MLS: Kad Bekam odlazi, titula je sigurna

Dejvid Bekam napušta MLS kao šampion. Fudbaleri Los Anđeles Galaksija četvrti put su osvojili američku fudbalsku ligu posle pobede nad Hjuston Dajnamom od 3:1 (0:1). U reprizi prošlogodišnjeg finala, na istom stadionu pred rekordnih 30,500 ljudi, Hjuston je pružio mnogo bolju partiju nego prošle godine, dominirao je dobrim delom utakmice i poneo prednost od jednog gola u svlačionicu. Ali Galaksi je u nastavak ušao sa mnogo emocija i agresivnosti, rešio utakmicu u prvih 20 minuta drugog poluvremena i na kraju je zasluženo slavio.

SAD

Za B92 iz SAD, Vladimir Olić

“Cilj na startu sezone bila nam je titula. Ove godine nismo počeli najbolje, ali smo pojačali ritam kad je bilo najvažnije. Ovo je poseban osećaj, divan dan, osvojiti titulu pred svojom publikom, prijateljima i familijom”, izjavio je Dejvid Bekam posle utakmice.

Trener Hjustona Dominik Kinear rekao je da je zadovoljan igrom svog tima, ali da su ih domaći nekoliko puta uhvatili u suviše napadačkoj formaciji i na kraju kaznili.

“Ove godine smo igrali dobro za razliku od prošlog finala, bar mi sada nije muka od naše igre”.

Uprkos velikom slavlju pred domaćom publikom – MLS je ove godine promenio format i od sada je domaćin onaj finalista sa boljim uspehom tokom regularne sezone – veliko pitanje ostaje šta ovaj tim očekuje u budućnosti. Bekam sigurno odlazi, a čini se da ce i Lendon Donovan verovatno krenuti istim stopama, iako u drugom smeru.

Bekam je prošle nedelje objavio da mu je ovo poslednji nastup za Galaksi jer želi novi izazov. On još nije zvanično rekao kakvi su mu planovi – postoje razne spekulacije od Njujorka preko Kvins Park Rendžersa do PSŽ ili Monaka. Ali Arlo Vajt , bivši BBC-jev TV komentator koji sada prati MLS, rekao mi je da misli da je Australija njegova najverovatnija destinacija jer bi to bila šansa da podigne nivo fudbala na jos jednom kontinentu.

Sa druge strane, enigmatični Donovan je samo rekao, malo bolje biranim rečima, da mu se fudbal smučio i da je emotivno i fizički prezasićen, tako da su sve šanse da ce se povući iz sporta, bar privremeno. Pre nekoliko godina je propao u Nemačkoj zato što mu nije odgovarala klima i zato što mu je nedostajala porodica. Spomenuo je i kako mu se sestra nedavno porodila i kako želi da provede što više vremena sa porodicom.

Bekam je nagovestio da bi Kaka mogao da bude dobro rešenje kao zamena.

“Svaki tim bi voleo da ima Kaku, on je sjajan igrač i talenat, vredno radi, jedan od najprofesionalnijih igrača. Ako postoji ikakve šanse da on dođe u Galaksi. siguran sam da ce vlasnici uraditi sve sto mogu. Ali on ima ugovor sa Realom na još dve godine i neumesno je o tome sada govoriti”.

Duel četvrte ekipe sa Zapada i petorangirane ekipe sa Istoka nije razočarao, videla se otvorena igra sa mnogo žustrine, ali bez prljavih startova, mnogo bolji fudbal nego što obično očekujemo od utakmica sa najvišim značajem.

Kejlen Kar je doveo goste u vođstvo od 1:0 posle lepog kontranapada i neuspešne ofsajd zamke u 44. minutu. Kar je izbio sam pred gol Galaksija i hladnokrvno je savladao golmana Džoša Sandersa.

Start drugog poluvremena doneo je lep fudbal. Hjuston se nije zatvorio i nastavio je da napada dok je Galaksi naravno jurio rezultat. Robi Kin je mislio da je izjednačio na startu drugog poluvremena, ali je liinijski sudija podigao zastavicu za ofsajd – ponovo ispravno.

El-Ej je nastavio sa napadima i serijom opasnih centaršuteva sa bokova, uglavnom od strane Bekama. U 60. minutu konačno izjednacčnje. Bek Omar Gonsales je bio najviši u skoku i glavom je smestio loptu u gornji levi ugao gola Telija Hola.

Donovan je priznanje za gol dao Bekamu, koji je nekoliko minuta ranije prišao mladom beku i insistirao da ovaj agresivno kidiše na njegova fleš ubacivanja na drugu stativu, i to je na kraju urodilo plodom. S druge strane, Bekam je spomenuo da je Gonsales jedan od najperspektivnijih mladih americkih bekova i da zaslužuje poziv u reprezentaciju – između ostalog zato sto je posle pobede đuskao potpuno go u svlačionici pred svima.

Samo pet minuta kasnije Galaksi dolazi u prednost. Još jedan odličan centaršut je stvorio haotičnu situaciju pred golom Hola i posle šuta Kina lopta je zakačila nečiju ruku – penal. Kapiten Lendon Donovan je naizgled smireno izveo jedanaesterac i pogodio levi donji ugao za vođstvo. Donovan je posle priznao da je bio veoma nervozan pred taj sut. U 13. minutu on je promašio praktično prazan gol i priznao je da ga je to ‘jelo’ tokom celog prvog poluvremena. Na konferenciji za medije posle utakmice Vil Kuns, šef lige za odnose sa medijima, predstavio ga je kao “centarfora” Galaksija na sta je Lendon dobacio “pa baš i nisam posle onog promašaja”.

U pauzi ga je Bekam smirio, ali sve do ove prilike da se iskupi Donovan nije bio u svom elementu. Bekam je, pomalo vulgarno, na kraju prokomentarisao da je “Donovan imao m.da da izvede taj penal posle onog promašaja, znao sam da ga to boli”.

Donovan je sada rekorder sa 22 gola u svojoj karijeri tokom plej-ofa, uključujući i pet golova u četiri različita finala.

Hjuston je do kraja napadao i imao je nekoliko dobrih šuteva, ali nijedan nije završio u mreži, iako su gosti imali više šuteva (15-11), kao i više udaraca u okvir gola (6-4). Konačnih 3:1 postavio je irski internacionalac Robi Kin u sudijskoj nadoknadi, ponovo iz penala.

Kin je imao odličan prodor i zaobišao je golmana Hola koji ga je oborio. Igrači Dajnama su negodovali, ali je prekršaj bio očigledan. Donovan je hteo da Bekam izvede taj penal da bi se od kluba oprostio golom, ali je Englez priznao da se dosta ispromašivao penala u važnim utakmicama i da je pobeda tima najvažnija, pa je uzvratio predlog.

Bekam je rekao: “Nije vazno da ja dam gol na kraju. Važno je da pobedimo”. Donovan je rekao da jedva hoda, pa je na kraju Kin smireno realizovao penal i time zaokružio odličnu utakmicu u kojoj je on bio najagresivniji i najopasniji igrač domaćina.

Svi igrači Galaksija su redom kao ključ uspeha naveli timski duh. Iako su kao branioci titule od prošle godine u ovu sezonu ušli kao favoriti, tim je očajno počeo sezonu. Onda su došle povrede i odsustvo ključnih igrača zbog reprezentativnih obaveza.

Tek u julu, kada se Donovan oporavio, a Kin vratio sa EP 2012, tim je počeo da igra kako treba. Donovan je rekao:

“Ove godine smo bili relaksiraniji. Završili smo tek na četvrtom mestu pred plej-of, pa je bilo manje pritiska”.

El-Ej se ušunjao u plej-of, ali su tu zamalo stali već na startu protiv Vankuvera. Ali kako je sezona odmicala, Los Anđeles je igrao sve bolje i na to je na kraju kulminiralo titulom. Donovan kaže da je Bekam najzaslužniji:

“Dejvidov odnos prema radu je uticao na sve, on je preuzeo kontrolu nad timom u julu. Kad sam se ja vratio posle odsustva zbog povrede, onda je sve krenulo kako treba”.

Bekam je posle utakmice rekao:

“Prošle godine je bilo lakše jer smo bili sjajni cele sezone. Karakter dobrih timova je da su uspešni kad je najvažnije. Kao što kažem svojoj deci svaki dan, ako želite da budete uspešni, morate da vredno radite svakog dana. Imali smo povreda ove sezone. Ovo je timski uspeh, ne samo startnih 11. Osvojio sam titulu u poslednjoj utakmici u Mančesteru i kasnije u Realu, i evo sada opet. Ovo mi nikada ne dosadi. Imam 37 godina, igrao sam mnogo utakmica i još se radujem kao da mi je prva titula. Bolje je otići sa dve titule nego sa jednom”.

Na kraju je poručio da je oduševljen svojom karijerom i životom u Americi.

“Nadam se da su ljudi uživali gledajući me kako igram za Galaksi. Kad god izađem na teren, nadam se da ljudi vole da gledaju mene i moj tim. Drugi će morati da procene kakav je bio moj uticaj. Ja sam zadovoljan. Pre šest godina sam se svim srcem posvetio Galaksiju i uopšte fudbalu u Americi. Kada sam dosao, nadao sam se da će se povećati intresovanje ljudi za ovu ligu. To se i desilo. Moja osećanja prema ovoj zemlji ne mogu biti toplija. Svi su me tako lepo primili. Na kopačkama nosim američku i britansku zastavu i srećan sam da mi je neko iz publike danas dobacio obe zastave. Hteo bih da se zahvalim svima u Americi na podršci”.