- Komentari -

Kad dijabetičar reši da uzme kredit za stan

Da se razumemo odmah na početku, važim za sposobnu, edukovanu mladu osobu. Šta to znači?! Znači da sam se pre ulaska u razmišljanje i razmatranje o podizanju kredita raspitala i informisala što na netu, što po bankama i razgovarala sa prijateljima koji su prošli kroz golgotu zvanu “uzimanja stambenog kredita”.

Ivana Kovačević
Pošaljite komentar
  1. Izvanredan tekst, svaka cast. Banana drzava, takve stvari se desavaju samo u banana drzavama gde nazalost spadamo i mi.Ja imam isto diabetes tip1,insulin zavistan od 1986god.Radio sam do 2010 bez ikakvih problema,dobio otkaz kao tehnoloski visak i od onda poslodavci kad cuju da imam diabetes kao da sam im lupio samar. Iako nemam fizicke nedostatke i funkcionisem normalno niko nije zeleo da me zaposli kao da sam imao neku zaraznu prenosivu bolest...Ziveli
    (Tomislav1, 14. februar 2017 23:37)

    # Link komentara

  2. Nisam doktor, ali molim da neko ko jeste odgovori:

    Zar nije, teoretski, ovakav dijabetes ipak moguće izlečiti ... presađivanjem pankreasa?

    Ako sam dobro trazumeo njen dijabetes nije klasičan tip I koji je autoimuna bolest, već ga je kod nje virusna infekcija oštetila, pa onda znači ako se uvede novi zdrav organ, zar on ne bi funkcionisao normalno?
    (sale, 2. februar 2017 15:42)

    # Link komentara

  3. A možda ta banka pozajmljuje svoja sredstva o kojima brine jer je akcionar kontroliše? Čije pare pozajmljuje? Pa ima valjda pravo da odredi uslove prodaje svoje robe? Ima i klijent PRAVO da se nasmeši i "ljubazno" zahvali...Ove što bi da tuže odmah... troškovi izgubljene parnice mogu biti kao učešće za stan... Iz mog bankarskog iskustva, možda će joj to odbijanje i spasiti glavu, jer troškovi lečenja mogu eksponencijalno da rastu, a cene nekretnina... hmmm
     (Balkanska elita, 31. januar 2017 02:16)

    # Link komentara

  4. Poenta teksta je nesto sasvim drugo (bunar od "drzave" u kojoj zivimo), ali nije u svim bankama neophodno zivotno osiguranje da bi se dobio kredit.
    (Lord, 17. januar 2017 16:57)

    # Link komentara

  5. Napravila si samo jednu grešku. Trebala si da uzmeš i penzioni fond. Raspitaj se malo, penzioni fond je super stvar, a i dobila bi osiguranje.
    (vladani, 16. januar 2017 08:30)

    # Link komentara

  6. Samo napred. Divan vam je tekst, nikoga niste napali a sve ste rekli!
    (Maja, 10. januar 2017 14:07)

    # Link komentara

  7. Odličan tekst, svaka pohvala autorki. Želim samo da kažem da je upravo zbog ovakvih slučajeva bitno pričati o svakoj vrsti diskriminacije. A diskriminisanja je mnogo. Iako je ozloglašena LGBT Parada, ona je važna baš zbog ovoga. Jer sve dok je neko diskrminisan, potencijalno je diskrminisan svako, a svakako je diskriminisan mnogo ko.
    (Mili Vanili, 9. januar 2017 21:55)

    # Link komentara

  8. Ivana, molim te ne dozvoli da idioti makar i na trenutak pokvare tvoje planove za budućnost. Verujem u tebe i podržavam te kao i sve slične tebi!
    (Zoran, 9. januar 2017 21:25)

    # Link komentara

  9. Na blogu, fejsu, tviteru, bilo gde napiši o kojim tačno bankama i osiguravajućim društvima se radi, jer jedino javna kritika osuda može da ih natera da shvate gde greše.
    (realista, 9. januar 2017 20:05)

    # Link komentara

  10. Isto ili veoma slicno i u Irskoj, nije samo u Srbiji. Nazalost.
    (Irac, 9. januar 2017 20:04)

    # Link komentara

  11. Au, nisam znala ovo. Pa sramota, bas!
    (Nela, 9. januar 2017 19:02)

    # Link komentara

  12. A, zašto pisac ovog teksta ne napiše koja osiguravajuća kuća je u pitanju? Kakva je svrha objaviti da je ''tamo neko u nekoj osiguravajućoj kući diskriminisan zbog dijabetesa, pa je posredno zbog toga odbijen za stambeni kredit''. Sve dok po medijima ne bude jasno napisano za neku situaciju ko je za šta (ne)odgovoran, takve stvari će nam se dešavati.
    (Saša, 9. januar 2017 18:17)

    # Link komentara

  13. Koliko sam informisana, postoje banke koje uopste ne traze zivotno osiguranje pa autorki teksta savetujem taj put, nazalost, ocigledno da drugi nacin ne postoji.
    (Klara, 9. januar 2017 18:15)

    # Link komentara

  14. da li je neko proverio ustavnost i zakonitost prakse banaka da traze zivotno osiguranje za stambene kredite? Zivim u americi, "majci" finansijskih mahinacija i svih bankarakih trikova u vezi sa stambenim kreditima. Sve u vezi sa tom tematikom je ovde izmisljeno... Mislim da kad bi mi neko ovde trazio zivotno osiguranje kao uslov za stambeni kredit da bi to bio kraj te banke. Nema medija koji sa slascu ne bi razvukao tu pricu i opljuvao banku. O pravnim posledicama, u smislu ugrozavanja elementarnih ljudskih prava i diskriminacije i da ne govorimo... Borite se ljudi, i ne krivite ljigave bankare, jer oni samo guraju do legalnog maksimuma ono sto su im sve post-petooktobarske vlasti dozvolile!
     (amer, 9. januar 2017 18:12)

    # Link komentara

  15. Sramota me je što živim u ovoj zemlji, gde umesto da nekome pomognu, gledaju da što više odmognu. Mlada ženo, samo napred ne osvrći se na idiote.
    (Vesna Ivanović, 9. januar 2017 17:45)

    # Link komentara

  16. Kao drustvo smo jako losi.Ni ovaj tekst,ni moj komentar nece to izmeniti.
    (dijabetes, 9. januar 2017 17:35)

    # Link komentara

  17. Moj ti je savet da stambeni kredit ne uzimas ako nemas vezu u banci. Moji roditelji su dobili kredit po tri puta manjoj kamatnoj stopi nego sto su oni ttazili. rata je jako mala, ne smem ni da kazem koliko. jednostavno ih je preporucio direktor firme u kojoj su radili i otisli su na sastanak sa nekim ozbiljnim glavama iz te banke.
    moja komsinica je na isti nacin dobila kredit od 10k evra na 15 godina i to u 82. god. tako ti to ide u ovoj zemlji, navikavaj se :)
     (SuntavoPile, 9. januar 2017 17:34)

    # Link komentara

  18. Nece ovo procitati krezubi ljubitelji stava: "Da komsiji crkne krava". Diskriminacija sa velikim "D". Ali mi smo tu samo da budemo topovska hrana multinacionalnim kompanijama. Tacka.
     (posmatrac, 9. januar 2017 17:30)

    # Link komentara

  19. Diskriminacija je kod nas na svakom uglu...po raznim osnovama.Ovaj tekst je jedan od nacina da se o diskriminacijama govori i da se iskorenjuju.
    (olya, 9. januar 2017 17:11)

    # Link komentara

  20. nista ni od zivotnog osiguranja ako imate hipertireozu...
     (zbogom pameti, 9. januar 2017 17:00)

    # Link komentara

  21. Slično proganjanje imaju oni koji sa 18 godina lekaru kod uverenja za vožnju priznaju da imaju dioptriju.
    Svaki put kod produženja dozvole prolaze sve lekare. A oni koji su u međuvremenu dobili razne bolesti i poremećaje prolaze ispod radara sve do 65. godine.
    Zato me ova priča ne čudi, a verujem da ima još primera diskrimnacije iz neznanja.
     (boris, 9. januar 2017 16:37)

    # Link komentara

  22. Sestro jedna rec....Srbija. To nije naziv drzave, nje vec odavno nema.To je stanje nacije koja se izgubila u prostoru i vremenu pokusavajuci da se pronadje izmedju raspalog socijalizma i modernog kapitalizma....rastuci sa Titom na celu zaboravljajuci da je nekad bila drzava...kakva takva al drzava.
     (Lala Vojvodjanski debo i masan, 9. januar 2017 16:35)

    # Link komentara

  23. Za "nedobijanje" životnog osiguranja dovoljno je da imaš DVE zdravstvene karakteristike koje idu u prilog tome.
    (Šta reći?!, 9. januar 2017 16:35)

    # Link komentara

  24. ne mogu da kazem da sam iznenadjen stavom banaka i osiguravajucih kuca u zemlji Srbiji,blago je reci da sam özgrozen.uostalpm i banke i osiguravajuca drustva su institucije koje vrse legalizovanu pljacku ljudi koji su vaspitani i koji pokusavaju da u ovoj zemlji posteno i normalno zive.Pa svako od nas teorojski sutra moze da umre. pa to je i poenta zivotnog osiguranja,ako ti se nesto desi da se osiguras. ako ne bi postojala mogucnost da ti se nesto desi,ne bi ti ni trebalo osiguranje. treba da si zdrav kao dren i da im placas osiguranje kako oni ne bi imali nikakav rizik i sigurnu zaradu. ko je ovde lud. Pitam se da li je tako i u prijateljskim nam drzavama iz kojih su sve ove banke i osiguravajuce kuce dosle da nas deru.
     (zozon, 9. januar 2017 16:33)

    # Link komentara

  25. Ужас.
    (Андреј, 9. januar 2017 16:33)

    # Link komentara

  26. Svaka tebi cast!
    (mitar, 9. januar 2017 16:32)

    # Link komentara

  27. uzas. Kladim se da bi ovo moglod a bude kaznjivo i da biste dobili tuzbu od osiguravajuceg drustva (diskriminacija). Rizik se RACUNA, dakle, to je broj koji cete da platite i to je to - veci rizik, veca suma koja se placa.
    Meni je ovaj tekst znacio samo jedno: lazite da ste zdravi, a ako vas otkriju (ne znam samo kako bi vas otkrili), onda kazite da ste tek i sami saznali za bolest ;). Dakle, ako prodje, prodje sistem (kao i sve u ovoj truloj drzavi)
    (cika djura, 9. januar 2017 16:30)

    # Link komentara

  28. Bože, bože. Ko ovima izdaje dozvole za rad i vrši kontrolu poslovanja. Pa taj ili ti koji se bave takvim kontrolama i nadzorom je još gori. Kako si gruba, državo Srbijo prema svojim lojalnim građanima. A one druge nagrađuješ, aaaaaaaaaa.....
    (PRIČAM TI PRIČU, 9. januar 2017 16:26)

    # Link komentara

  29. Bravo za tekst! Isto je i kad si advokat...
     (Nije bas tako kako su nam pricali, 9. januar 2017 16:22)

    # Link komentara

  30. Imam stambeni kredit i niko mi nije trazio nikakav zdravstveni karton prilikom podnosenja zahteva.
     (Bq, 9. januar 2017 16:16)

    # Link komentara

  31. Ovo je na zalost samo jedan vid diskriminacije u Srbiji. Od toga da ste bolesni, zena, prestari sa 30, do cinjenice da cesto ne mozete da ostvarite pravdu bez obzira na okolnosti. I sve samo iz razloga sto - zivite u Srbiji.
     (Lillith, 9. januar 2017 16:16)

    # Link komentara

  32. E vidis, ja imam dijabetes vec skoro 30 godina i zivim na zapadu. Kupovala sam vec dva stana i sada zivim u kuci. Na zapadu postoji zakon da te osiguranje ne sme odbiti kao osiguranika iako imas dijabetes ALI mogu da ti naplate vecu premiju. Normalno, sto komplikovanije posledice imas, to veca premija, tako da je moja duplo veca od premije mog muza iako nemam nikakve posledice. S druge strane, neke banke i ne traze zivotno osiguranje jer je trziste stabilno samo po sebi i oni tu nekretninu mogu da prodaju bilo kada za vece pare od kupovne cene. Zakljucak: tu si gde si i moras da prihvatis situaciju. Ako ti ne odgovara moras da je menjas, a posto ne mozes da promenis politiku i zakone drzave, najlakse ti je da se iselis iz zaostalih zemalja i odes u neke razvijene, gde neces biti diskriminisana zbog tvoje bolesti. Srecno!
    (Zapad, 9. januar 2017 16:11)

    # Link komentara

  33. Банке су највећи лопови. Легалне фирме за пљачку народа, под покровитељством држава. Све у интересу неколико болесно богатих породица.
     (Нишлија, 9. januar 2017 16:10)

    # Link komentara

  34. Nigde ne treba da idemo, drzava smo koja ne stiti bolesne i ugrozene, treba nas zapaliti! I te banke, rade bez zakonski, dobar advokat i da vidis kako se resavaju stvari! Stoka
    (Dlakav na strinu, 9. januar 2017 16:05)

    # Link komentara

  35. pitam se ko izmislja ove tekstove i u koje svrhe
    od desetak ljudi koje znam da su uzeli stambeni kredit samo jedna je uzela sa zivotnim osiguranjem i njoj su trazili zdravstvene provere
     (calaf, 9. januar 2017 16:01)

    # Link komentara

  36. A gde su sad one reklame banaka: mi smo tu zbog vas, vi ste kod nas na prvom mestu, udjes izadjes i gotovo...i ostale gluposti.
    (Bob, 9. januar 2017 16:01)

    # Link komentara

  37. Tuga od zemlje. Samo vagam da li skandinavija ili Novi Zeland...
     (Jelena, 9. januar 2017 15:58)

    # Link komentara

  38. Katastrofa, najgore sto sam prestao da se cudim ovakvim stvarima. Na licnom primeru sam shvatio da je ova drzava i ceo njen sistem potcinjen bankama i da gore profesije od nih nema.
    (Alex, 9. januar 2017 15:57)

    # Link komentara

  39. Naravno, kad smo za njih samo broj, cifra, zdrave krave muzare mogu se osigurati, a one "bolesne" (stavio sam pod navodnike jer čovek sa dijabetesom, koji vodi računa može da živi duže i otplati kredit od bilo kojeg prosečnog srbina, koji jede švarglu i kavurmu, pije 2-3..-6 čašica rakije uz jutarnju kafu i radi u i Yuri gde ga teraju da nosi pelene i ne daju bolovanja) znače rizik i ni slučajno osigurati.
    DISKRIMINACIJA u zemlji Srbiji je legalna i zaštićena.
     (Mirko gde su moji lekovi, 9. januar 2017 15:55)

    # Link komentara

  40. Iskreno,
    Verujem u sve napisano, jer živimo u Srbiji. Ovde je sve moguće i realno...
    Ali nije sve tako crno kao što je napisano.
    Radio sam u osiguravajućoj kući u prodaji osiguranja, i poznati su mi ovakvi primeri, samo nisam znao da kuća može da odbije, već samo da koriguje premiju (neki to odrade 500% pa te tako oteraju). Ili je bar tako kod nas bilo, otprilike je za dijabetes tip 1 korekcija 40-120% za osobe 30-40 godina, ali svaka računica je individualna.
    Kako god zvučalo, tako je... I nije baš tačno ono za osobe sa tumorom ali ajde, razumem frustraciju i nerviranje, znam gde živimo :D
    Nadam se da je Ivana bila uporna i da je uspela na kraju da sve završi, da je naišla na profesionalce (jer nisu sve kuće iste, a ni prodavci) i bez obzira na sve, da će barem Srpsku Novu Godinu dočekati u svom novom stanu. :)
    (ruk, 9. januar 2017 15:48)

    # Link komentara

  41. Nije mi jasno, zašto su vam tražili životno osiguranje, nemaju na to pravo, dovoljno je osigurati stan. Znam iz ličnog iskustva... ali u svakom slučaju, ja bi ih tužila za diskriminaciju....
     (persa, 9. januar 2017 15:42)

    # Link komentara

  42. Ovo deluje grozno nepravedno i bezobzirno, a nadam se da je prica autenticna, tj. da nije "na zadatu temu".
    Bilo bi zanimljivo da neko prenese svoja iskustva na ovu temu iz inostranstva, da vidimo da li je to praksa svuda ili je nama specificno diskriminacija u krvi.
    (Miki, 9. januar 2017 15:42)

    # Link komentara

  43. Sta je novo ovde?Pa ovde je drzava uvek bila protiv svojih gradjana umesto da je obrnuto,tako da me ovaj tekst nista ne cudi.
    (Pfc, 9. januar 2017 15:36)

    # Link komentara

  44. Prosto sam počeo da osećam bes dok sam čitao ovo. U preko 200 firmi sam konkurisao za posao i bio odbijen. Prosta stvar, diabetes tipa 1, dobio ga sa 11 godina. Moj fakultet i reference iz inostranstva nisu vredele apsolutno nista. Diskriminacija za diabetes tipa 1 je kao dobar dan u Srbiji. Nadam se da ćeš se snaći da lupiš stan. Svako dobro. P. S. Tretiraju nas kao šugave a zbog male sredine u kojoj živim su mi ogadili život dodatno
    (Šećerko, 9. januar 2017 15:32)

    # Link komentara

  45. Dijabeticari i ostali hronicni bolesnici su gradjani drugog reda. Ne smeju ni decu da usvoje i ako većina ne može da ih ima. U ovom jadnom društvu vazi modifikovana Hitlerova parola: Bolesne i nesposobne eliminisati....
    (Jelena, 9. januar 2017 15:32)

    # Link komentara

  46. Ovo je direktno krsenje ljudskih prava. Trebalo bi mozda da se kontaktira neka institucija da vas zastiti od ovakvih slobodnih procena osiguravajucih kompanija.
    (QQ, 9. januar 2017 15:27)

    # Link komentara

  47. Sjajno, veoma lepo prepricano kako u stvari i jeste kod nas. Sramota, kako je ovde diskriminisan neko ko ispunjava apsolutno sve uslove za podizanje stambenog kredita.
     (Marija, 9. januar 2017 15:27)

    # Link komentara

  48. I, naravno, posle ovog teksta ni jedan borac za ljudska prava gradjana Srbije, kao ni jedna vladina institucija za ravnopravnost, jednakost i vladavinu prava u Srbiji neće da reaguje, jer su u pitanju banke, a ne neki šalterski radnici u opštini ili javnom preduzeću na kojima se gnev države izliva kada su u pitanju gradjanska prava.
    Banke - no,no...Ne dirati.
    One mnogo znaju...
    (Kopčam se na ledja, 9. januar 2017 15:10)

    # Link komentara

  49. Tužiš ih za diskriminaciju
    (Rhunchynoi, 9. januar 2017 14:59)

    # Link komentara