Sreća u petercima napustila Hrvatsku, pobeda Srbije u Nišu!

Srpski vaterpolisti su u Nišu pobedili Hrvatsku 11:9 (1:3, 3:2 ,1:1, 2:1, 4:2) posle peteraca, u meču trećeg kola grupe D kvalifikacija za Svetsku ligu.

MLJIzvor: B92
Getty images

Pitanje pobednika su rešili peterci, gol Dušana Mandića u poslednjoj sekundi regularnog dela utakmice za izjednačenje i upornost izabranika Dejana Savića.

Najefikasniji su u Srbiji bili Filipović sa tri i Duško Pijetlović sa dva pogotka.

Srbija je tokom čitavog meča zaostajala, pogađala stative i prečke, ali održala i visok nivo odbrane i tako na kraju uspela da dočeka svoju priliku za trijumf.

"Delfini" su odlično ušli u meč, ranim golom Duška Pijetlovića, a onda i fantastičnim uplivavanjem Andrije Prlainovića za peterac u drugom minutu meča.

Filipović se namešta, šutira snažno i trese prečku. Usledio je malerozan period naših vaterpolista jer je ta prečka bila tek prva od tri u uvodnoj četvrtini.

Hrvati prvi gol postižu u četvrtom minutu kada je precizan bio Anđelo Šetka, a samo minut kasnije već su vodili posle pogotka Havijera Garsije.

Loren Fatović je to povećao na 3:1, a od tog trenutka sve do 5:2 na minut i po do kraja druge četvrtine, Hrvatska je imala punu kontrolu igre i rezultata.

Pomagalo joj je i što je njen golman Ivan Marcelić bio izvanredan. Međutim, na scenu u finišu prvog dela igre stupaju Prlainović i Pijetlović koji sa dva gola u poslednjem minutu vraćaju utakmici neizvesnost.

Srbija do izjendačenja stiže golom Filipovića u trećoj četvrtini, ali seriju 3:0 prekida Fatović golom iz kontre u četvrtom minutu nastavka za 6:5.

"Delfini" su loše realizovali prednost igrača više, pa su samo do tog dela igre imali sedam šansi i iskoristili tek dve ili tri. Sreća nije pratila naše vaterpoliste ni u poslednjoj četvrtini kada je Mandić pogađao okvir gola, a Hrvati čuvali prednost stečenu golom Fatovića.

Sreća u nesreći je bila što se naša ekipa dobro branila, pa Hrvatska nije uspevala da se odlepi. Jedan od prelomnih trenutaka meča bila je sjajna odbrana Mitrovića pred kraj utakmice.

Vukićević je imao šansu da petercem na dva minuta do kraja praktično reši pitanje pobednika, Mitrović je odbranio, a u kontri je sam na drugoj strani ostao upravo čovek koga bi Vukićević čuvao – Filip Filipović.

On daje gol za 6:6, ali samo napad kasnije Maro Joković uspeva da "probije" golmana Srbije kroz ruke uz mnogo sreće i Hrvatska opet stiže do prednosti.

Čak deset puta su srpski vaterpolisti pogađali prečke i stative tokom meča, ali je Mandić u poslednjem napadu uspeo da pogodi mrežu za 7:7, posle čega su usledili peterci.

Sreća, koja je pratila "barakude", tada ih je napustila pa su Joković i Vukićević promašili peterce, Filipović, Prlainović, Jakšić i Mandić su bili sigurni i pitanje pobednika je bilo rešeno.

Srbija naredni meč u ovom takmičenju igra 19. februara protiv Rumunije kod kuće, posle čega sledi odlazak u Hrvatsku na revanš 12. marta.

– Prlainović siguran, Srbija vodi 2:0
Garsija prvi daje gol za Hrvatsku, 2:1 za Srbiju.
– Jakšić precizan, 3:1 za našu selekciju.
Fatović daje gol, smanjuju Hrvati 3:2.
– Mandić rešava pitanje pobednika, 4:2 u penal seriji, 11:9 za Srbiju!

8' - GOOOOOOOOOOL! Mandić u poslednjoj sekundi pogađa za izjednačenje, peterci odlučuju pobednika!

7' - Deseti put okvir gola, Mandić pogađa stativu.

6' - Brani Mitrović peterac Vukićeviću! Luka Lončar uplivava, Rašović pravi peterac, a golman Srbije blista. GOOOOL! Višak u napadu Srbije, Vukićević je ostao bez svog igrača koji je bio Filipović pa naš vaterpolista u kontri daje gol za 6:6!

Kratko je trajala radost Srbije jer je Joković u sledećem napadu uz mnogo sreće kroz ruke Mitrovića sproveo loptu do mreže za 7:6 za Hrvatsku.

5' - Opet igrač više i opet bez gola, 14. odbrana Marcelića i novi promašaj srpskih vaterpolista, ovog puta Prlainović.

3' - Deveti put okvir gola, pa 13. odbrana Marcelića, Srbija potpuno bez sreće u napadu.

2' - Opet stativa, osmi put stativa ili prečka spasavaju Hrvatsku! Ovog puta Mandić šutira, Srbija dobija korner, ali onda pravi faul u napadu.

1' - Loš napad Srbije posle dobijenog "plivanja", Viktor Rašović se u finišu napada našao u nebranom grožđu, ali Jakšić to ispravlja u odbrani za novi napad Srbije na isteku prvog minuta poslednje četvrtine.

III četvrtina

8' - Viktor Rašović se dobro snašao posle bloka Filipovića, "Delfini" opet brane igrača više za Hrvatsku. Šetka je isključen, igrači Dejana Savića kombinuju Strahinja Rašović pokušava da pronađe Jakšića na drugoj stativi, ali Jakšić stativu i pogađa - sedmi okvir gola za našu selekciju.

7' - Drašović isključen u spornom duelu, Srbija se brani, a Prlainović potom šutira i brani mu Marcelić.

5' - Mandić odlično blokira Fatovića, ali Marcelić brani. Vico je potom možda bio fauliran, naši igrači su se bunili, a Fatović beži Viktoru Rašoviću i Prlainoviću u kontri i pogađa prazan gol Srbije za 6:5.

4' - Tajm-aut Dejana Savića posle novog isključenja za Hrvatsku, strpljiv napad Srbije, gol Filipovića i 5:5!

3' - Srbija ne koristi igrača više posle loše organizovanog napada.

2' - Udarac Prlainovića, peti put pogađaju srpski igrači okvir gola Hrvatske, ovog puta mesto gde se spajaju prečka i stativa.

1' - Nova odbrana Mitrovića, sedma, nakon što su Hrvati i treći put bili brži u plivanju za prvi napad.

II četvrtina

StarSport
StarSport

8' - GOOOOOL Prlainovića! Isključen je Bušlje, a Srbija prvi put koristi igrača više na utakmici. Prlainović sa sredine šutira precizno za 5:3 u korist Hrvatske. GOOOOL Pijetlovića, posle dodavanja Stefana Mitrovića sa dva metra, Srbija u finišu poluvremena hvata priključak!

Mitrović brani zicer Hrvatima sa dva metra, peta odbrana srpskog golmana, pa poslednji napad u prvom poluvremenu pripada Srbiji.

7' - Mandiću brani Marcelić, Hrvati to kažnjavaju jer Havijer Garsija ostaje sam ispred Mitrovića koji je bio nemoćan, Hrvati vode 5:2.

6' - Filipović izblokiran, lopta se odbija Lončaru, a Ranđelović u narednom napadu Hrvatske zarađuje drugo isključenje. Fantastična reakcija Mitrovića pred svojim golom.

5' - Kontra-faul Lončara, Hrvatska ne uspeva da se odlepi dodatno.

4' -
Odlična odbrana Srbije i Save Ranđelovića, Vico dobija loptu pred golom, Hrvati isključenje Macana, ali Vicu brani Marcelić još jednom.

2'- Sjajna odbrana Mitrovića! Prlainoviću brani golman, na drugoj strani Fatović siguran pred golom posle isključenja srpskog igrača i Hrvatska opet vodi 4:2.

1' - Kontra faul, lopta za Srbiju posle prvog napada Hrvatske u drugoj četvrtini. Stativa Prlainovića! Filipoviću brani golman Hrvatske, ali onda konačno od prečke lopta ulazi u gol! 3:2 za Hrvatsku.

I četvrtina

8' - Tajm-autom Dejan Savić pokušava da pokrene svoju ekipu. Pijetlović se opet dobro ubacuje i iznuđuje peterac koji opet promašuje Filipović.

7' - Treća prečka Srbije! Kontra Hrvatske, Fatović sam pred Mitrovićem i Brane Mitrović brani zicer! Prethodno Srbija nije iskoristila prvog igrača više. Hrvati su do ulaska u poslednji minut imali tri takve situacije.

6' - Isključen Filipović, Hrvati u kontri, Prlainović faulira Šetku i "barakude" dobijaju peterac, a Loren Fatović siguran i njegova reprezentacija vodi 3:1.

5' - Ćavi Garsija pogađa, Hrvatska iz dva napada do preokreta 2:1.

4' - Druga prečka Srbije, ovog puta Stefan Mitrović! Hrvati u međuvremenu uspevaju da izjendače dobrim šutem Anđela Šetke, 1:1.

3' - Kontrfaul hrvatskih igrača, ali se od Mandića potom dobro brane i šutiraju a Mitrović izvrsno brani.

2' - Odlična odbrana Prlainovića, pa onda sjajno uplivavanje kojim je prevario Ćavija Garsiju, Hrvati prave faul i Filipović iz peterca pogađa prečku.

1' - Pijetlović se oslobodio Macana, šutirao i pogodio za 1:0 u korist Srbije.