BBC na srpskom - B92

Euro 2024: Hrvate sekunde delile od drugog mesta, Albanci idu kući

Hrvatska vodila proti Italije 1:0, golom veterana Luke Modrića, ali su azuri izjednačili u 90+8. Španija u kombinovanom sastavu dobila i Albaniju.

Izvor: BBC
Veliko slavlje Italijana/REUTERS/Angelika Warmuth

Italijani su Talijani.

Branioce titule prvaka Evrope pogledala je neverovatna sreća u meču protiv Hrvatske, postigavši izjednačujući gol u poslednjim sekundama sudijske nadoknade.

Hrvatska je imala sve u svojim rukama, slavile su hiljade njihovih navijača na tribinama, ali je Matija Zakanji u 90+8 minutu postigao gol zbog kojeg će u Italiji verovatno da mu naprave bistu na nekom rimskom trgu.

Popadali su igrali Hrvatske na teren u očajanju jer su svesni da su propustili veliku, ogromnu šansu da idu u osminu finala EP.

Iz Grupe B dalje idu Španija i Italija, koja će u subotu, 29. juna igrati protiv Švajcarske za plasman u četvrtfinale.

Pobedi Španije nad Albanijom radovali su se i Englezi (Grupa C) i Holanđani (grupa D), jer su i oni postali sigurni učesnici osmine finala, s obzirom da su obe reprezentacije već osvojile po četiri boda kolo pre kraja grupne faze.

Španija će igrati u osmini finala u nedelju, 30. juna u Kelnu protiv trećeplasirane ekipe grupe A, D, E ili F.

Postoji još tanka nada za Hrvatsku da će sa dva boda ići dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe, ali to je malo verovatno, jer ima i lošu gol-razliku: minus tri.

U drugoj utakmici Grupe B, Španija je savladala Albaniju 1:0 i potvrdila prvo mesto - jedina je reprezentacija koja je ostvarila sve tri pobede u grupi.

Albanija se pridružila Škotskoj i Poljskoj za koje je EP završeno (Poljska igra još jedan meč, ali je izgubila sve šanse da ide u nokaut fazu).

Hrvatska još može da igra u osmini finala, ali treba svašta da joj se poklopi.

Ako u Grupi C Engleska pobedi Sloveniju sa tri ili više golova razlike, a u istoj grupi Danska pobedi Srbiju, Slovenci bi bili treći sa dva boda i lošijom gol-razlikom od Hrvatske, a Srbija bi ostala na jednom bodu.

To nije sve.

Hrvatima je potrebno i da u Grupi F Portugal pobedi Gruziju, a Turska Češku.

Gruzijci i Česi bi tada imali samo po bod i Hrvatska bi bila ispred njih.

Velika tuga hrvatskih igrača/FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

A tako je malo nedostajalo da se širom Hrvatske večeras napravi fešta i da se uzvikuje ime Luke Modrića, koji je u 33 sekunde prošao put od tragičara do (skoro) junaka.

Najpre je promašio penal u 53. minutu, tačnije odbranio mu je Đanluiđi Dinaruma, ali je samo minut kasnije postigao gol, nakon što je šutirao Budimir, a Donaruma odbio loptu.

Donaruma teši Modrića posle meča/REUTERS/Lee Smith

Sa 38 godina i 289 dana, Modrić je postao najstariji strelac na evropskim prvenstvima.

Modrić je prestigao Ivicu Vastića koji je igrajući za Austriju na EP 2008. dao gol sa 38 godina i 257 dana.

Treći je Makedonac Goran Pandev, koji je pre tri godine u porazu 1:3 od Austrije dao gol sa 37 godina i 321 danom.

Donaruma i Modrić/REUTERS/Lee Smith

Hrvatska - Italija 1:1 (0:0)

Bastoni tuče glavom, Livaković čudesno brani/ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Očekivalo bi se od Italijana da igraju zatvorenije, jer im je odgovarao i bod, a selektor Lućano Spaleti osmislio je upravo takvu taktiku.

Posle uvodne inicijative Hrvatske, i udarca Luke Sučića sa više od 25 metara, koji je Đanluiđi Donaruma krajnjim naporom odbranio, Italijani su preuzeli kontrolu igre i stvorili nekoliko odličnih prilika, a Mateo Retegi je mogao da se proslavi.

Najbolju šansu za azure imao je štoper Alesandro Bastoni u 27. minutu kada je sa nekoliko metara tukao glavom, ali je golman Dominik Livaković fenomenalno intervenisao.

Hrvatska je ponovo delovala nesigurno, Luka Modrić i Marcelo Brozović, koji su prethodnih godina nosili tim, grešili su u dodavanjima i čini se da je ovo možda i njihov poslednji veliki turnir.

Brozović igra u Saudijskoj Arabiji u timu sa Kristijanom Ronaldom i poput Sergeja Milinkovića Savića iz srpske reprezentacije nije fizički spreman za ovakav turnir.

Modrić, koji ima 38 godina, još jednom je ušao u istoriju evropskog fudbala, zabeleživši 13. nastup u grupnoj fazi evropskih prvenstava, što su do sada postigli samo Portugalci Ronaldo i 41-godišnji Pepe.

Modrić je upisao ukupno 35. nastup na svetskim i evropskim prvenstvima, po čemu je tek sedmi fudbaler kome je to uspelo posle Kristijana Ronalda, Bastijana Švajnštajgera, Miroslava Klozea, Paola Maldinija, Lotara Mateausa i Tomasa Milera.

Ikona hrvatskog i evropskog fudbala - Luka Modrić/ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

U drugo poluvreme Hrvati su ušli mnogo odlučnije, a Italijani su neshvatljivo pali.

U 52. minutu, lopta pogađa u ruku Fratezija i sudija je opravdano pokazao na penal.

Modrić šutira, ali ga čita Dinaruma, najbolji igrač prethodnog evropskog prvenstva.

Donaruma brani penal Modriću/FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Koliko je Dionaruma sjajan golman pokazuje ovaj podatak: odbranio je šest od poslednjih 10 penala koji su izvođeni na evropskim prvenstvima, između ostalih i u penal-seriji protiv Engleske u finalu turnira pre tri godine.

Odbrana Donarume i iz drugog ugla/ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Dok su se Italijani radovali, Hrvati su nastavili napad, Donaruma odbija, a Modrić kupi 'otpadak' i daje gol za delirijum hiljada navijača Hrvatske.

Donaruma je u tom trenutku potpuno poludeo na saigrače koji su bili uspavani.

Od promašenog penala do gola prošlo je 33 sekundi.

Modrić postiže gol/REUTERS/Lisi Niesner

REUTERS/Lisi Niesner

Slika na terenu se potpuno promenila.

Sada su Italijani ti koji su jurili rezultat i krenuli su u žestok pritisak, primoravši Hrvate da se brane sa svih 11 igrača.

Ali osim što su u nekoliko navrata pripretili, Italijani nisu pronalazili rešenje - nisu uputili nijedan udarac u okvir gola u drugom poluvremenu.

Nedostajao im je igrač sa magijom u nogama, neko poput Roberta Bađa, Frančeska Totija...

Sve do 90+8. minuta kada se pojavio Matija Zakanji, 29-godišnji krilni napadač rimskog Lacija.

Kalafjori je povukao naopad, odložio na levo za Zakanjija koji je izvanrednim, odmerenim udarcem pogodio levi gornji ugao Lovakovičevog gola.

Zakanji postiže izjednačujući gol/ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Prvi gol Zakanjija u dresu italijanske reprezentacije - kakav trenutak za prvenac!

Nastavljeno je navijačko zadirkivanje: 'Janje je bolje od paste', piše na transparentu hrvatskog navijača/BBC

Italija nikada nije pobedila Hrvatsku u devet susreta (ovo je bio deveti) otkako su Hrvati pristupili Međunarodnoj fudbalskoj federaciji (FIFA) 1994. godine.

Hrvatska je pobedila tri puta, uključujući i Svetsko prvenstvo 2002., a ostalih pet je bilo nerešeno - između ostalih i na Evropskom prvenstvu 2012.

Hrvatski navijači ne haju za kazne, ponovo su palili baklje tokom utakmice/REUTERS/Karina Hessland

Albanija - Španija 0:1 (0:1)

Tores dovodi Španiju u vođstvo/REUTERS/Bernadett Szabo

Španija je i pre posleddnjeg kola obezbedila plasman u osminu finala i prvo mesto u grupi.

I u kombinovanom sastavu, Španija je potvrdila ulogu favorita protiv Albanije.

Golom Ferana Toresa u 13. minutu, Španija je zabeležila treći trijumf u grupi.

Ovo je prvi put posle 2008. godine da je 'Crvena furija' dobila sva tri meča u grupnoj fazi.