Zvezda na skeneru B92.net: Zvezda je izgubila, ali smo dočekali njenu decu

Fudbaleri Crvene zvezde doživeli su i drugi poraz u ovosezonskom izadnju Lige šampiona. Posle Sitija bolji je kod kuće bio i Lajpcig rezultatom 3:1.

Dušan Đukanović

LŠ, 3. kolo grupe G:
Lajpcig – Crvena zvezda 3:1 (1:0)
Raum 12, Simons 59, Olmo 75 – Stamenić 70
Sudija: Hose Marija Sančes (Španija)
Stadion: Red Bul arena (42.209)

Ćavi Simons je baš protiv Zvezde odlučio da okonča post dug devet mečeva bez gola i asistencije i na ovom meču upiše po jedno od oba.

Kod Zvezde je malo ko zaslužio pozitivnu ocenu, ali je bilo onih koji su itekako "pokazali zube" nemačkom predstavniku.

Crveno-beli i posle ovog kola ostaju poslednji na tabeli sa istim brojem bodova (1) i gol razlikom (-4) kao Jang Bojs. Do kraja grupne faze ih očekuju još tri utakmice, a prva će biti ponovo protiv Lajpciga već 7. novembra u Beogradu.

Kao i uvek, portal B92.net donosi ocene fudbalera Crvene zvezde.

Golman i odbrana

Omri Glazer – Ništa nije mogao kod gola Rauma, ali ubrzo potom spasao dva. Prvi nakon šuta Poulsena, pružio se Izraelac koliko je dugačak i izbacio loptu u korner. Posle prekida još jedan udarac glavom i to igrača iz sopstvenih redova Đige koji ga je umalo savladao. Ako je kod prvog gola bio nemoćan, tek za drugi primljen gol ne treba kriviti Izraelca. Kao i u prvom slučaju i ovoga puta je usledio nalet Lajpciga posle postignutog gola, a Glazer je paradom nakon šuta Kempla sprečio pravi potop Zvezde u tim trenucima. Ubrzo pozom još jednom, nakon slobodnog udarca Opende. Da ne nabrajamo pojedinačno, Omri je ponovo bio na visini zadatka.

Aleksandar Dragović – Najbolji igrač Zvezdine odbrane i ujedno jedini za kog možemo da kažemo da zavređuje prelaznu ocenu. Bez većih zamerki na račun igre austrijskog štopera, da su ostali bili na njegovom nivou Zvezda sigurno ne bi primila tri gola. Konstantno blokirao i uklizavao protivnicima.Učestvovao i kod jedinog gola gostiju kada je lopta posle njegovog šuta stigla do Stamenića.

Milan Rodić (do 65. minuta) – Samo iskustvo ne može da nadomesti prednost u brzini koju su protivnici nad njim imali. Jedna izblokirana lopta u odbrani i jedan pokušaj glavom u napadu su dve situacije u kojima je najviše zapažen na ovom meču. Već u prvom poluvremenu dobio žuti karton i tako ograničio samog sebe. Ostao je i bez snage u ranoj fazi drugog poluvremena, pa je morao da ustupi svoje mesto.

Iz Lajpciga za B92.net, Dušan Đukanović

Naser Điga – Nespretno reagovao u sedmom minutu potpuno promašivši loptu u sopstvenom šesnaestercu, nakon čega je ona "pala" na nogu Opendi na opasnoj udaljenosti od gola. Srećom, ni belgijski napadač se nije proslavio. Openda mu i u nastavku pravio probleme, Dragović je morao da pristiže u pomoć. Loša noć za mladog štopera je ubrzo nastavljena, pa je u uvodnih 20 minuta uspeo i da uputi izuzento opasan udarac ka sopstvenom golu. Da nije bilo Glazera... U jednom trenutku zaigrao daleko bolje, ali tad je već bilo prekasno da nadmaši sve loše što je uradio.

Srđan Mijailović – Loše reagovao kod gola Rauma. Pokušao da pomogne saigračima i zakasnio da pokrije nemačkog reprezentativca koji je dospeo u šansu preko njegove strane. Iz te greške nije naučio, pa je Raumu ostavljao i dalje previše slobodnog prostora, što je ovaj mogao da kazni nakon jednog oštrog centaršuta koji je prošao kroz čitav šesnaesterac Zvezde. Na sličan način se kockao i sa drugim igračima. Svojom požrtvovanošću pokušava da pokrije deficite u igri, ali daleko je to od dovoljnog na ovom nivou. Da li Mijailović treba i dalje da se forsira na poziciji desnog beka? Reklo bi se da bi to bila greška. Pogotovo što je njegov doprinos u ofanzivi izuzetno limitiran.

Vezni red i napad

Stefan Mitrović (do 65. minuta) – Još jedno razočaravajuće izdanje u Ligi šampiona za igrača Zvezde koji je letos obećavao da će se etabilirati kao jedan od najboljih fudbalera u ekipi. Gotovo bez ikakvog učinka u napadu, sem dva neprecizna šuta iz daljine. Često grešio, a naročito je jedna lopta iza leđa Rodića u Zvezdinoj trećini mogla da bude kobna po njegov tim. Prodori po levoj strani nisu brinuli domaće fudbalere, gotovo da su ga puštali. Vrlo lako bi ovo mogla da bude poslednja prilika od starta koju će mu Bahar pružiti od starta.

Marko Stamenić (do 81. minuta) – Na pravom mestu u pravo vreme. Stamenić je sa dva lica odigrao ovaj meč. Jedno je pokazao pre, a drugo posle gola. Mučio se vezni fudbaler sa Novog Zelanda, ali mu je pogodak za 2:1 dao vetar u leđa. Bahar ga uprkos tome žrtvovao u potrazi za nešto ofanzivnijom formacijom koja bi njegovom timu donela izjednačenje. Pitanje je da li bi Zvezda mogla nešto više do kraja sa Stamenićem u timu. Meč će pamtiti po prvencu u dresu Zvezde, ali moraće konstantnije partije da pruža ukoliko ih želi još na svom kontu.

Hvang In-Beom – Prva prilika na meču za Zvezdu je došla preko njega. Posle uigrane akcije je oprobao udarac sa ivice šesnaesterca i to jako dobro, lopta otišla tik pored stative. Bio tvorac i druge izgrađene prilike za Zvezdu, kada je posle kornera na prvoj stativi pronšao Rodića. Napravio grešku kada je napravio faul u opasnoj zoni, ali odmah se potom ispravio pokazavši primerom kako se vrši presing na poslednju liniju i kao pravi lider pozvao saigrače da mu se pridruže. Posledično tome, Zvezda je iz te akcije umalo stigla do penala. Kao i uvek do sada neumorno je trčao, ali je ipak ostao bez daha kod drugog gola Lajpciga. Simons mu je pobegao i tako se ostvario prostor za fenomenalan šut i pogodak Holanđanina. Sem toga, malo mu se šta može zanemariti. Možda čak ni to. Drugi minus mu je preterana nervoza. Konstantno se bunio na sudijske odluke, ali i sa žutim kartonom uspeo do kraja da ostane na terenu.

Mirko Ivanić – Da je Mirko biti lako, Mirko bi bio svako. Deliti komplimente Zvezdinoj "četvorci" je suvišno, ali i nužno kada ima tek pokoji njegov saigrač koji ih zaslužuje. Ivanić je neumorno trčao, pritiskao defanzivce Lajpciga i iz jedne situacije do koje je dovela njegova upornost umalo postigao gol. Često se nalazio u situaciji da povuče loptu do duboko u protivničku polovinu, ali da nema kome da je doda. Nije ni sve bilo dobro, pa je tako i u nekoliko navrata izgubio loptu lako. Jedna od takvih situacija je bila i pre prvog gola Lajpciga. Da li njemu ide na dušu taj gol? Delimično, ali Zvezda je i posle toga imala dovoljno prilika da se odbrani. Razigrao se po ulasku rezervista, ali sem jednog nešto opasnijeg šuta iz daljine bez prave opasnosi po protivnički gol.

Šerif Endijae (do 65. minuta) – Najbliže što je prišao postizanju gola je bilo kada je uzeo loptu da izvede penal koji se nikad nije desio. Nije da mu je manjkalo prilika, naprotiv. Samo u prvom poluvremenu je propustio da na vreme proigra Olajinku koji mu se nudio, a nedugo posle toga je krenuo u solo prodor i kada je shvatio da neće proći Simakana pokušao naivno da izbori jedanaesterac. Nije se mnogo toga promenilo ni kada je dobio novog partnera u napadu, uvek je zaostajao korak. Mijatović koji ga je mlađi gotovo deceniju je pokazao daleko više staloženosti. Ko je rekao Kalifa Kulibali?

Piter Olajinka (do 46. minuta) – Kao i kolega u napadu, bez ikakvog konkretnog učinka pred golom Lajpciga. Nad njim je dosuđen penal, te je to njegov najbitniji momenat na meču. Međutim i tome je prethodila greška, pošto je nigerijski napadač odugovlačio i nije šutnuo na vreme. Ponekad i zanemarivan od strane saigrača. Da li zbog povrede ili zbog ne preterano blistavog igrača, tek Olajinka je bio prvi kojeg je Bahar odlučio da izvede već na pauzi između poluvremena. Dobio je prvi put priliku od starta i kada se podvuče nije ju iskoristio. Nismo sigurni da će druge biti.

Trener i izmene

Barak Bahar – Pre svega, veliko bravo i hvala što je u ovakvom meču dao priliku 18-godišnjem i 17-godišnjem pitomcu Zvezdine škole. Svaka čast i na neodustajanju i ofanzivnoj igri protiv daleko jačeg protivnika. Međutim, to ne opravdava nekoliko njegovih zadrtih poteza poput upornog guranja na Mijailovića na desnog beka. Promašio je i sa formacijom i sa izborom napadačkog tandema, iako se treba priznati da je u tome bio ograničen rovitošću Bukarija. Moraće da pronađe način kako da njegov tim odlazi iz ekstrema u ekstrem u igri tokom 90 minuta.

Osman Bukari (od 46. minuta) – Da je bio spreman, sigurno bi počeo meč. Sa njim na terenu crveno-beli su bili bolja ekipa na terenu na startu drugog poluvremena. Naravno da je tu bilo njemu svojsvtvenih nepromišljenih šuteva iz velike udaljenosti, ali je timu doneo neophodnu energiju sa klupe. Umalo asistirao Endijaeu, iako je to bio više šut. Iako je odigrao samo poluvreme, verovatno igrač koji je svojom brzinom zadao najviše problema protivničkoj odbrani.

Kosta Nedeljković (od 65. minuta) – Mladi desni bek je upisao debi u Ligi šampiona u trenucima kada je Zvezd bilo potrebno da ojača taj deo terena na defanzivnom kraju. Krivac za treći gol Lajpciga, nije ispratio Olma koji mu je ostao iza leđa i neometan postigao gol. Nije dao da ga to obeshrabri, pa je već u narednoj akciji umalo postigao gol. Isprečila se stativa.

Vladimir Lučić (od 65. minuta) – Mogao je, trebalo je, Lučić da zaigra od prvog minuta. U prve dve utakmice Lige šampiona je oba puta ulazio sa klupe i za ograničeno vreme pokazivao o kakvom se talentu radi. Uz to, u poslednjih nekoliko susreta je dobijao šansu ispred Mitrovića i koristio je, ali se Bahar odlučio za sigurniju opciju. Čim je stupio na teren Ivanić je konačno na toj strani terena dobio partnera za presing. Naravno, nije izostalo ni "zalamanje" protivnika što postaje njegov zaštitni znak. Učestvovao i kod gola za Zvezdu kada je vratio loptu ka Dragoviću na ivicu šesnaesterca posle čijeg šuta je Stamenić zatresao mrežu. Daleko bolji od Mitrovića koji je započeo meč na levom boku.

Jovan Mijatović (od 65. minuta) – Šest golova u poslednje tri nedelje su označile kraj perioda kada se o Mijatoviću priča kao o igraču čije vreme tek dolazi. Ono je stiglo, a Mijatović nije razočarao ni na debiju elitnom takmičenju, kada govorimo u kontekstu njegovih godina. Prvi potez mu je bilo spuštanje lopte grudima ka Hvangu u stilu daleko umešnijih i iskusnijih kolega, a to je bio i začetak akcije koji je doneo Zvezdi gol. Bio smiren na lopti, nekoliko lepih driblinga, ali bez ičeg konkretnog ni u njegovom portfoliju, kao i kod ostalih saigrača u napadu.

Aleksandar Katai (od 81. minuta) – Bahar ga uveo umesto Stamenića u nadi da će mu doneti remi. Međutim, sve što je Zvezdina "desetka" uspela je da upropasti kontru koju je povukao Bukari, direktnim pasom u noge protivničkog defanzivca.