Prva vožnja: Ford Ranger

Stigla je i četvrta generacija Fordove teške mehanizacije pod imenom Ranger. Vuče i nosi sve što vam je neophodno, pa i više od toga...

Podeli

Novi broj Auto magazina je u prodaji, pročitajte utiske iz vožnje najnovijih modela automobila.

Tekst - Dejan Danilović; Izvor - Auto Magazin

Zamislite pijacu u svom gradu - umesto "tamića" i raznih drugih kombija, snabdevanje stiže u savremenim pik-apovima. Na jednom mestu Toyota Hilux, VW Amarok, ili, što da ne, Ford Ranger. Lepa slika, koja ne samo što bi godila oku, već bi predstavljala i znak prosperiteta individualnog poljoprivrednog proizvođača.

Zaista, u zemlji Srbiji malo je poslova koji omogućavaju takav luksuz – da vam je za potrebe sopstvenog biznisa potreban, ili još tačnije – da možete priuštiti takav vid transporta. A mnogima bi snažan i upotrebljiv pik-ap dobro došao. Ne govorimo samo o poslovima na selu, već i o građevincima, šumarima, molerima i stolarima, i mnogima drugima, kojima bi dobar radni konj na točkovima bio veoma upotrebljiv u svakodnevnoj eksploataciji. Avaj...

Dakle, jednu od takvih transportnih mašina u našoj zemlji nudi i Ford, pa smo se na poziv Grand Motorsa, srpskog prodavca vozila ovog proizvođača, zaputili u zemlju reda, rada i – standarda. Posle nekoliko sati vožnje (ako nemate sreće na granicama i duže), stigli smo u Sloveniju, odredište regionalne prezentacije i test vožnje novog Rangera.

Da se, najpre, upoznamo. Ford Ranger je jedan od najsvestranijih pik-apova u svojoj klasi zbog toga što u ponudi ima čak tri vrste kabine. Osnovni model ima kratku kabinu sa dva sedišta.

Proširena "super kabina" ima zadnju klupu i kratka vrata pozadi koja se otvaraju u smeru suprotnom od prednjih. Konačno, najprostranija "dabl keb" verzija ima najdužu i kabinu sa 4 klasičnih vrata. U zavisnosti od varijante kabine razlikuje se i dužina tovarnog prostora. Međutim, čak i "dabl keb" ima više nego dovoljno prostora za kabast teret.

Maksimalna nosivost pik-apa iznosi čak 1.260 kilograma, a maksimalna masa prikolice koju može da vuče je 3,5 tona. Fabrika je želela da konstruiše praktični pik-ap koji je vrlo robustan i sposoban za vožnju po najtežim terenima. Zbog toga je klirens povećan na 230 milimetara, a usisnik vazduha motora je postavljen tako da Ranger može da pregazi vodu dubine do 800 mm. Prednji i zadnji prepusti branika dizajnirani su tako da omoguće velike prilazne uglove prepreci.

Prednji prilazni ugao je 28, za zadnji 25 stepeni, što znači da nema bojazni od zaglavljivanja čak i na velikim preprekama. Shvatili smo, Ranger je spreman da povuče, ponese i pregazi mnogo toga, ili skoro sve. Za dobre terenske sposobnosti zadužena je elektronski kontrolisana transmisija. Tokom vožnje po asfaltu koristi se 4x2 pogon sa prenosom snage na zadnje točkove. Jednostavnim pritiskom na taster, bez obzira na brzinu kretanja automobila, uključuje se i prednji pogon.

Za vožnju po teškim terenima, kada je potreban veliki obrtni moment pri maloj brzini, ili snažno kočenje motorom na nizbrdicama, koristi se reduktor. Za povećanje vučne sile po klizavoj podlozi, moguće je uključiti i blokadu zadnjeg diferencijala.

I pored odličnih terenskih sposobnosti, Ranger je poznat po komforu i dobrim voznim osobinama. Konstruktori su za novu verziju unapredili sistem oslanjanja, pa fabrika tvrdi da je pik-ap upravljiviji i prijatniji za vožnju.

Velika promena je kod sistema za servo asistenciju upravljača. Hidraulični sistem je zamenjen električnim. To je omogućilo Fordu da izmeni osećaj na upravljaču i tako vozaču obezbedi još prijatniju i bolju kontrolu automobila. Pored toga, eliminacijom hidraulične pumpe, smanjena je potrošnja goriva za tri odsto.

I na kraju podatak koji možda izgelda suvoparano i nepotrebno, ali je vrlo važan - na kreš testu agencije EuroNCAP, Ranger je osvojio pet zvezdica i jedini je model u svojoj klasi koji je uspeo da ostvari ovaj maksimalni rezultat.

Izgled vozila je u skladu sa namenom i očekivanjima. Impozantni gabariti, ispred vas još upečatljiviji nego na slikama, oštre linije, sjaj lima i hroma. U kabinu se lako ulazi, iako auto nije ni nalik putničkom.

Za komandama gotovo luksuzno okruženje - udobna sedišta, pregledni instrumenti, sa klasičnim i digitalnim komandama, nešto kože, dosta elektronike i, primetno, kvalitetna izrada. Oseća se i nešto "kamionskog" šmeka, čisto da znate da ste u radnoj, a ne u paradnoj mašineriji. To potvrđuje i prvi zvuk motora, onako dizelski, ali zdrav i obećavajući. Oseća se skrivena snaga, nagoveštavaju mogućnosti koje imate na raspolaganju.

Komande pod nogama (preferiramo manuelni menjač) mekane, precizne, za miran start i ravnomeran pokret iz mesta. Posle nekoliko kilometara već ste se srodili i nemate osećaj da vozite kamionet. Na prvoj deonici, koja odmah izlazi na autoput od Ljubljane prema Bledu, sigurni ste u spoj sa mašinom kojom upravljate i bez nelagode prelazite u levu traku, prateći brzinu koja ne bi trebalo da pređe ograničenja na znakovima pored puta.

Ranger vas je osokolio i opustio – vladate vožnjom kao da se oduvek znate. To znači da na dobrom putu naš pik-ap liči na većinu putničkih automobila. Udobnost, performanse, čak i preglednost i potrošnja – u skladu su sa onim što se očekuje od svakodnevne vožnje.

Silazak na lokalne puteve, po običaju krivudave i spore, ne donosi bitnu razliku. Iako će vam češće biti potreban menjač, problema nema, jer je motor (važi za oba dizela) dovoljno elastičan i tolerantan, a promena brzina tiha i precizna. Vožnja po krivinama traži malo vremena za navikavanje, i to samo radi upoznavanja sa ponašanjem vozila. Posle nekoliko krivina već znate da izbegavate nagle pokrete volanom, i auto će poslušno, bez ljuljanja, pratiti svaku vašu naredbu.

Da bismo se uverili u ove navode potrebno je nešto više od reči. Zato je drugi dan vožnje po Sloveniji određen za vožnju po putevima, kombinaciji lokalnih drumova (nekih vrlo sličnim našim), brzih autoputeva i, konačno, malo terenskog ispitivanja.

Odrednica je Planica, centar svetskog skijaškog skakanja, tačnije letenja. Mesto gde se na daskama leti 250 metara, i gde će nam ljubazni domaćini pokazati još jednu namenu obične automobilske garaže.

Naime, pored zgrade skijaškog centra, napravljena je zatvorena garaža sa tri nivoa. Kako je leti uglavnom prazna, a da ne bi zvrjala i pravila troškove, pametni Slovenci su smislili dodatni biznis - pre otapanja snega oko skakaonica, traktorima se sneg preveze u ispražnjenu garažu, koja potom služi za letnji trening skijašima nordijskih disciplina (to su oni koji "trče" na skijama).

I tako, najpre po ravnim nivoima garaže, onda malo po uzlaznim i silaznim rampama, na nekoliko hiljada kvadrata, i eto treninga, zabave i – zarade. Leto na snegu, u garaži!

I još malo priče o Slovencima, a povodom Planice. Nedaleko od skakaonica nalazi se i izvor Save Dolinke, jedne od rečica koje formiraju Savu, i koja protiče konačno ispod Savskog mosta. Svesni prirode i odgovornosti koje imaju, na Planici je zabranjeno korišćenje bilo kakvih hemikalija za očuvanje i pripremu snega na letaonicama i okolnim skijaškim terenima.

Sva voda sa platoa sportskog centra sliva se u dolinu izvorišta Save Dolinke, i tako se ovom ekološkom zabranom sprečava da u vodu bistre planinske rečice dospe bilo kakav otrov. Zaključak - iz Slovenije nam kreće čista savska voda. Dilema - kako je u Beogradu tako prljava...

Posle vožnje po asfaltu, red je da se udahne i malo prašine. Improvizovani ofroud poligon u blizini Radovljice bila je prilika da osetimo snagu i mogućnosti pogona na sva četiri točka, na vrlo kratkim delovima staze, kao i redukovani prenos. Iako prepreke nisu bile previše komplikovane, blato, prašina, pa šljunak i vodeni useci tražili su malo koncentracije.

Baš za ovakvu vožnju bitno je znati mogućnosti koje smo naveli na početku. Izbor pogona, od čega je najvažnija mogućnost promene, odnosno prelaska sa pogona sa dva na sva četiri točka u vožnji, kao i mogućnost redukcije prenosa koja može zatrebati na izlasku sa oštrog uspona iz rečnog korita.

Snaga motora kombinovana sa prenosnim odnosima pravo je rešenje i za blato, pesak ili šljaku kojom je bio prekriven deo test lokacije. Još nekoliko sati vožnje po severnoj Sloveniji upotpunilo je prve utiske o Fordovom rešenju za sve namene i puteve. Druge, kompletnije i detaljnije, očekujte kada nam ovaj model stigne na duži test.

Grand Motors je već počeo prodaju novog izdanja modela Ranger u Srbiji, a za pojedine verzije možete dobiti posebne uslove i popuste, tako da je njihova cena već negde oko 20.000 evra.

Iako tržište pik-apova kod nas i nije baš razvijeno, konkurencija ipak postoji. Ford je izašao sa svojim novim adutom, pa ako razmišljate o ovakvom rešenju za svoj biznis, hobi ili uživanje, možda je Ranger izbor o kome vredi razmisliti.

Najrobusnija verzija

Ford Ranger Wildtrak
Ford Ranger Wildtrak

Najekskluzivnija verzija u ponudi je Wildtrak i učinjeno je sve da se razlikuje od ostalih varijanti. Trapezoidna, masivna maska hladnjaka, sa karakterističnim agresivnijim usisnicima vazduha, i tamno sive nijanse metala čine ovu verziju lako prepoznatljivom.

Iste nijanse korišćene su i na retrovizorima, kvakama, bočnim otvorima za vazduh, zadnjim svetlima, a sve kako bi Wildtrak dobio još izraženiju sportsku crtu.

Ford Ranger Wildtrak
Ford Ranger Wildtrak

Wildtrak se nudi u samo jednoj boji karoserije - metalik narandžastoj, a iste boje su i detalji u unutrašnjosti.

U kabini se, na širokom stubu između vozača i suvozača, nalazi ekran osetljiv na dodir od osam inča, a kompletna instrument tabla je načinjena od kvalitetnijeg materijala nego kod standardne verzije. Kompletan utisak upotpunjuju alu felne prečnika 18 inča.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji.

Ford Ranger - specifikacije

motor 2.2 TDCi 2.2 TDCi 3.2 TDCi
zapremina (ccm) 2198 2198 3198
snaga (kW/KS) 96/130 118/160 147/200
maks. o. mom. (Nm) 330 pri 1500-2500 385 pri 1500-2500 470 pri 1500-2750
menjač 6 stepen man/aut.
dimenzije (mm) 5362/1860/1815
međuos. rast. (mm) 3220
teretni prostor (mm) 1560/1139
masa (kg) od 1931 do 2167
rezervoar (l) 80
maks. brzina (km/h) 175 175 175
ubrz. 0-100 km/h (s) 11.8 11.8 10,6
potrošnja (l/100 km) 7.3/6.4/6.7 7.3/6.4/6.7 9.7/7.4/8.3
emisija CO2 (g/km) 120 171 218

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 2 idi na stranu