Zvezda na skeneru B92.net: Šta to beše pobeda u Humskoj?

Fudbaleri Crvene zvezde ni 10. put u nizu nisu uspeli da pobede Partizan na derbiju koji se igra u Humskoj.

Dušan Đukanović
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs

Bez golova je okončan 170. po redu, onaj koji nije imao rezultatski značaj za crveno-bele, ali je nakon 13 i po godina ova utakmica završena bez golova.

Miloš Milojević je svoje pulene na teren izveo u formaciji 4-1-4-1 uz samo jednu izmenu u odnosu na meč protiv TSC-a (4:1), gde su „overili“ titulu u domaćem šampionatu.

Crveno-beli su pred ovaj meč imali ogromnih +28, pa su svi mislili da je sad pravo vreme za pobedu u gostima, prvu od 2016. godine. Međutim, pitali su se i crno-beli koji su odigrali najbolju utakmicu pod trenerskom palicom Igora Duljaja.

Zvezda je imala posed, naročito u prvom poluvremenu, ali je Partizan bio taj koji je stvorio veći broj šansi. Gosti su najbliže prišli golu preko Aleksandra Kataija u 41. minutu kada je iz peterca šutirao pored gola, odnosno preko Bukarija koji je u 86. minutu pogodio stativu.

Na kraju se Zvezdinim igračima mora postaviti pitanje da li znaju kako je to pobediti u gostima s obzirom na to da su pre sedam godina u timu bili samo pomenuti Katai i Slavoljub Srnić.

Golman i odbrana

Milan Borjan – Koliko je bilo dešavanja ispred njegovog gola u prvom poluvremenu, čudo je kako nije imao zapaženiju intervenciju. Protivnički fudbaleri su ga čašćavali šakom i kapom ogromnim promašajima, pa ni jedna lopta nije išla među stativama kanadskog golmana. Sve se to promenilo u 60. minutu kada ga je Natho testirao, a Borjan jednom rukom, maestralno sprečio da lopta nakon njegovog udarca pređe liniju. Rizikovao i driblao Rikarda Gomeša neposredno ispred gola, pa će i po tome biti upamćeno njegovo učešće na 170. “večitom” derbiju.

Aleks Vigo – Gotovo tri miliona evra je neophodno da bi Argentinac ostao u Beogradu i postavlja se pitanje da li je vredan tih para. Bekovska pozicija nije uobičajeno ona na koju se troši najviše novca, te bi se stoga očekivalo da i Vigo ima neuobičajen doprinos sa te pozicije. Daleko od toga. Imao je nekoliko upotreljibivih centaršuteva, ali mu je pozadi itekako bila potrebna pomoć u duelima sa Menigom ponajviše.

Strahinja Eraković –Više ne može da važi floskula "lako je njemu pored Dragovića". Zvezda u Erakoviću ima sjajnog mladog štopera i šteta bi bila ukoliko on ne bi bio u timu koji će naredne godine igrati Ligu šampiona. Siguran u intervencijama i gotovo bez greške. Više nije samo Dragovićev učenik, već i njegov idealan partner u štoperskom paru.

Aleksandar Dragović – Iskustvo koje ne možete zameniti. Od kako je došao u Zvezdu ona ne zna za poraze u “večitim” derbijima i to nikako nije slučajnost. Još jednom je Rikardo Gomeš bio daleko od gola, a i šanse koje su imali crno-beli su uglavnom dolazile nakon prodora po bokovima. Izuzetno smiren kada se pas igrom tražio izlaz iz poslednje linije. Uvek svestan kako su pozicionirani protivnici što je i demonstrirao kada je jednu prebrzu loptu igrača Partizana propustio kroz noge do Borjana. Još jednom, nezamenljiv u poslednjoj liniji. Mogao je i do gola na 15-ak minuta do kraja kada mu je lopta pala u peterac, ali se nije snašao.

Milan Rodić (do 73. minuta) – Jedina izmena Miloša Milojevića u odnosu na prethodni meč. Zamenio je Azarova i činilo se da je to greška Miloša Milojevića. Loše je levi bek crveno-belih ušao u meč što su koristili fudbaleri Partizana i deo terena koje je iskusni defanzivac čuvao koristili kao “pistu” za svoje napade. Kada se konsolidovao, izgledao je daleko bolje pa imao čak i jedan opasan udarac koji je završio tik pored dalje stative gola Nemanje Stevanovića. To je bilo i jedino konkretno što je uradio, ali mu ne treba uzimati za zlo jer je očigledno bio rovit pa je zbog umora morao van igre pre kraja meča.

Vezni red i napad

Pedja Milosavljevic/STARSPORT

Srđan Mijailović (do 56. minuta) – Još jedan od igrača iz edicije “odličan za Superligu, nedovoljan za Evropu”. Činjenica je da crveno-beli na svom platnom spisku nemaju još jednog igrača takvog profila, ali to ne znači da ne mogu jednog i da dovedu. Mijailović je odradio ogroman posao u defanzivi, prekidajući protivničke napade i pomažući štoperskom paru. Međutim, kada bi se lopta našla u njegovim nogama usledilo bi ekspresno degažiranje na kojem bi mu pozavideo i Ederson. Nije za očekivati da će Zvezdino dete povući loptu ili odigrati neki vanserijski pas, ali popularnim “bunarenjem” se neće daleko stići.

Gelor Kanga (do 83. minuta) – Kao po navici, rizično. Nesporno je o kakvom se majstoru radi, ali lopte koje mu se u Superligi srećno odbiju bi u Evropi bile kažnjene kontrom u najmanju ruku. Svaki potez Kange je u isto vreme majstorija, ali i tempirana bomba za poslednju liniju tima iz Ljutice Bogdana. Smirenost na lopti u njegovom slučaju dobija negativnu konotaciju jer se graniči sa letargijom. Dobio većinu duela sa protivničkim igračima, te su sve kritike na njegov račun (i ostalih igrača) u kontekstu budućeg učesnika Lige šampiona I zahteva tog takmičenja.

Mirko Ivanić (do 73. minuta) – Zvezdin motor. Nije Zvezda izdržala do kraja presing igru, ali dok je to radila Ivanić je bio ključan. U jednom navratu je izblokirao ispucavanje Stevanovića i uz malo više sreće ta lopta je mogla da završi u golu. Ponekad brza i igrači ne uspevaju da ga isprate, baš kao i Kangu. Rezultat su pasovi u prazno, dok je ciljani igrač otišao u suprotnom smeru. Jedan od retkih za kojeg možemo da kažemo da je dovoljno kvalitetan da igra u Evropi, iako je ovaj meč bio daleko od njegovog najboljeg. U sitnicama se vidi o kavkom je majstoru reč.

Osman Bukari – Volje ima. Ponekad i previše pa se zaleće u protivničke igrače i pravi faule u napadu. Kolokvijalno, izgoreo u želji. Nije jednom dobio loptu, samo da bi dao prejak for i izgubio je. Zvezda nije toliko napadala sa strane krilnog napadača iz Gane, pa je bio daleko manje primetan u odnosu na meč protiv TSC-a kada je postigao het-trik. Nije mu strano da postigne gol u derbiju (I to kakav), a pose utakmice sa ekipom iz Bačke Topole su svi očekivali da će upravo on biti “x” faktor. Kako se meč približavao kraju, tako je i zadavao nešto veće probleme umornim defanzivcima Partizana. Čak je uspeo da propusti i najbolju priliku za Zvezdu i pogodi stativu u 86. minutu iz neposredne blizine. Bilo je i dobrog, te tako beležimo pomaganje Vigu u defanzivnim zadacima, naročito jedan sjajan start nad Slobodanom Uroševićem kojim je sprečio opasan napad.

Aleksandar Katai – Počeo na levom krilu, ali nije imao konkretan učinak. Kako je meč odmicao, probao je Milojević da ga uvuče u sredinu. Imao najbolju šansu za Zvezdu u prvom poluvremenu, kada mu se neposredno pred odlazak na pauzu odbila lopta u noge. Usledila je “simultanka” fudbalera iz Srbobrana i šut iz neposredne blizine koji je otišao po sredini. U drugom poluvremena nevidljiv, čak je uspeo da dobije i žuti karton ničim izazvan. Trebalo je ranije da izađe iz igre.

Aleksandar Pešić – Ako do sada nije bilo jasno, onda posle ovog meča jeste. Sa Pešićem u napadu Zvezda nema šta da traži u Ligi šampiona. Nesporno je da “Šilja” ima svoje kvalitete u organizaciji napada, ali završnice nikako nema. Daleko je to od igrača koji je nekada bio najbolja “devetka” u Turskoj. Prespor za superligaške terene, kamoli one koje će Zvezda posetiti u kontinentalnom takmičenju. Upravo je nedostatak brzine i pravovremenog pozicioniranja razlog zašto nije uspeo da stigne solidan centaršut Viga u 16. minutu i uputi kakav-takav udarac. Uz to, mnogo “prodatih” lopti u situacijama kada je bio okrenut leđima i kada je istu trebalo da zadrži. To bi trebalo da mu bude jedna od jačih strana.

Trener i izmene

Miloš Milojević – Kada se podvuče crta – kako mu dati pozitivnu ocenu? Zvezda jeste imala odgovor na iznenađenje Igora Duljaja koji je umesto Natha od starta iza Rikarda ubacio Dijabatea, ali je Partizan imao bolje šanse. Bez obzira na to što utakmica nije imala rezultatski značaj, pobeda u derbiju je imperativ. Naročito kada imate gotovo 30 bodova viška u odnosu na “večitog” rivala. Možemo gledati i iz drugog ugla i reći da je Milojević od svojih igrača dobio baš ono što je hteo, tj. onoliko koliko je dovoljno, ali kalkulisati se može na svakoj sem na ovoj utakmici. Može slobodno da urami sliku nekolicine igrača Partizana koji su katastrofalno šutirali iz izglednih prilika. Na sve to, gotovo niti jedna promena njegova promena nije donela rezultat.

Kings Kangva (od 56. minuta) – Ušao da zameni Mijailovića koji nije mogao da nastavi i dobio nezahvalan zadatak da igra na poziciji koja nije njegova.

Irakli Azarov (od 73. minuta) – Pokušao direktno iz slobodnog udarca da prevari Stevanovića, ali je pozicija bila nepovoljna za šut. Sem toga, nećemo pamtiti ni po čemu drugom njegovo učešće u ovoj utakmici.

Stefan Mitrović (od 73. minuta) – Uneo svežinu na levom krilu. Jedina promena koja je donela nešto. Beležimo prodor u 86. minutu kada je dugo vukao loptu i potom centaršutom pronašao Osmana Bukarija koji iz najbolje prilike na meču pogađa stativu.

Marko Rakonjac (od 82. minuta) – Premalo vremena u igri da bi ostavio dublji utisak.

Slavoljub Srnić (od 83. minuta) – Premalo vremena u igri da bi ostavio dublji utisak.