Prekinut post od 42 godine – Ajntraht je osvojio Ligu Evrope!

Fudbaleri Ajntrahta iz Frankfurta osvojili su Ligu Evrope pobedom nad Rendžersom posle boljeg izvođenja penala.

Sudija: Slavko Vinčić (Slovenija)

Ajntraht je osvojio prvi evropski trofej u poslednje 42 godine i time kupio kartu za Ligu šampiona naredne sezone.

Nemci su do pobede došli nakon što su se vratili iz zaostatka od 1:0, a onda bili bolji za samo jedan jedanaesterac u penal seriji.

Jedan od najzaslužnijih za dobre stvari u igri Ajntrahta u finalu bio je Filip Kostić, koji je pored izuzetne asistencije za 1:1 odigrao ceo meč, bio izuzetno konstantan i na kraju pogodio jedan od pet pobedonosnih penala.

Srpski ving-bek je ujedno završio ovu sezonu LE kao najbolji asistent sa šest uspešnih proigravanja.

Ajntraht je, takođe, postao prvi šampion Lige Evrope koji dolazi iz Nemačke još od 1997. godine i Šalkea.

Grafika: SofaScore.com

Početak utakmice obeležio je oštar start Lundstrama, zbog čega se kapitenu Ajntrahta Rodeu nekoliko minuta ukazivala pomoć nakon udarca koji je dobio u glavu.

Iako se igralo dosta brzo u prvih 15-20 minuta nije bilo mnogo prilika, sve do 21. minuta kada je Mekgregor sjajno skinuo udarac Knaufa.

Nemci su češće napadali, dominirali u udarcima, ali lopte nisu htele ni u okvir gola, što je bio slučaj u 30. minutu kada je Kostić uhvatio sjajan volej, ali loptu poslao tik preko prečke.

Imao je srpski reprezentativac još jednu šansu vrlo brzo, ali je mreža Škota nastavila da miruje.

Do kraja prvog poluvremena zapretio je i Rendžers, ali je ostalo 0:0.

Drugo poluvreme počelo je prilikom za Ajntraht, kontaktom u kaznenom Rendžersa koji nije rezultovao penalom, a onda i golom.

U 57. minutu je veliku grešku odbrane nemačkog tima iskoristio aktivni Aribo, da bi onda rutinski matirao Trapa u situaciji 1 na 1.

Neposredno nakon pogotka Ajntraht je bio u stanju zbunjenosti, ali su se iz istog brzo izvukli, pa u 66. minutu ponovo bili blizu gola. Ipak, udarac Kamade je bio zamalo neprecizan.

Gol je, ipak, došao samo tri minuta kasnije.

Fenomenalna asistencija Filipa Kostića pronašla je Borea, koji se u stilu najiskusnijih napadača hitro izborio za poziciju i smestio loptu iza leđa nemoćnog Mekgregora.

Ovaj gol kao da je bio okidač za obe ekipe da uspore i pokušaju da sačuvaju snagu, ali i rezultat, s obzirom da ni jedni ni drugi nisu izgledali nezadovoljno sa odlaskom u produžetak.

Do kraja regularnog dela igre nije bilo previše uzbuđenja, pa se otišlo u dodatnih pola sata igre.

U produžecima se jasno moglo videti da su obe strane ostale bez snage, ali donekle i volje da pokušaju da daju dodatne atome snage kako bi rizikovali i došli do gola pre penala.

Ajntraht je više napadao i bio opasniji, ali kao i tokom većine meča nije mogoa do gola.

U penalima je posle pet serija viđeno čak devet od deset golova.

Oba golmana su mogla da odbrane po neki šut, pa čak i našem Filipu Kostiću, ali je na kraju jedini promašio rezervista Ramzi.

Na kraju je odgovornost preuzeo Bore, strelac jedinog gola za Nemce, i rutinski matirao Mekgregora nakon čega je krenulo veliko slavlje.

Dramu iz Sevilje ste mogli da pratite iz minuta u minut putem Live BLOG-a na B92.net: