Suze Francuskinja, Norveška je šampion Evrope!

Rukometašice Norveške nove su šampionke Evrope, pošto su u finalu u danskom Herningu savladale selekciju Francuske rezultatom 22:20 (14:10).

Photo by EPA-EFE/HENNING BAGGER

Na taj način došlo je do smene na tronu, upravo među ove dve reprezentacije, najbolje na ovogodišnjem kontinentalnom prvenstvu.

Norveškoj je ovo osma zlatna evropska medalja u istoriji.

Norveška je prevagu napravila na golu, odnosno, učinila je to gotovo nesavladiva Margareta Silje Solberg.

Francuska je povela na startu sa 2:0, pa i 4:2, ali onda kreće niz odbrana Solberg koja je na drugoj strani donela nekoliko lakih golova.

Usledio je potpuni preokret serijom 5:0 i kasnije tokom prvog poluvremena razlika je išla i do +5 (12:7), a na odmor se otišlo sa 14:10 u korist Skandinavki.

U prvih 10 minuta drugog poluvremena videli smo samo šest pogodaka, a mnogo više promašaja i pogođenih stativa.

Ipak, Francuska je uspela da uvede protivnice u "maler", pre svega promenom golmana i energijom koju je donela sa klupe Derlo.

Na 10 minuta pre kraja videli smo prvo izjednačenje, a potom 7 minuta pre kraja i preokret.

Ipak, tada su bekovi Norveške proradili, pre svih najbolji strelac šampionata Mork i, uz još nekoliko ključnih odbrana Solberg, Norveška se popela na krov Evrope.

Na kraju najefikasnija u ovom finalu je bila pivot Francuske Pauleta Fopa sa 5 golova.

Norveška je imala tri igračice sa po četiri pogotka, a to su Nora Mork, Veronika Kristijansen i Rusketa Skogrand.

Podsetimo, bronzanu medalju ranije tokom dana osvojila je selekcija Hrvatske pobedom nad Dankom.

Sva dešavanja iz ovog finala pratili smo uživo u našem Live BLOG-u.