Vesti -

Akcija NIS-a skoro osam EUR i raste

Beograd -- Ko je početkom maja prodao akcije Naftne industrije Srbije (NIS) - pogrešio je. Vrednost ove deonice raste, a u petak je dostigla cenu od 792 dinara.

Izvor: 24 sata
Podeli

U jednom trenutku je cena porasla na 820 i približila se maksimumu od 850 dinara, koji je zabeležen 30. maja.

"Investitori očekuju da će NIS u avgustu da objavi dobre rezultate poslovanja za prvih šest meseci ove godine. Kiril Kravčenko je već najavio veću dobit i zato cena raste", kaže Nenad Gujaničić iz brokerske kuće Sinteza invest.

Sa tim se slaže i Branislav Jorgić iz Jorgić brokera, ali ističe i da je doprinos dao pozitivan korporativni imidž koji je novo rukovodstvo nametnulo. To znači, kako kaže, da su ulagači sveobuhvatno informisani o poslovnim rezultatima i planovima.

Firme s najvećim rastom akcija u prošloj nedelji
Privredna banka - 445 RSD - 16,80%
AIK banka - 1.250 RSD - 16,71%
Progres - 70 RSD - 16,67%

Politika - 68 RSD - 11,486%
NIS - 792 RSD - 8,94%
Izvor: Beogradska berza, cene su u dinarima

Na Beogradskoj berzi se na jesen očekuju i akcije Telekoma, ali će situacija biti drugačija. Prvo, kada se NIS pojavio na tržištu, imao je strateškog partnera kao većinskog vlasnika, dok će Telekom u toj ulozi imati državu. Drugo, tržišna vrednost NIS-a je procenjena na 800 miliona evra za celu kompaniju, dok se Telekom ceni na preko 2,3 milijarde evra.

"Deonica Telekoma će sigurno biti atraktivna, ali to ne znači da će vrednost da raste. Moguće je čak i da cena blago opadne jer će u startu sigurno biti visoka", ocenjuje Gujaničić.

Sektor telekomunikacija još kako je interesantan za potencijalne ulagače, ističe Jorgić, a srpski Telekom je nekoliko godina unazad imao dobre rezultate poslovanja i pristojan profit.

"Realno je očekivati da će više institucionalnih investitora iz zemlje i inostranstva pokazati interes, ali i mali ulagači. Takva popularnost obećava i pristojnu cenu na berzi", smatra on.

Jorgić se slaže da je moguće da se na početku kupovina tih hartija obavlja po cenama koje su veće od realnih, ali je uveren da će u kasnijoj fazi doći do stabilizacije na nešto nižem nivou.

I akcije beogradskog aerodroma su u startu koštale 700 dinara, a kasnije se cena stabilizovala na oko 550. U ovom preduzeću je, kao i u Telekomu, većinski vlasnik država.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.