Vesti -

Mumije iz Atakame propadaju zbog klimatskih promena

Najstarije mumije na svetu ne nalaze se u Egiptu već u pesku čileanske pustinje Atakame, gde je najstarija iz 5000. pre nove ere, dok su "najmlađe" već 5.000 godina stare, piše glasilo američkog Arheološkog instituta.

Izvor: Tanjug
Podeli

Foto: Ryan Greenberg/ Flickr.com

Kako navodi "Arheologija", od momenta kada su iskopane, ove mumije suočile su se sa promenama koje milenijumi provedeni u zemlji nisu doneli. Mumije se čuvaju u kontrolisanim klimatskim uslovima u Arheološkom i antropološkom muzeju San Migel de Azapa u Arisiji, ali je arheolog Marsela Sepulveda sa Univerziteta Tarapaka nedavno primetila da je koža počela da im crni i poprima želatinast izgled, što su sigurni znaci propadanja.

"Želela sam da proučim ne samo propadanje kože, već i šta ga prouzrokuje", rekla je ona. Zbog toga je u pomoć pozvala mikrobiologa Ralfa Mičela sa Univerziteta Harvard kako bi DNK testiranjem i hemijskim analizama utvrdio koji mikroorganizmi i hemijski procesi dovode do propadanja ovih mumija.

Pokazalo se da su mumije polako propadale najmanje deset godina i da se proces ubrzao s klimatskim promenama i pored toga što muzej kontroliše temperaturu i vlažnost vazduha prostorije u kojoj se čuvaju.

"Klima u ovom regionu promenila se od sveže i suve do vruće i vlažne i povećana vlažnost podstakla je mikrobe koji žive na koži ali ih uglavnom speremo da rastu i oštete kožu mumija", kaže Mičel.

Sepulveda misli i da je povećana poljoprivredna aktivnost u regionu dovela do porasta vlažnosti vazduha oko muzeja. Stručnjaci su zabrinuti zbog muzejskih mumija, ali i zbog onih koje će tek pronaći. "Mislim da je to kritično pitanje", rekao je Mičel. "Šta će se dogoditi ako pronađete još jedno groblje puno mumija?"

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 202 idi na stranu