Đaci će ići na ugovorene ekskurzije

Beograd -- Ministar prosvete Tomislav Jovanović izjavio je da će sve đačke ekskurzije, koje su ugovorene pre stupanja na snagu zakona o javnim nabavkama, biti realizovane

Izvor: Beta
Pošaljite komentar
  1. Profesore, zar je moguće da i ti ne kapiraš da pare ne uzima agencija, već samo 6-7 % celog iznosa. Pare uzimaju između ostalog hoteli, prevoznici, muzeji i lokaliteti, misliš da Vaš smeštaj plaća bog, naravno roditelji dece plaćaju i smeštaj za profesore, vozače, vodiče, lekare, rekreatore i decu koja su na gratisu. Sve to agencija ukalkuliše, sabere i izađe sa cenom na koju doda svoju proviziju naravno, jer je ekskurzija turistički aranžman (dobrovoljan), a od turističkih aranžmana treba da žive turistički radnici, a ne prosvetni. Ili možda grešim.
    (Mokičeli, 5. oktobar 2013 13:00)

    # Link komentara

  2. Termin dnevnica je skroz pogresno upotrebljen.Ovde se radi o 24 sata cuvanja dece.Faktor rizika je uzasno veliki a sva odgovornost je na nastavniku.Ako hoce neka ukinu ekskurzije a ne ovako da nas blate preko novena.Bitno je koliko uzme nastavnik a nije bitno koliko uzme agencija.
    (profesor, 30. septembar 2013 19:55)

    # Link komentara

  3. Pomoćnik ministra je primer osobe koja očigledno nikad nije radila u školi i koja nikad nije izvela nijednu đačku ekskurziju jer izjavljuje da dnevnica nastavnika treba da bude u visini činovničke dnevnice koja se dobija za službena putovanja. Izjednačava rad nastavnika na ekskurziji i nečije službeno putovanje do Beograda. Očigledno se ne seća ni svojih ekskurzija i nečijih/svojih žurki i celonoćnih nespavanja. Verujem da se svi vi, (i ja, naravno :)), koji čitate ovu vest i komentar, bar za trenutak setite neke svoje ekskurzije i onih žurki po sobama. Ti nastavnici ili bar većina njih je sve te noći provodila u hodniku obuzdavajući nas i pazeći da nešto ne razbijemo, ne povredimo se, ne napijemo se.....Slažem se da su dnevnice u pojedinim gradovima, bar iz priča, previsoke (5000 dinara po učeniku), ali u školi mog deteta je to bilo, čini mi se, oko 300 dinara i mi, roditelji, smo određivali tu sumu.
    (nerazumevanje, 30. septembar 2013 19:01)

    # Link komentara

  4. tri ponude i te fore... hahah smesno
     (dule, 30. septembar 2013 14:22)

    # Link komentara

  5. Ako su u pitanju "nase pare i nasa deca" je ne vidim gde je tu prostor za javne nabavke posto se isplate agencijama "nasih para" vrse preko posebnog
    racuna skole. Neko je tu pobrkao loncice ili se drzavi zuri da sto pre uzme
    PDV ( a ne kao do sad na rate kako i mi placamo). U celoj ovoj prici niko nije pitao za misljenje roditelja bez kojih se ne moze. Propisane dnevnice za inostranstvo su u slucaju kad putuje jedna osoba a ne kad ta osoba brine o jos najmanje 25 ucenika. Posto ni to nisu uzeli u obzir u ministarstvima u kojima se o ekskurzijama bave meni nije jasno da li oni uopste zive medju nama ili su vanzemaljci.
    (Milan R., 30. septembar 2013 12:08)

    # Link komentara

  6. Zakon o javnim nabavkama je uzasan. Kao prvo kriterijum 'najniza ponudjena cena' bez obzira na kvalitet i na to da li ce neko radnicima dati platu 20.000 ili 80.000 je neverovatan. Znaci mi koji placamo radnike 80.000 smo budale jer moramo onda i da imamo vise cene na tenderima? Ili drzava hoce da svi radimo za 200e? Drugo,portal o javnim nabavkama je uzasan,spor,nefunkcionalan i napravljen tako da oduzme 10x vise vremena na pretragu tendera nego sto bi moglo. Na stranu to sto niko ne zeli da ga poboljsa i sto se administratori prave ludi.
     (dzoki, 30. septembar 2013 11:49)

    # Link komentara

  7. "Uputstvom, koje nije obavezujuće, predviđeno je da dnevnice nastavnika budu u visini dnevnica državnih službenika za službena putovanja."

    Ovo je odličan primer birokratskog slepila. Dnevnica za službeno putovanje iznosi 5% prosečne plate u privredi i podrazumeva najviše 8 radnih sati, u koje je uključeno i putovanje od mesta A do mesta B. Međutim, odeljenske starešine, realno, kada vode svoje đake na putovanje, imaju između 16 i 24 radna sata. Stoga, dnevnica bi trebalo da iznosi od 10% do 15% (za noći kada su dežurni). Na dnevnicu treba dodati troškove prenoćišta, ishrane, telefoniranja, itd. Na kraju, sve to treba da plati ministarstvo, a ne da šalje (ne)obavezne preporuke u vidu "uputstva".
    (Rodi-telj, 30. septembar 2013 11:45)

    # Link komentara

  8. ovo znaci da ako roditelj hoce da posalje dete na ekskurziju na prolece ne moze sada ni da zna cenu a kamoli da placa na rate do polaska. Ako se skola prijavi na tender na prolece ko garantuje da ce se zavrsiti do polaska tj ako neka agencija pobedi ma tenderu ko joj garantuje da ce se ekskurzija i realizovati
     (gule, 30. septembar 2013 11:24)

    # Link komentara

  9. ovo znaci da ce par osoba drzati monopol na ekskurzije, u celoj srbiji. nema ovo veze ni sa cime drugim. dal ce da donese necega dobroga za obicne ljude ili ce da pomogne da se njih par obogati preko noci....
    (zoran1965, 30. septembar 2013 10:29)

    # Link komentara

  10. Slazem se da ima puno nepravilnosti i malverzacija sa skolskim ekskurzijama ali novi zakon o javnim nabakama je toliko komplikovan da usporava sistem i posledice cemo tek osetiti.
    (ledenjak, 30. septembar 2013 09:49)

    # Link komentara

  11. Da li ovo drzavni sekretar najavljuje da ce eksurzije od sada za ucenike, odnosno njihove roditelje biti besplatne, tj. skola/ministarstvo ce pokrivati sve troskove istih iz budzeta Srbije?
    Ukoliko sve troskove snose i placaju roditelji i ucenici, ne postoji obaveza za sprovodjenje javne nabavke, jer se nista ne placa iz budzeta, sem nadoknade profesorima, a oni nisu treca lica koja se biraju kao pratioci na ekskurziji putem javne nabavke.
    (Neobavesten, 30. septembar 2013 09:48)

    # Link komentara