Vesti -

Dualno obrazovanje i na fakultetu: Studiranjem kroz rad brže do posla

Beograd -- Pored dualnog obrazovanja u srednjim školama sada se otišlo i korak dalje pa će dualno obrazovanje biti uvedeno i na fakultetima.

Izvor: RTS
Podeli
Foto: Depositphotos/Goodluz
Foto: Depositphotos/Goodluz

Učenje koje podrazumeva i rad biće za studente teži i zahtevniji put, ali će akademci brže dolaziti do posla.

Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra prosvete zadužena za dualno obrazovanje, kazala je na RTS da je ovo sjajna vest za budućnost mladih Srbije, jer će posle ovakvog modela i načina studiranja moći odmah da se zaposle i ostanu u Srbiji.

"Moj lični stav je da će u saradnji sa poslodavcima i na učenju kroz rad kao sublimaciju i sticanje veštine upravljanja znanjima njihov kvalitet znanja omogućiti njihovu budućnost", ističe Grujić.

Nakon ovakvog vida studiranja, koje je zapravo teži način studiranja, studenti se mogu odmah zaposliti u kompanijama u kojima su boravili na učenju kroz rad, ali mogu da se opredele i za pokretanje svojih sopstvenih preduzeća, da rade u nekim drugim kompanijama.

"Kreiranje ovakvog jednog zakona govori o vrednovanju na najvišem nivou Vlade Srbije koliko je bitno da ovakav način studiranja i ovakav model sticanja znanja ne ponudi samo učenicima srednjih škola nego da ponudi svim našim mladima na visokim strukovnim studijama i akademskimskim studijama", kaže pomoćnica ministra prosvete.

Prema njenim rečima, veoma je bitno da pokrijemo celokupni sistem zato što dualnost, odnosno učenje na dva mesta, postaje filozofija obrazovanja za 21. vek.

Jedna od prednosti dualnog obrazovanja je što će mladi raditi u struci. Ranije, kada završe fakultet ne rade u svojoj struci, rade poslove za koje su manje kvalifikovani. Dualno obrazovanje će stvari promeniti nabolje. Podeljeno je na 450 sati aktivnog rada na vežbama i predavanjima na fakultetima, a 450 sati na rad u kompanijama.

Studenti za vreme studiranja nisu zaposleni u kompanijama nego su u procesu učenja, ali će biti plaćeni. Zakonom je predviđeno da to bude najmanje 50 odsto osnovne plate. Ako su poslodavci zainteresovani da stimulišu studente oni mogu da daju više. Na ovakav način štiti se kvalitet sticanja znanja.

Studenti imaju mogućnost da se predomisle i ako im ne odgovara dualni sistem studiranja da se prebace na klasični oblik studija.

"Dualni način studiranja na način na koji je kreiran inspiriše poslodavce i kompanije da dolaze u Srbiju i otvaraju svoja vrata mladim ljudima i sarađuju sa njima", objašnjava Gabrijela Grujić.

Sam fakultet ugovara sa kojim će firmama sarađivati. Praksa postaje deo studijskog programa. Student može da radi samo posao za koji se školuje.

Dualno obrazovanje kreće od sledeće akademske godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.