Najbolji centarfor svih vremena?

Mnogo je fudbalera obeležilo ovaj sport, nikad neće biti rešene debate ko je najbolji svih vremena, ali možda živimo u eri najboljeg centarfora u istoriji.

Pele, Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo su postigli ogroman broj pogodaka, ali ako bismo se fokusirali samo na efikasnost, retko koji igrač može da se pohvali ubojitošću koju poseduje Robert Levandovski.

Nema poput Mesija i Ronalda stalno loptu u nogama, ali kada je dobije, tu oglavnom znači i da će se zatresti mreža.

Argentinac i Portugalac imaju bolji prosek golova po meču od Levandovskog (0,79 i 0,72 naspram 0,66), ali je njemu potrebno mnogo manje šuteva da bi stigao do pogotka.

A ove sezone Poljak igra možda i najbolji fudbal u svojoj karijeri. Za to je zasluženo nagrađen titulom igrača godine za 2020, ali ga prestižni trofej FIFA nije opio.

Naprotiv, Levandovski je još ubojitiji nego što je bio, a proteklog vikenda je definitivno zacementirao zvanje najboljeg napadača generacije.

Iako ima 32 godine i dalje nema dostojnog takmaca. Najbliži što mu je prošao ove sezone je mladi golgenter Borusije Dortmund Erling Haland, ali je Levandovski upravo u međusobnom duelu pokazao da je i dalje nedodirljiv.

Levandovski je u sezoni 2020/2021 u svim takmičenjima postigao 37 golova na 33 utakmice, a uz to ima i 8 asistencija

Nakon što je Haland doneo Borusiji 2:0 u Minhenu za samo deset minuta, Levandovski je odgovorio het-trikom za preokret Bajerna na 4:2.

Tako je na 24 utakmice stigao do čak 31 gola u Bundesligi ove sezone (uz šest asistencija), što je novi rekord u ovom delu takmičenja.

Sa trenutnim učinkom Levandovski bi bio najbolji strelac Bundeslige u 52 od 57 sezona.

U potpunosti je nadmašio do ne tako davno "nedostižnog" Gerda Milera čiji je bundesligaški rekord bio 26 golova posle 24 kola.

Osim toga, Levandovski je desetu sezonu u nizu postigao dvocifren broj golova, čim se izjednačio sa Manfredom Burgsmilerom, dom mu Miler "beži" tri sezone.

Sa 267 golova u karijeri treći je u istoriji Bundeslige, iza Klausa Fišera (267) i naravno Milera (365).

Sledeći Poljakov cilj je Milerov rekord po ukupnom broju golova u sezoni – 40.

Grafika SofaScore

Ukoliko Levandovski nastavi u aktuelnom ritmu, a to je 1,3 golova po meču, oboriće Milerov rekord do 34. kola i to sa bar 44 gola.

Levandovski je bio ubitačan još u dresu Borusije, za koju je postizao gol na svakih 133 minuta.

Međutim, u dresu Bajerna je postao prava "gol-mašina" sa pogotkom na svakih 94 minuta.

Poljak je dao 193 gola na 213 utakmica za Bajern, dok čuveni Miler ima učinak od 365 pogodaka na 427 nastupa.

Levandovski ima šansu da obori još jedan Milerov rekord, po broju uzastopnih sezona u kojima je najbolji strelac BL.

Trenutno su izjednačeni na po tri, a Poljak je blizu istorijske četvrte u nizu.

To će mu biti ukupno peta "kruna", dok legendarni "Bomberder" ima sedam (1967, 1969, 1970, 1972, 1973, 1974, 1978).