- Komentari -

"Stefan Nemanja je mačem i duhom učvrstio srpsku državu"

Put koji je ustrojio Stefan Nemanja, koji je kao vladar uspeo da učvrsti srpske srednjovekovne države ne samo mačem, već i stvaranjem duhovnog štita i ustrojstvom srpskog otačastva, nije napušten, kaže profesorka istorije srednjeg veka na Filozofskom fakultetu u Beogradu Smilja Marjanović Dušanić.

Izvor: Tanjug
Pošaljite komentar
  1. Sve je tačno od reči do reči. Njemu se može zameriti proganjanje Bogumila ali to je bila opšta atmosfera u Srednjem veku. Jereticka učenja bila su smatrana za glavnog državnog neprijatelja. Recimo to nije ništa od onog što su uradili Francusku kralj i Krstaši prema Katarima jedno deset godina posle smrti Nemanje. To je bio bukvalno genocid i potpuno uništenje.
    (Aron, 18. januar 2021 09:40) 
    Ti jeretici su bili veoma jami.Negde u vreme kada je Nemanja počeo da preuzima vlast se recimo održavao jeretički sabor u San Feliksu - neka vrsta protestanata pre protestanata.Veoma raznovrsne grupacije su se ,na neki način ujedinile protiv Crkve - imalo je tu motiva koji su bili verski,dogmatski ,bilo je i etničkih (Milčani sa Peloponeza) pa onda "klasnih"(da kažemo staleških) jer su se neki svestenici bunili protiv svestenika baštinika (svestenicke vlastele) i na kraju politički (delovi ditne vlastele su videle svoju matematiku u "revoluciji".
    Dakle,progon bogumila je samo deo tada globalnih dešavanja.
    Nemanja je to iskoristio da učvrsti kontrolu.Kao i mnogi vladari tog vremena.

    Kod nas je taj "crkveni komunizam" dosao iz Bugarske,i sasvim sigurno su ga doneli monasi (motiv - dogma) i verovatno je to prihvatio neki deo sitne vlastele i nesto staroveraca (i to samo mozda - tesko da su bilo kakve hriscane smatrali za ispravne).
    I čovek proterao antidrzavne elemente,usput mozda zalacio po kojeg vlastelinčica i to je to.
    Srednji vek.
    Za to vreme normalno.
    (Komša, 19. januar 2021 13:04)

    # Link komentara

  2. Kad je vec krsteni katolik ,trebao je to i ostati. Turska vladavina trajala bi neusporedivo krace a srba bi bilo 20 miliona..

    @(Sulic igor, 18. januar 2021 12:40)



    Stefan Nemanja nije bio katolik, kršten je po jedinstvenom hrišćanskom obredu, a kasnije su opredelio za istočnu crkvu u prilog te te činjenice svedoče nam dva jako bitna materijalna dokaza i to su:

    1. Miroslavljevo jevanđelje, to je pravoslavno jevanšđelje Miroslava zavidovića rođenog brata Stefana Nemanje i
    2. crkva Svetog Vaznesenja Gospodnjeg u Čačku koju je podigao Stracimir Zavidović, još jedan od trojice rođene braće Stefana Nemanje

    zaista nema logike da su mu oba od dvojice poznate rođene braće bili pravoslavci, a on katolik, to jednostavno nije tačno.
    (Hammer, 19. januar 2021 12:56)

    # Link komentara

  3. Samo što joj niko nije rekao da je još pet dinastija bilo pre njega, tako da ova priča pada u vodu. Stefan Nemanja je nasilno dosta Srba "starovernika" nasilno preveo u Hrišćanstvo, danas dosta dokaza ukazuje na to da je to tada bio svojevremeno veliki genocid nad sopstvenim narodom.. Kao vladar ima mnogo zasluga, ali i isto dosta putera na glavi sa današnje tačke gledišta.
    (Privatni detektiv Djido Mova, 18. januar 2021 10:35)
    To što je bilo srpskih vladara pre njega uopšte nije bitno.
    Ono što je Nemanja pokrenuo je stbaranje srpske srednjevekovne nacije praktično - organizovane nacionalne države gde je etnički identitet osnova.
    Dokaze da je postojala svest Nemanjica o posebnosti naroda imamo vec u delu njegovog sina ,Prvovenčanog.
    To što deo te države (osim kratko pod Dušanom) nisu bili i Srbi katolici,kao ni svi Srbi jer taj zapocet proces nije zaokružen ne umanjuje značaj uloge te dinastije.
    Kada se,oslobodjenjrm od Turaka zapocelo sa stbaranjem nove,moderne srpske nacije za njen "kamen temeljac" je uzeta Nemanjicka drzava (pigledati i Načertanije gde se to jasno navodi).
    Zato sam spomenik Nemanji nije sporan ni malo.
    Može se polemisati o umetničkoj strani,finansisjskoj,možemo govoriti da li je prikaz oslonjen na istorijske činjenice (onaj krst nije a ni "kinder jaje" nema veze sa srpskom istorijom,tradicijom i Nemanjicima) ali o tome sa li postaviti spomenik ili ne je stvarno izlišno polemisati.
    (Komša, 19. januar 2021 12:50)

    # Link komentara

  4. Svaka nova vjera je na ove prostore stigla ognjem i mačem,ali to je valjda u to vrijeme bio način?!Nemamo neku kapsulu za putovanje u prošlost,ko zna šta bismo sve saznali,pitke priče i bajke,uvijek pišu vladari?
    (War Inside My Head, 18. januar 2021 13:10)

    # Link komentara

  5. Treba naglasiti da je Stefan Nemanja samo epizoda u našoj istoriji.
    Nemanjići su negde na sredini Srpske istorije.Postoje i Srbi ka-
    tolici(većina hrvata) kao i Srbi muslimani(Bošnjaci).Velike su
    greške pravljene u prošlosti.Karađorđevići i SPC su slabo odra-
    dili period početkom 20.veka.Vatikan ih je uništio.
    (a, 18. januar 2021 12:46)

    # Link komentara

  6. Kad je vec krsteni katolik ,trebao je to i ostati. Turska vladavina trajala bi neusporedivo krace a srba bi bilo 20 miliona..
    (Sulic igor, 18. januar 2021 12:40)

    # Link komentara

  7. Vise macem i nasiljem, nego duhom. Nemanja je pobio 200.000 Srba staroveraca, da bi utabao hriscanstvo. Taj veliki zlocin je senka i vecno breme koje srpski narod i srpska pravoslavna crkva nose na svojim plecima.(arhetip, 18. januar 2021 09:28)

    zbog toga je svetac
    (Marko, 18. januar 2021 11:21)

    # Link komentara

  8. Što se tiče samog vladara, radio je sve što i ostali vladari toga doba. Ugostio je Fridriha Barbarosu.
    Što se tiče spomenika, Stefan Nemanja ni istorijski ni geografski nema veze sa Bgd. Spomenik je trebalo podići u Raškoj, da se malo taj kraj turistički "prodrma", ili na Šar-planini da gleda sa vrha na Kosovo.
    (JivaNS, 18. januar 2021 10:52)

    # Link komentara

  9. 200 godina ste cekali, da postavite spomenik najvecem svom vladaru? Pa koga ste vi to cekali, da to uradi umesto vas?
    (Slovenac, 18. januar 2021 10:35)

    # Link komentara

  10. Samo što joj niko nije rekao da je još pet dinastija bilo pre njega, tako da ova priča pada u vodu. Stefan Nemanja je nasilno dosta Srba "starovernika" nasilno preveo u Hrišćanstvo, danas dosta dokaza ukazuje na to da je to tada bio svojevremeno veliki genocid nad sopstvenim narodom.. Kao vladar ima mnogo zasluga, ali i isto dosta putera na glavi sa današnje tačke gledišta.
    (Privatni detektiv Djido Mova, 18. januar 2021 10:35)

    # Link komentara

  11. Izgleda da pre Nemanjica nismo imali nista, ni sebe, ni drzavu...
    (uzas, 18. januar 2021 09:23)

    Zasto je bitno ko je vladao i kako ste se zvali pre 1000 godina. Zasto se uporno okrecete proslosti i samo proslosti? Zasto za pocetak ne pogledate sadasnjost i ko i kako nas sada vodi i naravno da planiramo buducnost. Nikako mi nije jasan taj nacin razmisljanja vecine gradjana Srbije. Eee kako je bilo nekada! Eee kako smo bili... i to sve uz rakijicu i guzica se ne pomera!
    (edi, 18. januar 2021 10:25)

    # Link komentara

  12. a zir cemu je sluzio?
    (Zappex, 18. januar 2021 10:22)

    # Link komentara

  13. @autosovinista,uzas
    Spomenik je podignut Stefanu Nemanji, a ne Svetom Simeonu. Jeste isti čovek, ali su različite ličnosti. Pre Stefana Nemanje jesu postojali Srbi i drugi srpski vladari, ali srpska država nije postojala, nije bila međunarodno priznata.
    (Objasnjenje, 18. januar 2021 10:19)

    # Link komentara

  14. Da bi se raspravljalo o Stefanu Nemanji, potrebno je sagledati to vreme, feudalizam, okolnosti u Vizantiji i izvan nje. Stefan Nemanja doneo je ujedinjenje srpskog naroda, time i snagu potrebnu za opstanak i postojanje u mnogo tezoj i komplikovanijoj situaciji od savremene. Nazalost, mi smo kao posledica juznoslovenske zablude i komunisticke revolucije danas pogubljeni i mnogo jednostavnije medjunarodne okolnosti ne znamo da procenimo, pa su svi uvideli sansu i nasamarili nas i zgazili.
    (my way, 18. januar 2021 10:10)

    # Link komentara

  15. Spomenik je predimenzioniran, ne uklapa se, krst je zamenjen macem, u idejnom resenju stoji krst, ono na cemu stoji lici na zir iz crtanog filma....pravo na misljenjw imaju svi stanovnici ove zemlje a ne samo "struka" kakva je to struka ciji je vizuelni dozivljaj bitniji od nekog drugog.
    (trt, 18. januar 2021 10:06)

    # Link komentara

  16. Vise macem nego duhom, no bila su "vucja vremena", uvece ga zena iznervira, ujutru podigne vojsku i opleti po sirotinji.
    (Dragan, 18. januar 2021 10:05)

    # Link komentara

  17. A što na Svetog Savu, a ne na Svetog Simeona? Jer vladari nisu čuli za dotičnog??
    (autošovinista, 18. januar 2021 09:51)

    # Link komentara

  18. Spomenik je katastrofa, jedan anahron i predimenzioniran objekat koji postiže potpuno suprotan efekat. Više priliči faraonima iz Egipta nego pravoslavnim hrišćanima... Stefan Nemanja je u našoj tradiciji prikazivan uglavnom kao svetac-monah, sa naznačenim vladarskim simbolima, ali sve sa merom i svedeno. Ovaj tzv. spomenik izgleda kao Gandalf iz Gospodara Prstenova, i bojim se da je pravljen samo za turiste.
    (Joca, 18. januar 2021 09:45)

    # Link komentara

  19. Državnost je koncept iz XVII veka, koji je ispunjen na Berlinskom kongresu. Možemo govoriti o sticanju identiteta, ne o državnosti
    (blokator, 18. januar 2021 09:42)

    # Link komentara

  20. Sve je tačno od reči do reči. Njemu se može zameriti proganjanje Bogumila ali to je bila opšta atmosfera u Srednjem veku. Jereticka učenja bila su smatrana za glavnog državnog neprijatelja. Recimo to nije ništa od onog što su uradili Francusku kralj i Krstaši prema Katarima jedno deset godina posle smrti Nemanje. To je bio bukvalno genocid i potpuno uništenje.
    (Aron, 18. januar 2021 09:40)

    # Link komentara

  21. I onda smo kao po običaju napali Vizantijsko carstvo i time doveli i do svoje propasti i pada pod tursko viševekovno ropstovo... ali imali smo svoje carstvo sa 3 mora 20 godina!
    (drmr, 18. januar 2021 09:35)

    # Link komentara

  22. Svaka čast profesorki, važno je da stručnjaci jasno iznesu svoj stav i mišljenje, a onda ćemo lako prepoznati one koji koriste sve i svašta u svoje dnevno političke ciljeve.
    (Marko, 18. januar 2021 09:31)

    # Link komentara

  23. Vise macem i nasiljem, nego duhom. Nemanja je pobio 200.000 Srba staroveraca, da bi utabao hriscanstvo. Taj veliki zlocin je senka i vecno breme koje srpski narod i srpska pravoslavna crkva nose na svojim plecima.
    (arhetip, 18. januar 2021 09:28)

    # Link komentara

  24. Izgleda da pre Nemanjica nismo imali nista, ni sebe, ni drzavu...
    (uzas, 18. januar 2021 09:23)

    # Link komentara