Vesti -

Arsić: Čekaju nas bolne reforme

Beograd -- Srbija će morati da preduzme oštre mere za uštede u budžetu ako želi aranžmana sa MMF-om, ali one neće biti objavljene pre martovskih parlamentarnih izbora.

Izvor: Beta
Podeli

Arsić je rekao da će poseta Misije MMF, koja je počela u sredu, poslužiti da se pre svega utvrdi precizno stanje u javnim finansijama i privredi Srbije i naprave procene razvoja do kraja godinje, a iz toga će slediti mere koje će Fond sugerisati da bi se zaustavili negativni trednovi.

"Ne očekujem da će mere biti objavljenje pre izbora, pogotovo neće biti precizno predstavljenje", rekao je Arsić, koji je profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

Arsić je rekao da je dobar znak stav ministra finansija Srbije Lazara Krstića da se sklopi trogodišnji aranžman za MMF. "Pravi trenutak da se sa takvim aranžmanom počne je odmah nakon formiranja vlade jer bi tako mogle da se preduzmu neophodne mere čiji će efekti biti nepopularni u prvim mesecima, pa možda i u prvoj godni primene", rekao je on. Kako je dodao, dobro bi bilo da se takav aranžman sa MMF napravi sa vladom koja pred sobom ima dug horizont vlasti od četiri godine jer se u tom periodu mogu videti pozitivni efekti nepopularnih mera.

Osnovno je da mora dodatno da se smanji fiskalni deficit u toku ove godine i to relativno značajno, istakao je on, ali je dodao da ne želi preciznije da govori na koji način, jer bi to moglo da iritira i da se uoči izbora spreče takve promene.

Arsić je rekao i da je potrebno usvojiti penzijsku reformu koja podrazumeva da se podigne starosna granica za penzionisanje žena, i da se uvedu penali za one koji se penzionišu pre standardne starosne granice.

On je istakao da penzijska reforma neće doneti velike uštede u kratkom roku, ali da će njeni efekti da se osećaju i sabiraju polako, iz godine u godinu.

Prema rečima Arsića, neće biti popularno ni rešenje statusa preduzeća u restukturiranju, jer će rezultat tog procesa biti najvećim delom stečaj i likvidacija tih preduzeća.

Nepopuralne mere koje će morati da preduzme nova vlada, kako je ocenio, biće i racionalizacija državnog sektora, koje će podrezumevati zatvaranje nekih škola i smanjenje brojnosti nemedicinskog osoblja u zdravstu, što znači da će posao gubiti ljudi koji će ga kasnije teško naći na tržištu.

"Sve su to nepopularne mere, ali su neophodne i daće efekta ako se sprovedu zajedno sa merame koje će omogućiti da privatni sektor kroz godinu ili dve počne da zapošljava te ljude", rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.