Golman "spustio roletnu" – Finci preko Kanade do svetskog trona

Hokejaši Finske osvojili su Svetsko prvenstvo, treći put u istoriji.

Photo by Martin Rose/Getty Images

Finci su u finalu turnira u Slovačkoj nadigrali Kanadu 3:1, preokretom u poslednjoj trećini (0:1, 1:1, 2:0).

Dvostruki strelac bio je kapiten Marko Antila (na prvoj slici), a treći gol postigao je Hari Pesonen.

Kanađani su poveli u Bratislavi preko Šeja Tiodora, ali u nastavku nisu imali rešenja za golmana Finske Kevina Lankinena koji je zabeležio 43 odbrane.

Fincima se tako drugi put posrećila Slovačka, jer su i prethodnu titulu 2011. osvojili na istom mestu. Do prvog zlata su stigli 1995. u Švedskoj.

S druge strane, Kanada je ostala na 26 zlatnih medalja, a propustila je priliku da se izjednači sa rekorderom Rusijom.

U meču za bronzanu medalju Rusija je savladala Češku sa 3:2 u raspucavanju, nakon 2:2 posle regularnih 60 minuta i dodatnih 10 produžetka.

Svetsko prvenstvo 2020. godine igraće se u Švajcarskoj.