Rukomet se vratio kući: Švedska skinula Španiju sa trona u poslednjoj sekundi!

Finale EP
Švedska – Španija 27:26 (12:13)

Multifunkcionalna dvorana u Budimpešti
Sudije: Robert Šulce (Nemačka), Tobajsa Tunis (Nemačka)

U finalu u Budimpešti, posle velike drame, Šveđani su savladali Španiju 27:26 (12:13) i peti put postali najbolji na Starom kontinentu.

A prvi posle 20 godina! I to tako što su "oteli" titulu od Španije, koja je osvajala dva evropska zlata, ali nije uspela ni "het-trik".

Heroj skandinavske selekcije bio je Niklas Ekberg golom iz sedmerca u poslednjoj sekundi!

As KIla, koji je propustio veći deo turnira zbog koronavirusa, nije zadrhtao na šutu za titulu, čime je Švedska podebljala rekord.

Kao najuspešnija selekcija Evrope, pošto je najbolja bila 1994, 1998, 2000. i 2002, odnosno četiri od pet turnira.

Pored Ekberga heroj je bio fantastični golman Andreas Palička, sa 11 odbrana i jednim golom.

Na kraju je Ekberg dao pet golova, isto koliko i Oskar Bergendal, jedan manje je imao Hampus Vane, a tri Jim Gotfridson.

Kod Španije su Adrijan Figeras i Gomes Abeljo dali po šest, Jan Tarafeta pet, a četiri Anhel Fernandes.

Švedska: Karsbogard, Darž, Ekberg, D. Peterson, Vane, F. Peterson, Klar, Pelas, Lagergren, Bergendal, Valinijus, Hrinc; golmani: Palička, Tulin. Selektor: Tomas Svenson.

Španija: Gurbindo, Pesina, Makeda, Fernandes, Sarmijento, Figeras, Kasado, Gomes Abeljo, Bengoečea, Gvardiola, Tarafeta, Naranjo, Odriozola; golmani: De Vargas, Korales. Selektor: Đordi Ribera.

Gledali smo potpuno egal meč, od početka do kraja, pošto nijedan tim nije imao dva gola razlike.

Skandivaci su bolje otvorili meč, odmah poveli 2:0, a na ruku im je išlo i to što se brzo razbranio Andreas Palička.

Branio je zicere i održavao razliku Švedske od gol-dva, čak stigao da se upiše u strelce sa celog terena, ali njegovi saigrači nisu bili efikasni u napadu.

Ispred svih prvi strelac ekipe Hampus Vane, koji je promašio dva sedmerca i očigledno da mu je pauza zbog koronavirusa ostavila traga i propušteno polufinale.

Do finala je imao 20/22 sa sedam metara, a onda je loše otvorio.

Usledio je prazan hod Švedske od sedam minuta nbez gola, pa se Španija potpuno vratila u igri i bez da je blistala.

Jesu krila Fernandes i Abeljo, koji su doneli preokret i prvo vođstvo Španije tek minut pre odlaska na odmor, i sa minimalnim su otišli na pauzu – 13:12.

AP Photo/Anna Szilagyi/Tanjug,

Nastavak je doneo maksimalnih +2 za Španiju u dva navrata, Šveđani su se mučili u napadu i održavao ih je samo pivotmen Bergendal (imao 5/5), inače specijalizovan za defanzivu.

Taraheta je vodio igru "crvene furije", asistirao je i pogađao, prosto nije bilo rešenje švedske odbrane za njega.

Španija je imala momentum na sredini drugog dela, dva gola prednosti, ali ih je koštao prazan hod od nekoliko minuta i Švedska je ušla sa vođstvom u poslednjih 10 minuta.

Igralo se gol za gol, brz i atomski rukomet, a Španija je imala napad na 40 sekundi do kraja. Za pobedu!

Međutim, kada su očekivali faul nemačke sudije su ostale neme, Palička je odbranio, a u poslednjem napadu je fauliran Lagergren.

Ekberg nije pogrešio! Titula se vraća kući. U Švedsku, odakle je počela evropska dominacija.

Spektakularno finale smo pratili u LAJV BLOGU B92.net.