Udar na "predsednika bogatih": Danas glasanje o nepoverenju

Danas se u francuskoj vladi glasa o predlozima o nepoverenju vladi premijerke Elizabet Born.

Izvor: npr.org/M.S.
Podeli
Tanjug/AP Photo/Lewis Joly
Tanjug/AP Photo/Lewis Joly

Fotografija na kojoj francuski predsednik Emanuel Makron sedi na smeću postala je simbol protesta koji se danima odvija na ulicama Francuske.

Slika je postala svojevrstan simbol jer ukazuje na smeće koje se danima gomila na ulicama Francuske jer sanitarni radnici štrajkuju, ali istovremeno govori ono što mnogi Francuzi misle o svom predsedniku, piše NPR.

Fotografija je postala popularna na protestima nakon što je Makron u četvrtak u poslednjem trenutku odlučio da se pozove na ustavnu moć vlade da usvoji sporni zakon o penziji bez glasanja u Narodnoj skupštini.

U svom prvom javnom komentaru o ovom pitanju od tada Emanuel Makron je izrazio želju da zakon "dostigne kraj svog demokratskog puta u atmosferi poštovanja prema svima“, navodi se u saopštenju njegove kancelarija dostavljenom agenciji Asošiejted pres.

Otkako je postao predsednik 2017. godine, Makron je često bio optužen za aroganciju i nedodirljivost. Percipiran kao "predsednik bogatih", izazvao je ogorčenost građana nakon što je beskućniku rekao da samo treba da "pređe ulicu" da bi našao posao i sugestijom da su neki francuski radnici "lenji".

Sada se Makronova vlada zamerila građanima dugoročno zbog korišćenja posebnih ovlašćenja koja ima prema članu 49.3 francuskog Ustava da nametne široko nepopularne promene, rekao je Bris Tenturije, zamenik generalnog direktora instituta za ispitivanje javnog mnjenja Ipsos.

On je rekao da su jedini pobednici u ovoj situaciji liderka krajnje desnice Marin le Pen i njena partija Nacionalni skup, "koji nastavljaju svoju strategiju i 'postataju respektabilni'. Le Penova je dva puta bila drugoplasirana iza Makrona na pretposlednjim i poslednjim predsedničkim izborima u Francuskoj.

Makronovi politički protivnici u Narodnoj skupštini podneli su u petak dva predloga za izglasavanje nepoverenja vladi premijerke Elizabet Born. Vladini zvaničnici se nadaju da će preživeti glasanje zakazanim za danas jer je opozicija podeljena, a očekuje se i da je mnogi republikanci neće podržati predlog.

Međutim, ako predlog bude usvojen, to bi bio veliki udarac za Makrona: predlog zakona o penzijama bi bio odbijen i njegov kabinet bi morao da podnese ostavku.

U tom slučaju predsednik bi morao da imenuje novu vladu i ne bi imao dovoljno moći za usvajanje spornog zakona o penzijama.

Ako zahtevi za nepoverenje ne budu izglasani, Makron bi mogao da uvede višu starosnu granicu za penzionisanje, ali i da pokuša da umiri svoje kritičare rekonstrukcijom vlade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 635 idi na stranu