Vesti - Qatar 2022 -

Šok za Brazilce – Hrvatska je u polufinalu Svetskog prvenstva!

Reprezentacija Hrvatske savladala je posle penala selekciju Brazila - 1:1 (4:2) i tako se plasirala u polufinale Svetskog prvenstva.

Izvor: B92 Hrvatska, Brazil

Tragičar za Brazilce sa bele tačke bio je Markinjos koji je pogodio stativu u petoj penal seriji.

Brazilci su nešto bolje započeli meč, da bi Hrvati u narednih desetak minuta potpuno preuzeli inicijativu.

Dve dobre prilike propustio je Perišić, prvu u 13. minutu kada nije zahvatio loptu kako treba, da bi u 30. šutirao visoko preko gola Brazila.

Najbolju šansu za Brazil nije iskoristio Nejmar, čija je lopta posle izvedenog slobodnog udaraca završila u naručju Livakovića.

Brazilci su do kraja prvog poluvremena bili statični, Hrvati su se dobro branili, što je za ishod imalo da mreže ostanu mirne.

Drugo poluvreme počelo je spornom situacijom, kada je lopta pogodila u ruku Juranovića.

Posle intervencije iz VAR sobe odlučeno je da se igra nastavi.

Brazilci su počeli da vrše pritisak na protivnika u nastavku, ali se Livaković nije dao savladati.

Najpre je "skinuo" zicer Nejmaru u 55. minutu, da bi nedugo zatim fantastičnu intervenciju imao i prilikom udarca Pakete.

Nastavili su Titeovi izabranici da napadaju, što je rezultovalo novom prilikom za Nejmara u 76. minutu.

I ovaj udarac bio je zaustavljen od strane hrvatskog golmana koji je imao veče za pamćenje.

Disciplinovanom odbranom Hrvati su sačuvali nerešen rezultat, pa je utakmica otišla u produžetke.

Iz fantastične odbrane se stvorio sjajan napad za Hrvate kada je Petković maestralno predriblao čuvare, prosledio loptu do Brozovića, čiji je udarac bio neprecizan.

Kazna za promašaj usledila je u 106. minutu kada je Nejmar matirao Livakovića za ogromno slavlje na tribinama.

Činilo se da je sve gotovo, Brazilci su u drugom produžetku čuvali vreme, a Hrvati pokušavali da dođu do izjednačenja.

Sjajno ubačena lopta Oršića iz 116. minuta pretvorila se u pogodak Petkovića za 1:1!

Do kraja produžetka viđen je i udarac Majera iz velike udaljenosti, ali je on završio pored gola.

Na red su došli penali.

Prvi udarac sa bele tačke izveo je Vlašić, snažno po sredini gola. Alison je bio nemoćan, pa je Hrvatska od starta stekla rezultatsku i psihološku prednost.

Za Brazil je prvi penal izveo Rodrigo, čiji je udarac rutinski odbranio Livaković.

I drugi udarac sa bele tačke u režiji Hrvata izveden je po sredini gola, ovoga puta je strelac bio Majer.

Uprkos tome što je Livaković pogodio stranu, Kazemiro je uspeo da pogodi i smanji zaostatak na 2:1.

Treći penal za Hrvate izveo je Modrić, koji je rutinski, u svom stilu, zatresao mrežu Alisona za 3:1.

Pedro je po uzoru na protivnika šutirao po sredini gola, te ostavio Brazilce u igri - 3:2.

Snažan udarac Oršića u četvrtoj seriji pretvorio se u ogromnih 4:2 u korist Hrvatske.

Tragičar sa bele tačke za Brazilce bio je Markinjos koji je pogodio stativu, te "poslao" Hrvatsku u polufinale Svetskog prvenstva.