Državna bezbednost Hrvatske i navijačke grupe uoči raspada SFRJ

Časopis "Istorija 20. veka" analizirao je navijačke grupe u Hrvatskoj preko odnosa državne bezbednosti u vreme postojanja SFRJ.

LNIzvor: B92, Časopis "Istorija 20. veka"
Podeli
EPA-EFE/ANTONIO BAT
EPA-EFE/ANTONIO BAT

Institut za savremenu istoriju u Beogradu u novom izdanju svog časopisa bavi se razvojem navijačkih grupa u Hrvatskoj i socijalističkoj Jugoslaviji.

Politički transparenti, parole, fizički obračuni na tribinama početkom devedesetih godina 20. veka dobar su pokazatelj stanja u jugoslovenskom društvu, porasta međunacionalne mržnje i predstavljaju uvod u raspad Jugoslavije.

Kako je Služba državne bezbednosti Hrvatske sagledavala ovaj fenomen analizirali su dr. sc. Martin Previšić, docent na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Ivan Mlinarić, istoričar iz Zagreba i sin bivšeg fudbalera Dinama i reprezentativca Jugoslavije Marka Mlinarića.

"Ovaj rad želi naglasiti da postoje supstancijalne razlike između pojava vezanih za stadionski nacionalizam u dobu pre i posle Titove smrti. Konkretno, u samoj srži većine 'ekstremnih' navijačkih grupa, pogotovo onih koje nastaju u drugoj polovini 20. veka, nalazi se nasilje, a onda i međusobno sukobljavanje. Međutim, za razliku od većine drugih navijačkih grupa, koje se sukobljavaju zbog čisto klupskih, gradskih ili regionalnih razlika, navijačke grupe u Jugoslaviji sukobljavaju se po nacionalnoj liniji. Takođe, odnos i pojava nacionalizma na stadionima, fenomen je usko vezan uz krizu i raspad zemlje, kao pojava koja je zahvatala i druge sfere društva", navodi se u zaključku ovog naučnog rada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 2 idi na stranu