Španija se spasla u poslednjem trenutku, Švajcarska ostala u igri za EURO

Fudbaleri Švedske i Španije remizirali su rezultatom 1:1 u meču osmog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

LNIzvor: B92
EPA-EFE/Jessica Gow/TT SWEDEN OUT

Španija se plasirala plasirala na EP, ali su izabranici selektora Roberta Morena zabeležili drugi uzastopni remi, pošto su nedavno igrali 1:1 u Oslu sa Norveškom.

Gosti su imali veći posed lopte i više šuteva, ali nisu uspevali da stvore dobre šanse što ih je na kraju koštalo.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo:

Finska – Jermenija 3:0 (1:0)
(Jensen 31, Puki 64, 88)
Farska Ostrva – Malta 1:0 (0:0)
(Baldvinson 71)
Gibraltar – Gruzija 2:3 (0:2)
(Kaskiaro 66, Čipolina 74 - Karašvili 10, Kankava 21, Kvilitaia 84)
Grčka – BiH 2:1 (1:1)
(Pavlidis 30, Kovačević 88ag - Gojak 35)
Izrael – Letonija 3:1 (3:1)
(Dabur 16, 42 Zahavi 26 - Kames 40)
Lihtenštajn – Italija 0:5 (0:1)
(Bernardeski 2, Beloti 70, 90+2, Romanjoli 77, El Šaravi 82)
Rumunija – Norveška 1:1 (0:0)
(Mitrita 62 - Sorlot 90+2)
Švedska – Španija 1:1 (0:0)
(Berg 50 - Rodrigo 90+2)
Švajcarska – R. Irska 2:0 (1:0)
(Seferović 16, Dafi 90+3ag)

U prvom poluvremenu viđeno je nekoliko dobrih šansi, ali gola nije bilo.

De Hea je u 50. minutu skinuo udarac Berga, ali se on nedugo zatim ispravio i doneo prednost Šveđanima.

Španija je napadala sve do kraja utakmice, ali nije imala velikih prilika. Onda je, pomalo neočekivano, u 92. minutu Rodrigo Moreno je uspeo da "umulja" loptu u gol i donese svojoj ekipi vredan bod koji ih je poslao direktno na Evropsko prvenstvo.

U istoj grupi Rumunija, koja je igrala meč pred zatvorenim tribinama, ali 30.000 mališana, ostala je bez pobede u završnici protiv Norveške i remizirala 1:1.

Norveška je gubila sev do poslednjih trenutaka, ali nekako uspela da osvoji bod i ostavi sebe u životu za plasman na EURO.

Rumunija je veliku šansu propustila u 52. minutu kada je Puškaš promašio penal, ali peh svog kolege ispravio je Mitrita u 62. minutu.

Svi su čekali kraj da krenu u slavlje na stadionu u Bukureštu, ali je onda na scenu došao Sorlot. On je pogodio mrežu domaćina u 92. minutu i doneo vredan bod svojoj ekipi.

U utakmici bez takmičarskog značaja Farska Ostrva su pobedila na domaćem terenu Maltu sa 1:0. Strelac pobedonosnog gola bio je Baldvinson u 71. minutu.

Dva kola pre kraja u Grupi F Španija ima 20 bodova i potreban joj je samo jedan da obezbedi plasman za EURO, dok će se za drugo mesto boriti Švedska sa 15, Rumunija sa 14 i, malo verovatno, Norveška sa 11 bodova.

U najbitnijem meču Grupe D, Švajcarska je pobedila Irsku na domaćem terenu rezultatom 2:0.

Švajcarci su ostvarili veoma bitnu pobedu pred ulazak u poslednja dva kola, pošto su imali imperativ trijumfa zbog prethodno loših rezultata.

Irska je uprkos porazu ostala druga, sa 12 bodova koliko ima i Danaska, dok su Švajcarci došli na bod zaostatka sa utakmicom manje od lidera.

Izabranici Vladimira Petkovića dominirali su tokom celog meča i zasluženo trijumfovali.

Prvi gol na meču bio je delo Harisa Seferovića u 16. minutu, a za 2:0 priliku domaćen je imao u 77. minutu.

Tada je, ipak, penal promašio Rikardo Rodrigez, ali se za konačan rezultat pobrinuo irski štoper Šejn Dafi autogolom u nadoknadi vremena.

U meču bez takmičarskog značaja viđena je goleada na Gibraltaru, gde je domaćin izgubio od Gruzije sa 3:2.

Gruzija je povela sa dva brza gola preko Harašvilija i Kankave, da bi Gibraltar izjednačio u drugom poluvremenu preko Kaskarija i Čipoline.

Konačan rezultat postavio je Kvilitaja u 84. minutu.

U narednom kolu, 15. novembra, Švajcarska dočekuje Gruziju, a Danska Gibraltar.