Partizan na skeneru B92.net: Beliću ispisnica, Dijabateu povišica

Partizan je na šokantan način započeo učešće u grupnoj fazi Lige konferencija, jer je od potpune katastrofe uspeo sa igračem manje da dođe do preokreta i na kraju remija protiv ekipe Slovackog u Češkoj.

SS

Partizan se blamirao, pa napravio čudo!

Počelo je čistim amaterizmom i, verovatno, jednim od najgorih 22 minuta nekog kluba u istoriji fudbala. Ako ništa drugo, može se reći da je u užoj konkurenciji...

Kristijan Belić je svojim potezom zaslužio kaznu, ako ne i ispisnicu, jer je "mrtav hladan" u 22. minutu startovao krvnički i odšetao sa terena. Daleko od profesionalnog.

U tim momentima je svakog navijača Partizana bila sramota ovog tima i kluba.

Međutim, nastavilo se pravim čudom u režiji Fusenija Dijabatea i Rikarda Gomeša, ali njihov trud, uz rezervistu Patrika Andradea, nije bio nagrađen.

Pobeda je bila u džepu, ali se kriminalno loša odbrana Partizana postarala da primi treći gol kojim je veći deo svega što je urađeno u drugom poluvremenu, palo u vodu.

I ovog puta smo analizirali pojedinačan učinak igrača crno-belih, kao i šefa stručnog štaba.

Golman i odbrana

Aleksandar Popović – Gledajući primljene golova, reklo bi se da je uradio sve što je bilo do njega, ali teško je oteti se utisku da ne ume da komanduje odbranom i da je zbog toga bilo toliko konfuzije i promaje da je treći gol prosto visio u vazduhu. A na kraju se i desio.

Marko Živković (do 46. minuta) – Nije najjasnije kakav je dogovor oko postavke kod prekida protivnika, ali nije najnormalnija stvar da se svesno ostavi Bibars Natho protiv dvojice kod pomoćne igre iz kornera. Tu je morao da bude Marko Žuvković i, da jeste, možda ne bi bilo drugog gola Čeha. Ovako, Petrić ga je ostavio na klupi već posle očajnih 45 minuta.

Svetozar Marković – Nesporno je da poseduje kvalitet, ali kao neko ko bi u skorijoj budućnosti mogao da ponese i kapitensku traku Partizana, neprihvatljivo je pogubljeno delovao posle kritična 22 minuta, dva primljena gola i crvenog kartona. Gotovo da se nije znalo gde treba da stoji, da li da bude na desnom beku ili štoperu. A upravo je on, ako izuzmeno kapitena Uroševića i zamenika Natha, trebalo da bude pokretač preokreta.

Igor Vujačić – Čim pre Gordan Petrić bude prihvatio da Igor Vujačić nije igrač za centralnu defanzivnu poziciju u njegovom sistemu sa trojicom štopera, Partizanova odbrana će postati bolja. Niti ima visinu da zagospodari petercom, niti dobar osećaj za postavljanje, niti odlučnost da izađe u blok, poput prvog gola domaćih. Za igru u sistemu 3-5-2, potrebno je imati takve igrače, a Vujačić to nije.

Siniša Saničanin – Nešto bolji od Vujačića u skoku, ali ništa manje efikasan u učvršćivanju defanzivnog bedema Partizana. Fijukalo je samo tako kroz odbranu crno-belih, čak i pre isključenja Belića. Kasnije se težište igre volšebno preselilo na drugu stranu, pa je i on sa rezultatom i preokretom malo dobio na sigurnosti.

Slobodan Urošević – I on je delovao bezvoljno posle 0:2 i crvenog kartona, što ne bi smelo da se dogodi kapitenu. Još uvek ni njemu nije jasna pozicija i uloga u promena sistema. Ni sam nije bio na čisto da li je u odbrani ili u veznom redu.

Vezni red i napad

Kristijan Belić (isključen u 22. minutu) – Ozbiljno je teško pitanje odrediti šta je problem sa ovim momkom. Neshvatljivo je da pravi onako oštre startove koji su i u prethodnim utakmicama mogli da se završe isključenjem, a u više navrata se dešavalo da odmah po ulasku sa klupe posle minut ili dva dobije žuti karton. Sada je baš preterao i zasluženo je isključen, a zbog činjenice da je potpuno svesno ostavio saigrače na cedilu i više mu se nije igrao fudbal ove večeri, zaslužuje kaznu po klupskom pravilniku.

Hamidu Traore – Nakon dobro odigranog "večitog" derbija, ove večeri je bio izrazito loš, kako u duel igri, tako i u predaji lopte gde je previše često grešio. Istina je da je rano ostao bez saradnika na sredini terena, ali ga to ne amnestira od grešaka koje su u ravni sa osnovama fudbala.

Bibars Natho (do 73. minuta) – Ovog puta bez učinka, ali je njegovo prisustvo na terenu verovatno uticalo da ne potonu baš svi, ili makar njegovi prvi saborci i igrači preokreta, Fuseni Dijabate i Rikardo Gomeš. Sredinom drugog dela se povredio i zatražio izmenu, te će i to zadavati glavobolju stručnom štabu.

Fuseni Dijabate – Čovek preokreta i najbolji igrač Partizana u ovom momentu, a da je ozbiljna, uprava bi ozbiljno mogla da ga počasti povišicom od novca koji je doneo klubu ovim remijem ili makar onim koji bi se skinuo sa računa Kristijana Belića. Iako je bio usamljen, najviše je pretio i to mu se isplatilo tako što je dva puta uz dozu sreće zatresao mrežu i doneo izjednačenje sa igračem manje. Da nije bilo njega, vrlo je verovatno da bi Partizan doživeo katastrofu u Češkoj ove večeri.

Rikardo Gomeš – Nastavio je tako gde je stao u Lazarevcu kada je upisao het-trik. Njegov volej u 62. minutu mogao je da bude upamćen kao pobedonosni, ali nisu mu to dozvolili defanzivci. Nije mu se dalo ni u 86. minutu kada je pogodio prečku sjajnim udarcem posle dodavanja DIjabatea. Ipak, sve pohvale za emociju i energiju koju je uneo u ovaj tim u drugom poluvremenu.

Izmene

Patrik Andrade (od 46. minuta) – Takođe jedan od igrača preokreta, jer je sa klupe uspeo da pokrene saigrače i, pre svega, Dijabatea. Neshvatljivo je da nije počeo od početka, a jeste Kristijan Belić...

Aleksandar Filipović (od 73. minuta) – Nije uradio ništa vredno pomena, kao što nije doprineo da odbrana izdrži nalete Slovackog, a upravo je zbog toga i ušao na teren.

Trener

Gordan Petrić – Neozbiljno je igrati se kao trener Partizana, a upravo to čini Gordan Petrić sa promenama formacija i sistema igre. Nema igrače za 5-3-2 (ili 3-5-2), ali to uporno pokušava da progura i zato trpi. Odluka da počne Kristijan Belić bila je katastrofalna, a čim je sa Patrikom Andradeom pojačao sredinu, desilo se čudo. Ali, dešavaju se krajnje čudne stvari i ponovo je bio miljenik sreće, pa ga je ovog puta Fuseni Dijabate sa Rikardom Gomešom spasao bruke i sramote. Na kraju je čak imao pobedu u džepu, ali ju je prosuo ponovnim i ziheraškim vraćanjem na igru sa petoricom u odbrani. Da ih stavi sedmoricu u poslednju liniju, opet bi primao brdo golova, te bi stoga morao konačno da se opredeli i vrati na sistem koji definitivno više godi trenutnom rosteru koji ima na raspolaganju.