Vesti -

Koja muka tera biznismene na izbore

Beograd -- Nezadovoljni ekonomskim reformama u Srbiji, srpski biznismeni najavljuju formiranje Pokreta privrednika koji bi mogao da preraste u pravu političku organizaciju

Izvor: Dojče vele
Podeli

Privrednici tvrde da prave pokret kako bi izvršili pritisak na vlast da preduzme ozbiljnije korake za poboljšanje poslovnog ambijenta u zemlji.

Analitičari, sa druge strame, ocenjuju da je njihov glavni motiv želja da se nekako sačuva i odbrani stečeni kapital.

Vlasnik kompanije PSP Farman Branislav Grujić i vlasnik kompanije Todor Mirko Todorović kažu da su svesni da privrednici snose veliku odgovornost za razvoj privrede i za njeno oživljavanje, i da su to i glavni motivi za njihovo organizovanje.

Najave političkog organizovanja privrednika su deo jednog šireg procesa u Srbiji, ističe Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka. Naprosto je reč o tome da se sada svaki organizovani interes pokušava ojačati nekim oblikom lobiranja i uticaja na sferu politike. Privrednici su samo jedna sfera koja o tome razmišlja, kaže Stojiljković.

"I kao što vidite, o tome razmišljaju sindikati, a krupni poslodavci su već napravili jedan međukorak. Tako da ćemo mi sada, pošto sam čuo da i LGBT populacija namerava da stvori neku stranku, imati sve organizovane socijalne interese kao potencijalne političke aktere“, navodi on.

Što se tiče organizovanja privrednika, tu ima različitih motiva, smatra Stojiljković i objašnjava da "tu ima onih koji imaju najbolje motive, s namerom da zaista doprinesu jednoj uspešnijoj i efikasnijoj privrednoj politici, ali ima i onih koji bi samo da očuvaju svoje privilegije, ili prosto da imaju neku vrstu političkog kišobrana za zaštitu svojih parcijalnih interesa".

"Videćemo već koji će to oblik dobiti, jer to neće nužno postati neka politička opcija. Veliko je pitanje, i tu je sad prostor za istraživanja i analitiku, koliko krupni kapital može računati da dobije podršku pet procenata građana na izborima. Sad je stvar njihove procene da li im je bolje da lobiraju, ili da direktno ulaze u političku arenu“, skreće pažnju Stojiljković.

Srbija već ima previše političkih partija, ocenjuje Jelica Putniković, urednik online Balkan magazina. Privrednici su, pri tome, manje više bili, ili će biti, u nekim od postojećih političkih stranaka, ističe ona.

Putniković kaže da bi "tako možda bilo bolje da oni naprave neku čvrstu strukovnu organizaciju, koja bi štitila njihove interese, i da tako budu dovoljno jaki da na neki način komanduju svakoj vladi ubuduće, a ne političkim partijama sa kojima bi se borili na izborima. Važno je u svemu tome i da ne budu potkupljivi, i da prave dilove ispod žita sa određenim političkim partijama tajno ih finansirajući.

Analitičari primećuju da je jedan od glavnih motiva za političko organizovanje privrednika želja da se nekako sačuva i odbrani stečeni kapital. Jelica Putniković smatra da je to sasvim legitimno, i da svako želi da sačuva zarađeni novac, ili novac koji planira da zaradi.

"Ali, ako zaista žele da u Srbiji stvore privredni ambijent gde će normalno raditi, i ne plašiti se nekih fiskalnih ili sličnih propisa, gde će imati motivaciju i podršku države da mogu da proizvode, gde će njihovi radnici biti zadovoljni, gde će moći da planiraju svoje buduće poslove, izlaz nije u tome da oni budu politička opcija", kaže ona.

Putniković objašnjava da je "izlaz da oni nateraju političare da vode računa o svim građanima ove zemlje, a privrednici su tu negde u vrhu. Jer, ako privrednici nisu zadovoljni uslovima, onda nema osnova da budu zadovoljni ni oni ljudi koji rade u njihovim firmama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.