Moždani udar – hitna reakcija

Simptomi moždanog udara nastaju naglo u toku dnevne aktivnosti ili u snu kada se bolesnik budi sa njima. Tipična je pojava slabosti ili oduzetosti jedne polovine tela, utrnulost polovine lica i tela, smetnje izgovaranja ili razumevanja govora, gubitak vida u jednoj polovini vidnog polja, gubitak koordinacije pokreta ekstremiteta sa jedne strane ili iznenadan gubitak ravnoteže i teškoće u hodu.

Piše: Doc. dr Dejana Jovanović, Urgentna neurologija,
Institut za neurologiju, KCS, Beograd

Pošaljite komentar
  1. Evo moj otac je imao moždani udar pre dva ipo sata.
    Zvao sam hitnu pomoć u Zrenjaninu, oko ponoći,
    i odgovor žene je bio u smislu "I šta sad hoćeš od mene?"
    Na kraju me toliko iznervirala da sam morao da spustim slušalicu.

    Ja to samo mogu da razumem da hitna nije u stanju da pomogne.
    Ali čitajući ovo vidim da može.
    (Aleksa, 5. jul 2011 02:42)

    # Link komentara

  2. svaka čast urgetnoj neurologija, na žalost imali smo to iskustvo, da nam pomognu, mislim da bi pod hitno trebalo edukovati doktore opšte prakse na tu temu, jer posle urgentne neurologije pacijent stižete na početnu tačku doktor opšte prakse, koji je uglavnom needukovan i nezaintersovan za pacijenta kome treba da da uputstva o daljem načinu ishrane i uopšte načinu života sa posledicama moždanog udara. Pošto kod dr.opšte prakse ne idemo zbog kijavica i sl.nazovi sitnica,ostala sam šokirana kada je otpuštenom pacijentu sa urgentne neurologije kao savet o ishrani dala letak za preparat o zdravoj ishrani, što je njena šefovica zdrušno odobravala, tvrdeći da oni nemaju apsoultno nikakva pisana pravila za takve bolesnike (količina unosa soli i sl.)Što će reći, može hitna pomoć da stigne na vreme, može u urgentna neurologija da odradi svoj deo posla na najbolji mogući način, ako na kraju nema ko da te posavetuje kako dalje.(osim tekstova na netu)
    (jovanka, 30. novembar 2009 19:03)

    # Link komentara

  3. Posle dva mozdana udara u razmaku od dve godine i sa povisenim krvnim pritiskom u ovoj drzavi nije moguce ostvariti invalidsku penziju, napominjem da imam 36 god.staza i 54 god.zivota i na birou rada sam godinu dana bez sredstava za zivot. Cemu da se nadam i kome da se obratim voleo bih da dobijem bilo kakav odgovor hvala
    (Zoran Petrovic, 23. avgust 2009 22:38)

    # Link komentara

  4. E, da...Lepo je procitati jedan tekst u kojem jedna doktorka poput Dejane govori razborito, a nadasvekao da joj je uistinu stalo. Medjutim, kao da bi ove savete trebalo da da svojim kolegama, a ne nama. Imam stare drage roditelje. Oca sa vise infarkta, ali ne da se, a staje sve doziveo po bolnicama bolje da ne govorim. Sad me pomalo plasi majka. Mrsavica koja pusi, a lekaru ne ide nikad, osim kad je bass bass nateram. Sad me zanima kako da razlikujem kod nje da li ima neke simptome, ili ulazi u fazu staracke zaboravnosti (blage dementnosti) jer se u poslednje vreme ponasa malo promenjeno i zaboravlja. Da li je i to simptom mogucnosti, pu pu, mozdanog udara. Koga ja to da pitam, gde da vodim majku, kako doci do dr Dejane?
    (Natasa, 21. avgust 2009 03:54)

    # Link komentara

  5. Dzaba sve to. Moj otac je doziveo mozdani udar. Hitna pomoc je dosla posle sat vremena JUGOM, i onda su javili centrali "bog vas j**o, saljite bolnicka kola, mlad je covek". Onda smo cekali jos sat vremena, dok komsinica nije otisla do njih i svasta im rekla, pa su na kraju dosli.
    A on je umro sa 48 godina.

    A pre oko nedelju dana (kad je bio onaj prvi udar toplote), jednom coveku pozlilo na ulici, i prvo sto se desilo je da ga je iscimala policija jer su mislili da je pijanica.

    Ovde postoji samo jedan zdravstveni savet-"Kanis li prezivjeti ne smijes se razboljeti".
    (Nindza, 25. jul 2009 13:26)

    # Link komentara