozila. Ako zalazes auto kao hipoteku, predajes taj papir onome kod koga se zaduzujes. Isto tako i dok vozilo placas na kredit kao nov - imas saobracajnu ali nemas taj papir. Tek kad zadnji cent isplatis, banka ti posalje taj papir na kucnu adresu. Bez njega je NEMOGUCE otudjiti auto. Ja sam pre 10tak godina tri auta dovezao iz Amerike u Srbiju, nista vise osim tog papira carina u Nju Jork luci nije trazila, ne zanima ih ni tocak ni motor ma nista, samo taj papir i da serijski broj sa njega odgovara onom na sasiji (pored vrata). U Srbiji prodas auto po sistemu "dodjem ti" pa se posle kuka.
    (Milorad, 20. oktobar 2014 17:27)

    # Link komentara

  30. Moze li neko da mi objasni. Kupis auto od nekog lica koji je registrovan i prebacis saobracajnu na svoje ime. Jel onda "to to", tj. da li si onda miran ili i dalje postoji mogucnost za oduzimanjem sad vec tvoje imovine??
    (Blake, 20. oktobar 2014 16:23)

    Kada se overi kupoprodajni ugovor i plati porez za prenos vlasnistva vozilo je vase. Ovde je problem sto kupac nije preneo auto na svoje ime nego je ostalo da se vodi na starom vlasniku koji je zalozio auto.
    (Night shift, 20. oktobar 2014 17:26)

    # Link komentara

  31. Tako je kod pametnih Srba, njima ne trebaju ni advokati (svi poznaju pravo)ne treba im ni majstor svi su stručnjaci, svi poznaju finansije, ekonomiju ,radno pravo, fudbal i tako dalje i naravno muški deo važi za velike poznavaoce žena.A kada prođu kako prođu krivi su uvek drugi a najviše država.
    (kurajber, 20. oktobar 2014 17:22)

    # Link komentara

  32. Prvo, država je omogućila i to besplatno PROVERU.Ne može država da te sačuva od svakakvih lopova.Šta je sa kupoprodajnim ugovorom, koja agencija je to uradila a nije proverila u APR?Nije ni pravljen ugovor e zato naš narod kaže "ko ne plati na mostu plati na čupriji".Nemojte za sve kriviti državu a mi nismo krivi ni zašta.Ranije se to upisivalo u saobraćajnu dozvolu a ko treba da upiše i na čiji zahtev, ne znam.
    (komunist, 20. oktobar 2014 17:18)

    # Link komentara

  33. Како је полиција током рутинске контроле утврдила да је аутомонил заложен? То је прво? Да ли су претраживали у регистру залога?? Друго, ко још рутински проверава пунтиће? Пуне су их улице...сваки десети аутомобил је пунто. Зсшто једноставно нису отишли на адресу новог власника и одузели ауто? Ово ми делује као наручен текст од стране неке банке, а који за циљ има едукацију становништва како би се предупредили судски поступци у којима учествују банке, а самим тим и уштедео новац. И то је у реду, али зашто овако...?
    (Евроскептик, 20. oktobar 2014 17:08)

    # Link komentara

  34. Na automobilima ne postoji hipoteka već založno pravo!
    (Milan, 20. oktobar 2014 17:01)

    # Link komentara

  35. A ta ista država će uredno da ti naplati porez i sve prateće troškove prilikom prenosa vlasništva, a o registraciji i ostalim stvarima da i ne pričamo.
    (kimi, 20. oktobar 2014 16:41)

    # Link komentara

  36. Zašto jednostavno kad može komplikovano, to je naša stara deviza.

    Zar nije lakše u saobraćajnu dozvolu staviti pečat da je vozilo pod hipitekom?
    (bezimena, 20. oktobar 2014 16:40)

    # Link komentara

  37. šta je ovde funkcija države. pa jel država nije znala da je auto pod hipotekom ili ukraden....alo bre. država je kriva i neka neki sluzbenik snosi posledice.
    (dex, 20. oktobar 2014 16:37)

    # Link komentara

  38. Ma ovo nije "nista", raspitajte se sta se desi ako kupite kraden auto, ili prekucavan auto, ili auto kome je prekucavan motor.
    Em vam oduzimaju auto, em dobijate od 1-2 godine robije kao NESAVESTAN KUPAC.
    Potpuni idiotizam !
    (Goran, 20. oktobar 2014 16:34)

    # Link komentara

  39. I naravno nikad na stetu banke...
    (realno, 20. oktobar 2014 16:33)

    # Link komentara

  40. Moze li neko da mi objasni. Kupis auto od nekog lica koji je registrovan i prebacis saobracajnu na svoje ime. Jel onda "to to", tj. da li si onda miran ili i dalje postoji mogucnost za oduzimanjem sad vec tvoje imovine??
    (Blake, 20. oktobar 2014 16:23)

    # Link komentara

  41. klasicna promisljena prevara,uzmes lovu ( kredit) zalozis auto pa ga prodas i opet uzmes lovu i mozes da budes dobar veliku lovu,,,... ha,ha...
    (lemy, 20. oktobar 2014 16:23)

    # Link komentara

  42. Ni veće gluposti ni manjeg problema.

    Ajd' sad lepo sva založena motorna vozila u bazu podataka pa da se ovakve budalaštine otkrivaju već pri overi kupoprodajnog ugovora.
    (audi 5cyl, 20. oktobar 2014 16:06)

    # Link komentara

  43. Kad države nema, pilićari kolo vode.
    (dragoon, 20. oktobar 2014 16:05)

    # Link komentara

  44. ako se vec zalazete za povecanje svesti gradjana za ovaj problem mogli ste ostaviti i kratko uputstvo i adresu sajta na kojem mogu da se provere detalji za vozilo, kao i potrebne informacije koje je potrebno dostaviti prilikom provere

    ovako sve ostaje na nekonstruktivnoj kritici "nevalja nam drzava, nismo zadovoljni!" a mogli ste lako clankom da pruzite pravu pomoc gradjanima a ne samo novinarski senzacionalizam
    (pametnica, 20. oktobar 2014 15:59)

    # Link komentara

  45. Sve obaveze svaljuju na GRADJANINA.
    (Nemanja, 20. oktobar 2014 15:55)

    # Link komentara