"Orlovi" na sceni: Mitar spreman za SP, Žile postaje zvezda

Srpski fudbaleri imali su zanimljive uloge protekle nedelje na fudbalskim terenima širom Evrope, a zaigrali su i u Kini.

Najviše ocene dobili su golman Aleksandar Jovanović u Danskoj, defanzivac Aleksandar Kolarov u Italiji, od vezista Andrija Živkovića u Portugalu, a od napadača Aleksandar Mitrović u Engleskoj i Aleksandar Prijović u Grčkoj.

Proteklu nedelju brzo će želeti da zaborave Nemanja Maksimović, Sergej Milinković-Savić, Filip Kostić i Uroš Đurđević.

Jovanović je primio po gol u dve utakmice, ali je tokom 180 minuta u Superligi Danske imao i devet odbrana. Posebno će žaliti zbog meča sa Horsensom jer je savladan u 94. minutu.

Kolarov je bio asistent i jedan od najboljih pojedinaca u impresivnoj pobedi Rome u Napulju sa 4:2, kojom je "vučica" verovatno servirala Juventusu novu titulu šampiona Italije.

Da mreža njihovih timova proteklog vikenda ostane mirna značajno su uticali Matija Nastasić, Branislav Ivanović, Nikola Maksimović, kao i Nikola Aksentijević u velikoj pobedi Radničkog nad Partizanom.

Sergej Milinković-Savić je bio na svom nivou, diktirao je igru Lacija protiv šampiona Juventusa, ali je njegov tim posrnuo u poslednjim minutima utakmice.

Filip Kostić je mogao biti junak Hamburga, ali je ispao tračigar. Promašio je penal koji je mogao doneti pobedu njegovoj ekipi u Bundesligi.

S druge strane, Andrija Živković je učestvovao direktno u dva od pet golova Benfike. Bio je asistent, pa strelac u "petardi" svog tima.

U međuvremenu, Nemanja Maksimović nije imao mesta u protokolu Valensije u dva uzastopna meča i pobedama svog tima koji korača ka Ligi šampiona.

Strelac je bio i Nenad Krstičić koji je u poslednjem minutu spasao Zvezdu kiksa u trenutku kada je Partizan poražen.

Selektor Mladen Krstajić proteklih nedelja sigurno najviše uživa u igrama Fulama. Njegov ključni napadač Aleksandar Mitrović se vratio u "život" u Londonu i postigao gol na trećoj uzastopnoj utakmici.

Da konkurencija u napadu "Orlova" bude vrhunska brine se i njegov imenjak Prijović koji je protekle nedelje bio dvostruki strelac, prvo je pogodio u Kupu, a potom i u ligi za PAOK, gde iako je zatresao mrežu u 97. minutu, nije uspeo da spasi svoj tim poraza.

U međuvremenu, Andrija Pavlović je izgubio mesto u startnoj postavi Kopenhagena, dok je Uroš Đurđević dobio šansu na "kašičicu" u velikom atinskom derbiju i remiju Olimpijakosa i Panatinaikosa.

Golmani:
Vladimir Stojković (Partizan) – 2 odbrane, primio gol
Predrag Rajković (Makabi Tel Aviv) – nije primio gol, 1 odbrana
Mile Svilar (Benfika) – rezerva
Marko Dmitrović (Eibar) – 3 odbrane, nije primio gol, pa dve odbrane (ziceri), primio gol
Aleksandar Jovanović (Orhus) – 5 odbrana, primio gol u 94’, pa 4 odbrana, primio 1

Odbrana:
Aleksandar Kolarov (Roma) – 90’, asistencija, 1 šut, 46 dodavanja (67,4), tim primio 2 gola
Jagoš Vuković (Verona) – otkazan meč
Dušan Basta (Lacio) – van tima
Matija Nastasić (Šalke) – 90’, tim nije primio gol, 1 šut, 62 dodavanja (90,3%)