Sergej "skinuo" Juve, baksuzni Jović i hobotnica Rajković

Srpski fudbaleri koji nastupaju za klubove širom starog kontinenta imali su relativno zapažen učinak proteklog vikenda.

Milan Tomić
Srdjan Stevanovic/Starsport

Najbolji su bili članovi zlatne generacije koja je osvojila Svetsko prvenstvo za igrače do 20 godina – Predrag Rajković, Sergej Miliniković-Savić i Nemanja Radonjić.

Golgeterski su bili raspoloženi njihovi iskusniji reprezentativni drugovi – Aleksandar Mitrović, Aleksandar Kolarov, Dušan Tadić i Andrija Pavlović.

Što se tiče čuvara mreže, oba golmana A selekcije imali su dobru partiju iza sebe. predrag Rajković je u finišu meča sačuvao bod protiv favorizovanog Liona, odbranivši penal Memfisu Depaju u 83. minutu utakmice.

Marko Dmitrović je uspeo da sačuva mrežu po četvrti put ove sezone u rutinskoj pobedi svoje ekipe. Doduše, on nije imao ni mnogo posla, pošto fudbaleri Granade nisu bili najprecizniji, te su samo jednom šutirali u okvir gola.

Marko Dmitrović (Eibar) – 1 odbrana, sačuvao mrežu u pobedi nad Granadom (3:0)
Predrag Rajković (Rems) – odbranio penal u završnici Depaju u remiju sa Lionom (1:1)

Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images

Mnogi naši defanzivci su već uveliko na zimskoj pauzi. Što se tiče onih koji su igrali, mogli bismo reći da je učinak polovičan.

Nikola Milenković i Miloš Veljković će verovatno želeti da zaborave ovaj vikend, dok će ga Aleksandar Kolarov sigurno pamtiti po lepom.

Kapiten Rome je uspeo da sjajnim slobodnim udarcem pogodi mrežu Fiorentine. Ovo mu je peti gol u sezoni.

Aleksandar Kolarov (Roma) – postigao gol iz slobodnog udarca u pobedi nad Fiorentinom (1:4)
Nikola Milenković (Fiorentina) – odigrao loših 90 minutau debaklu od Rome (4:1)
Nikola Maksimović (Napoli) – van tima
Matija Nastasić (Šalke) – van tima
Miloš Veljković (Verder) – odigrao 69 minuta i dobio žuti karton u porazu od Kelna (1:0)
Stefan Mitrović (Strazbur) – kao kapiten odigrao svih 90 minuta u trijumfu nad St. Etjenom (2:1)
Branislav Ivanović (Zenit) – kraj sezone
Uroš Spajić (Krasnodar) – kraj sezone
Antonio Rukavina (Astana) – kraj sezone
Milan Rodić (Crvena zvezda) – kraj sezone
Marko Gobeljić (Crvena zvezda) – kraj sezone
Nemanja R. Miletić (Partizan) – kraj sezone

Vezni fudbaleri su ovog vikenda više asistirali, nego što su postizali golove.

Sergej-Milinković Savić aktivno je učestvovao u „skidanju“ Stare dame sa trona italijanskog Superkupa. On je bio asistent kod prvog gola nebesko-plavih u velikom finalu koje su rešili u svoju korist sa 3:1.

Nemanja Radonjić je nastavio da pruža odlične partije. Bivši fudbaler beogradskih večitih ovoga puta nije postigao gol, ali jeste završno dodavanje za Dmitrija Pajea u trijumfu nad Nimom od 3:1.

Po gol i asistenciju na svoj konto je upisao i sjajni Dušan Tadić. On je u 39. minutu asistirao Gravenberču, da bi potom i sam postigao pogodak.

Kostić i Gaćinovih utopili su se u sivilo Ajntrahta, Milovojević, Maksimović i Ljajić pretrpeli su poraze, a Nemanja Matić ponovo nije ulazio u igru.

Nemanja Matić (M. Junajted) – presedeo meč na klupi u porazu od Votforda (2:0)
Luka Milivojević (Kristal Palas) – kao kapiten odigrao ceo meč u porazu od Njukasla (1:0)
Sergej Milinković-Savić (Lacio) – odigrao 90 minuta u pobedi nad Juventusom (3:1), asistirao kod prvog gola
Saša Lukić (Torino) – odigrao 77 minuta u porazu od SPAL (1:2)
Darko Lazović (Verona) – odložen meč protiv Lacija
Filip Đuričić (Sasuolo) – odigrao poslednjih pola sata u porazu od Napolija (1:2)
Marko Grujić (Herta) – van tima
Filip Kostić (Ajntraht) – odigrao 90 minuta u porazu od Paderborna (2:1)
Mijat Gaćinović (Ajntraht) – odigrao 76 minuta u porazu od Paderborna (2:1)
Nemanja Gudelj (Sevilja) – odigrao nekoliko minuta u trijumfu nad Majorkom (0:2)
Nemanja Maksimović (Hetafe) – odigrao ceo meč u porazu od Viljareala (1:0)
Nemanja Radonjić (Marsej) – odigrao ceo meč i asistirao kod poslednjeg gola u pobedi nad Nimom (3:1)
Dušan Tadić (Ajaks) – odigrao 90 minuta, postigao po gol i asistenciju i rapsodiji protiv Den Haga (6:1)
Ljubomir Fejsa (Benfika) – van tima
Andrija Živković (Benfika) – van tima
Adem Ljajić (Bešiktaš) – odigrao drugo poluvreme u porazu od Fenerbahčea (3:1)

Photo by Marc Atkins/Getty Images

Aleksandar Mitrović nastavio je sa golgeterskom serijom. Sjajni napadač iz penala je načeo Lids u derbiju Čempionšipa, a taj pogodak pomogao mu je da izbije na čelo liste srelaca drugog po rangu engleskog takmičenja.

Luka Jović je umalo postao heroj Real Madrida. U nameri da to postane, osujetila ga je stativa, koju je pogodio u završnici meča sa Bilbaom.

Dušan Vlahović, Uroš Đurđević i Aleksandar Prijović su postili proteklog vikenda, dok je Andrija Pavlović postigao jedini gol za APOEL u porazu od AEL Limasola.

Aleksandar Mitrović (Fulam) – odigrao ceo meč, postigao gol i zaradio žuti karton u pobedi nad Lidsom (2:1)
Luka Jović (Real Madrid) – odigrao dvadesetak minuta i pogodio stativu u remiju sa Bilbaom (0:0)
Andrija Pavlović (APOEL) – odigrao ceo meč i postigao gol u porazu od AEL Limasola (2:1)
Milan Pavkov (Crvena zvezda) – kraj sezone
Aleksandar Prijović (Al Itihad) – odigrao ceo meč u porazu od Al Feihe (4:1)
Dušan Vlahović (Fiorentina) – odigrao 90 minuta i zaradio žuti karton u debaklu od Rome (1:4)
Uroš Đurđević (Hihon) – odigrao 90 minuta i zaradio žuti karton u porazu od Ekstramadure (0:1)