Princ Hendrik, izaslanik holandske kraljice Vilhelmine, otvorio je devete po redu Olimpijske igre u Amsterdamu.

Sportisti: 2,883 (2,606 muškaraca i 277 žena)
Sportova: 14
Stadion: Olimpijski stadion
Najviše medalja: SAD 56 (22 zlatne)

Bio je to prvi put da šef države organizatora takmičenja nije prisustvovao otvaranju.

Igre u Amsterdamu bile su prve na kojima je upaljen Olimpijski plamen, dok je njegovo štafetno prenošenje uvedeno nešto kasnije (Berlin 1936.).

Po prvi put sportisti su prodefilovali tako da su predstavnici Grčke predvodili ostatak koji se ređao po abecednom redu, dok su poslednji izašli holandski olimpijci. Taj raspored zadržan je do danas.

Žene su od Igara u Amsterdamu dobile svoje discipline u atletici i gimnastici, a utvrđen je i ciklus od 16 dana trajanja Igara koji se i danas praktikuje.

Takođe, Igre je obeležila i činjenica da su sportisti iz Azije prvi put osvojili zlatne medalje – Mikio Oda (Japan) u troskoku i njegov zemljak Jošijuki Curuta u plivanju na 200 m prsno.

Prvi put je pre ovih Olimpijskih igara utvrđen obavezni program – atletika, akvatika (plivanje, vaterpolo i skokovi u vodu), boks, mačevanje, gimnastika, streljaštvo, rvanje grčko-rimskim i slobodnim stilom, veslanje, biciklizam, jahanje, jedrenje i dizanje tegova).

Domaćin je mogao da po svom izboru uvrsti u program i fudbal, ragbi, polo, hokej na travi, rukomet, košarku i kajak.

Heroji igara u Amsterdamu bili su isti kao i četiri godine ranije.

Atletičar iz Finske Pavo Nurmi je pobedom na 10000 metara osvojio svoju ukupno devetu zlatnu medalju. Dodao je i dva srebra.

Njegov sunarodnik Vite Ritola je osvojio zlato na 5.000 i srebro na 10.000 metara.

Američki plivač rođen u Temišvaru, a kasnije i poznati glumac koji je tumačio ulogu Tarzana u 12 filmova Džoni Vajsmiler odbranio je zlato u trkama na 100 metara i 4x200 metara slobodno.

Vredi napomenuti i da je Džek London u štafeti postao prvi britanski Afroamerikanac koji je osvojio olimpijsku medalju.

Kanađanin Persi Vilijams iznenadio je favorite u najbržim sprinterskim disciplinama i osvojio zlatne medalje na 100 i 200 metara.

Što se tiče žena, Amerikanka Beti Robinson je osvojila zlatnu medalju u nadmetanju na 100 metara, iako ju je trčala tek četvrti put u karijeri.

Ekipne sportove su obeležili fudbaleri Urugvaja koji su u finalu savladali Argentinu 2:1 (prvi finalni meč završio nerešeno 1:1) i reprezentacija Indije u hokeju na travi. Oni su pobedom u finalu nad Holandijom rezultatom 3:0 otpočeli pobednički niz tokom kog su osvojili šest zlatnih medalja u nizu.

Jugoslavija je put Amsterdama poslala 34 takmičara u šest disciplina.

Ponovo su gimnastičari osvetlali obraz reprezentacije sa svih pet medalja. Štukelj je kao i četiri godine bio jedini "zlatan“ u disciplini krugova.

Srebrom se na razboju okitio Josip Primožič, dok je u preskoku bronzu osvojio još jedan Slovenac Stane Derganc.

Štukelj je i u pojedinačnoj konkurenciji višeboja bio treći, a identičan uspeh ponovio je tim Jugoslavije u ekipnoj konkurenciji.

Čak 16 godina nakon prvog učešća Kraljevine Srbije u Stokholmu 1912, medalje su još uvek osvajali sportisti rođeni na teritoriji Austrougarske. Razlika u odnosu na preteče jugoslovenskih nosioca odličja jeste zastava pod kojom su nastupali.

Uprkos većem broju medalja Srbija se slabije plasirala u ukupnom balansu. Zauzela je 22. mesto od 46 učesnica.