B92 Info Izbori 2008 Analize

15. maj 2008. | 13:03 | Izvor: Tanjug

Kapčan: Novo, pozitivno poglavlje

Direktor programa za Evropu u uticajnom američkom nevladinom "Savetu za spoljnopolitičke odnose" Čarls Kapčan ocenio je da rezultati parlamentarni izbora u Srbiji nagoveštavaju novo, pozitivno poglavlje za Srbiju i širi region.

"Srbi se gotovo jednoglasno protive nezavisnosti Kosova, ali izbori su pokazali da značajan broj Srba ocenjuje da je došlo vreme za jačajanje veza sa Evropskom unijom, veća ulaganja u opštu dobrobit, naročito ekonomiju, i da treba odustati od nacionalističkih debata i polemika oko granica", rekao je Kapčan "Glasu Amerike".

On smatra da Srbiji predstoje mnogi zadaci, uključujući prevazilaženje podela oko saradnje sa Hagom i uklanjanje Miloševićevskog uticaja iz službi bezbednosti, "ali zemlja se kreće u dobrom pravcu".

"Najveći dokaz tome su rezultati izbora održanih od početka ove godine", rekao je američki analitičar.

Ishod najnovijih izbora, po mišljenju Kapčana, ukazuje da nezadovoljstvo sa SAD i Evropskom unijom zbog njihove podrške nezavisnosti Kosova neće dalje eskalirati.

Bez obzira na ljutnju zbog, kako većina Srba smatra, nedozvoljenog načina odvajanja Kosova, teritorije od istorijskog značaja za Srbiju, izgleda da postoji i spremnost da se kaže: Dosta je bilo, krenimo da gradimo bolji život, ocenio je Kapčan.

Američki analitičar veruje i da će evropska i američka podrška prozapadnim snagama u Srbiji uoči izbora na kraju pomoći poboljšanju odnosa Beograda sa Briselom i Vašingtonom.

Međutim, ocenio je on, čak i ako prozapadane snage formiraju vladu, veze sa Moskvom će ostati veoma bliske zbog energetskih aranžmana i podrške koju je Rusija pružila Srbiji po pitanju Kosova.

"Srbija će nastojati da izbalansira odnose sa Rusijom i sa Zapadom, ali ishod izbora govori da bi to balansiranje moglo da prevagne u korist Zapada", zaključio je Kapčan.

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar  Odštampaj   Pošalji

Dvojna vlast, odnosno vlast suprotstavljenih stranaka u glavnom gradu i u vrhu države u svetu nije tako redak slučaj, mimo Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Posle ponovljenog glasanja za poslanike Skupstine Srbije na tri biračka mesta nije došlo do promena u broju osvojenih mandata Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Kako teku postizborni dogovori o formiranju vlasti na svim nivoima ilustruju današnje aktivnosti stranaka u Srbiji. Međustranački Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Izbori u Srbiji su pokazali da ljudi koji su za integraciju sa Evropom i koji podržavaju saradnju sa Haškim tribunalom, Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Vašington i Brisel smatraju ishod parlamentarnih izbora u Srbiji svojom velikom pobedom, izjavio je profesor političkih Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Češki balkanolog Jan Pelikan ocenio je za list "Pravo" da vanredni parlamentarni izbori u Srbiji nisu doneli nikakvu Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Uprkos činjenici da je koalicija "Za evropski Beograd" dobila najviše glasova Beograđana na lokalnim izborima u Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Kako do vlade

| 12. maj 12:58
Strankama i koalicijama koje su osvojile poslaničke mandate na upravo završenim parlamentarnim izborima predstoje dogovori o Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar

Kampanja se završila u ponoć 8. maja najprljavija je od 2000. godine, ocenjuju stručnjaci. Na početku kampanje činilo se Dalje

Postojeći komentari (0) | Pošaljite komentar


utorak 9. jun 2026.

VIDEO


Linkovi

Zvanični i nezvanični profili stranaka i kandidata

Za evropsku Srbiju - Boris Tadić

Liberalno-demokratska partija - Čedomir Jovanović

Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - Vojislav Koštunica

Srpska radikalna stranka - dr Vojislav Šešelj

Socijalistička partija Srbije - Partija ujedinjenih penzionera Srbije - Jedinstvena Srbija

Bošnjačka lista za evropski Sandžak - dr Sulejman Ugljanin

Mađarska koalicija - Ištvan Pastor

Reformistička stranka - dr Aleksandar Višnjić

Pokret snaga Srbije - Bogoljub Karić


Marketing Pišite nam Mobilni B92 Šta je to RSS?