Burno na Ostrvu – Mej odbila EU, šta će biti sa S. Irskom?

Premijerka Velike Britanije Tereza Mej odbacila je predlog EU o granici Severne Irske, označivši ga kao pretnju "ustavnom integritetu" Ujedinjenog Kraljevstva.

Izvor: Beta, Tanjug
Podeli
Ilustracija: Thinkstock
Ilustracija: Thinkstock

Prema tom predlogu, Severna Irska bi se posle izlaska Britanije iz EU tretirala i dalje kao carinsko područje Unije.

Mej je rekla da "nijedan premijer Velike Britanije se ne bi saglasio" sa tim predlogom, preneo je BBC.

EU predlaže "zajednički regulatorni prostor" u Irskoj posle Bregzita, ako se ne bude pronašlo rešenje i kako je saopšteno, nije bilo namere da se spornim "merama predostrožnosti" provocira Britanija, pa je šef pregovaračkog tima EU Mišel Barnije pozvao Veliku Britaniju da ponudi druga rešenja.

Barnije je rekao da je predlog EU dokument sa "konkretnim i realističnim rešenjima" o tome na koji način izbeći tvrdu granicu onda kada Britanija napusti carinsku uniju EU, piše BBC.

Irska je pozdravila prvi nacrt sporazuma Evropske unije (EU) o Bregzitu ali je spremna da razmatra druge opcije kada Britanija objasni kako misli da trgovina i kretanje pojedinaca može nesmetano da se odvija preko granice sa Severnom Irskom.

Irska vlada saopštila je danas da nacrt sporazuma koji je danas predstavio glavni pregovarač EU Mišel Barnije sadrži potrebne pravne odredbe kojim bi se izbegla čvrsta granica između Severne Irske, britanske teritorije i Irske, članice Unije.

U nacrtu se predlaže da se Severna Irska zadrži unutar jedinstvenog tržišta i carinske unije evropskog bloka da bi se osiguralo da se ne uvede čvrsta granica sa Irskom, zemljom članicom Unije kada dođe do razlaza. Kako se navodi taj plan bi se sproveo ukoliko ne može da se postigne drugo rešenje za pitanje te granice.

Irska je navela da očekuje da dobije dodatnih delja od britanske premijerke Tereze Mej.

Pitanje granice na irskom ostrvu jedno je od najtežih koje se nametnulo nakon što se Britanija odlučila za takozvani "tvrdi Bregzit", izlazak iz jedinstvenog evropskog tržišta i iz carinske unije.

Prema mirovnom sporazumu koji je potpisan na Veliki petak 1998. godine ukinute su kontrole i granica između Velike Britanije i Republike Irske postala je praktično nevidljiva.

To je bez problema funkcionisalo jer su i Velika Britanija i Republika Irska kao članice EU bile deo jedinstvenog evropskog tržišta i carinske unije.

Međutim, problemi su nastali jer Britanija treba da izađe iz Unije.

Kao izlaz iz te situacije, Komisija je predložila da se Severna Irska i dalje smatra delom carinske unije gde važe sve odredbe EU.

Britanska premijerka će se u ponedeljak obratiti parlamentu u vezi Bregzita, najavio je predsednik donjeg doma britanskog parlamenta Džon Bercov, javila je agencija Rojters.

Britanija izlazi iz EU 2019. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 20 idi na stranu