B92 Sport Vancouver 2010 Istorija ZOI
prethodna strana 1 od 2 sledeca idi na stranu

13. februar 2010. | 03:19

Lilehamer 1994, XVII zimske olimpijske igre

Norveški Lilehamer imao je čast da ugosti najbolje sportiste sveta u ’neolimpijskoj godini’, od 12. do 27. februara 1994. godine 1215 muškaraca i 522 žena borilo se u 61 disciplini za medalje.

Rekordnih 67 država imalo je predstavnike u Lilehameru, među debitantima su bile i one koje su od Albervila postale nezavisne Bosna i Hercegovina, Ukrajina i ostale ’bivše sovjetske’, Češka, ali i Američka Samoa, Trinidad i Tobago i Izrael.

Najbolji učinak imali su predstavnici i predstavnice Rusije sa 23 osvojene medalje (11, 8, 4), u Norvešku su otišla triodličja više (10, 11, 15), a u vrhu su završili Nemci sa 24 medalje (9, 7, 8) i nikada uspešniji Italijani sa 20 (7, 5, 8).


Sportisti Jugoslavije pripustili su zbog sankcija ovo takmičenje, a Slovenci se ’dopisali’ na listu država koje su osvajale medalje, tri bronzane osvojili su alpske skijašice i skijaš, Katja Koren, Alenka Dovžan i Jure Košir.

Tri prilično bizarna detalja pamte se iz Lilehamera, po početku radova na skakaonicama zbog potreba televizije CBS da dođe do što boljeg kadra temelji su pomerani nekoliko metara ka severu.

Mesec dana pred početak takmičenja muž Tonje Harding platio je čoveka koji je napao i povredio njenu najveću konkurentkinju Nensi Kerigan. Hardingova je ostala bez plasmana zbog celog slučaja, a Nensi Kerigan se vratila sa srebrnom medaljom.



Na dan svečanog otvaranja iz muzeja u glavnom gradu Norveške Oslu ukradeno je istorijsko delo Edvarda Munka, ’Vrisak’.

Na borilištima je bilo zanimljivo, lokalni junak Johan Olav Kros osvojio je tri zlatne medalje u brzom klizanju i postavio tri svetska rekorda.

Švajcarkinja Freni Šnajder uspela je da osvoji tri medalje u alpskim disciplinama a Manuela Di Ćenta iz Italije na skijaškim trkalištima osvojila je dva zlata, dva srebra i bronzu.



Pao je važan rekord, u štafeti Južne Koreje koja je osvojila zlatne medalje u šort treku bila je i Kim Jun Mi koja je, prema raspoloživim podacima imala 13 godina.

Reprezentativaca Jugoslavije nije bilo, a Huan Antonio Samaran je, na svečanom zatvaranju, pozvao na kraj jugoslovenskih ratova setivši se Sarajeva 1984. godine. Rekao je „Molim vas, prestanite da ratujete, prestanite da se ubijate, bacite puške.“

Godinu dana kasnije to se i dogodilo pa su Igre u Lilehameru poslednje koje je neka evropska država propustila zbog ’nesportskih’ razloga.

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar  Odštampaj   Pošalji


Zimske olimpijske igre 2006. godine bile su druge zimske koje je organizovala Italija i treće ukupno u toj zemlji, uz LOI u Dalje...

Postojeći komentari (1) | Pošaljite komentar

Domaćin zimskih Igara 2002. godine bio je glavni grad američke dražave Jute, Solt Lejk Siti.

u trnutku kada Dalje...

Postojeći komentari (4) | Pošaljite komentar

Posle 26 godina zimske Igre su se vratile u Japan, ne na Hokaido nego na Honšu, ne u Saporo, nego u Nagano.

U Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Francuski Albervil bio je domaćin Igara 1992. godine, poslednjih koje su održane u olimpijskoj godini. Već pre skupa u francuskoj Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Kanadska pokrajina Alberta i grad Kalgari organizovali su zimske Igre 1988. godine. Domaćini su ostali bez zlatne medalje i Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Sarajevo je 1984. godine ugostilo najbolje takmičare u zimskim sportovima, a prve Igre u jednoj državi socijalizma i prve Dalje...

Postojeći komentari (9) | Pošaljite komentar

Lejk Plesid je 1980. godine drugi put dobio priliku da organizuje Zimske olimpijske igre. Na vrhuncu hladnog rata na Igrama Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Zimske olimpijske igre 1976. godine održane su u Insbruku, a grad u Tirolu, u Austriji, drugi put je bio domaćin. Insbruk Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Zimske olimpijske igre 1972. godine održane su na japanskom ostrvu Hokaido, u gradu Saporo. Bile su prvi skup najboljih u Dalje...

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar


nedelja 19. maj 2024.

Medalje

  Država Zlatne medalje Srebrne medalje Bronzane medalje Ukupno
1. Kanada Kanada 14 7 5 26
2. Nemačka Nemačka 10 13 7 30
3. Sjedinjene Američke Države Sjedinjene Američke Države 9 15 13 37
4. Norveška Norveška 9 8 6 23
5. Južna Koreja Južna Koreja 6 6 2 14