Izbio haos, a ona ćuti

Seul -- Pošto je razbesnela Kinu zbog posete Tajvanu predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi danas je došla u Seul, u Južnoj Koreji.

Izvor: B92, Beta
Podeli
Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO
Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Međutim, ono što je obeležilo njenu posetu jeste činjenica da je izbegla direktne javne komentare o odnosima sa Pekingom i Tajpejom koji bi mogli dalje da povećaju regionalne tenzije.

Nensi Pelosi, prvi šef Predstavničkog doma SAD koji je posetio Tajvan u poslednjih 25. godina, rekla je juče u Tajpeju da posvećenost Amerike demokratiji na tom autonomnom ostrvu i drugde "ostaje čvrsta".

Kao odgovor na njenu posetu Kina je danas počela vojne vežbe uključujući vežbe raketnih napada, u šest zona oko Tajvana. Veruje se da bi to mogle da budu najveće vojne vežbe tog tipa od sredine devedesetih godina.

Posle posete Tajvanu Nensi Pelosi i njena kongresna delegacija oputovali su sinoć u Južnu Koreju, ključnog američkog saveznika, zemlju u kojoj je raspoređeno oko 28.500 američkih vojnika. Pelosijeva je na azijskoj turneji tokom koje je pre Južne Koreje i Tajvana posetila Singapur i Maleziju.

Ona se sastala danas sa predsednikom južnokorejskog parlamenta Kim Džin Pjoom i drugim visokim članovima parlamenta. Ona je posle sastanka govorila o bilateralnom savezu izgrađenom u krvi tokom Korejskog rata 1950–1953, i parlamentarnim naporima za podsticanje veza, ali nije direktno pomenula posetu Tajvanu, ni kineske proteste.

Ni Kim ni Pelosijeva nisu odgovarali na pitanja novinara.

Kim je rekao da on i Nensi Pelosi dele zabrinutost zbog sve veće nuklearne pretnje Severne Koreje. Rekao je da su se saglasili da podrže nastojanje svojih vlada za denuklearizaciju i mir na Korejskom poluostrvu zasnovane na jakom odvraćanju Severne Koreje i diplomatiji.

Nensi Pelosi i njena delegacija su kasnije telefonom razgovarali sa južnokorejskim predsednikom Jun Suk Jeolom o savezu, spoljnoj politici i drugim temama. Jun je ove nedelje na odmoru ali kritičari ga optužuju da je namerno izbegao direktan susret sa Nensi Pelosi iz uviđavnosti prema vezama sa Kinom, najvećim trgovinskim partnerom Južne Koreje.

Tokom telefonskog razgovora ni Pelosieva ni Jun nisu pokrenuli pitanje Tajvana.

Poslednjih godina Južna Koreja s teškoćama pokušava da uspostavi ravnotežu između SAD i Kine, čiji se rivalitet produbljava.

Kasnije danas Pelosijeva treba da poseti pograničnu oblast sa Severnom Korejom koja je pod kontrolom komande Ujedinjenih nacija i Severne Koreje predvođene Sjedinjenim Državama. Ona će biti najviši američki zvaničnik koji dolazi u tu zonu od posete bivšeg predsednika Donalda Trampa 2019, za sastanak sa severnokorejskim vođom Kim Džong Unom.

Podsetimo, njena poseta Tajvanu je izazvala veliko interesovanje, a njen let preko sajta Flajt radar (Flight Radar) u jednom trenutku pratilo je više od 200.000 ljudi. Spomenuti sajt je čak i bio oboren zbog preopterećenja.

Nakon njene posete, usledile su brojne reakcije širom sveta, pa ipak kada je upitana da prokomentariše svoj potez, Nensi Pelosi je odlučila da ćuti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

strana 1 od 593 idi na stranu