Šved se raspucao i sâm pobedio Zvezdu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su na svom terenu u 18. kolu Evrolige od Himkija sa 79:70.

MLJIzvor: B92
StarSport
StarSport

Sastavi ekipa:

Zvezda: Davidovac, Radičević, Kešelj, Lazić, Feldin, Ročesti, Antić, Dobrić, Janković, Lesor, Enis, Jovanović, Bjelica. Trener: Dušan Alimpijević.

Himki: Marković, Šved, Dženkins, Hanikat, Vjalcev, Patejev, Zajcev, Sokolov, Monija, Gil, Jakušin, Todorović, Zubkov, Anderson, Dženkins, Tomas. Trener: Jorgos Barcokas

Hala: Aleksandar Nikolić, Beograd
Gledalaca: Oko 4.000
Sudije: Huan Karlos Garsija Gonsales, Karmelo Paterniko, Serhio Silva

Crveno-beli su loše otvorili tri od četiri četvrtine, Aleksej Šved je u drugom poluvremenu počeo da pogađa gotovo sve, a Zvezda je u poslednjem periodu pala.

Sve je rešeno na minut i po do kraja kada je Branko Lazić na Švedu napravio nesportsku ličnu grešku posle koje je plej ruske ekipe pogodio bacanja, a odmah zatim i trojku.

Najbolji strelac je bio Aleksej Šved sa 29 poena i pet trojki od kojih je dve najbitnije pogodio u finišu meča. imao je još četiri asistencije i pet skokova.

Džejms Anderson je ubacio 14 koševa, ali je posebno važan u finišu bio Tajler Hanikat koji je u nekoliko situacija pronašao rupe u odbrani crveno-belih i sa samo četiri poena dosta doprineo pobedi Himkija.

U Zvezdi je najbolju partiju od dolaska odigrao Tejlor Ročesti sa 27 poena, devet skokova i sedam asistencija. Nemanja Dangubić je odigrao fantastično sa 20 poena, ali to nije bilo dovoljno. Feldin je imao 13.

20:45 Armani Milano – Unikaha

Iako je pre utakmice svakako fokus bio usmeren ka Alekseju Švedu kao najboljem strelcu Evrolige, pre svega Dangubić, a onda i Ročesti potpuno su "ukrali šou" fantastičnom Rusu.

Dangubić je meč otvorio trojkom za Zvezdu posle čega je svojom uzvratio Anderson. Himki je od početka rizikovao ostavljajući Dangubiću dosta prostora da šutira što je ovaj do petog minuta maksimalno iskoristio.

Od pogotka Ročestija 5:5 kreće rafal od tri dalekometna hica i Zvezda je za tili čas došla do 14:5 posle četiri trojke Dangubića.

Gotovo svaka lopta Himkija je u tom prvom periodu išla Švedu, a Šved bi gotovo po pravilu bio fauliran i išao na liniju penala. Zvezda je prednost održala do kraja četvrtine, a Himki u drugoj kreće da topi prednost domaćina.

Euroleague / Printscreen

Tome je doprineo loš početak druge deonice Zvezde koja nije više od tri i po minuta da postigne koš iz igre. Himki je došao do 21:21. A onda je krenuo "deža vi" s početka meča.

Ročesti i Dangubić pogađaju trojke i Zvezda odlazi na poluvreme sa 37:31. Himki je u drugo poluvreme ušao serijom 8:0 i ekspresno preuzeo vođstvo. Od tada nijedna od ekipa nije uspevala da se odlepi. Zvezdi su se u tim trenucima možda svetili i promašeni ziceri iz prvog dela igre.

Zvezda je u poslednju deonicu ušla sa 54:52, ali se videlo da fali energije i koncentracije što je kasnije uzrokovalo pad u napadu, ali i u odbrani. Šved se raspucao, aktivirao se Hanikat i Himki je polako gradio prednost.

Na minut i po do kraja, Himki kreće u kontru, Šved uzima loptu, faulira ga Lazić, a sudije sviraju nesportsku ličnu grešku. Šved pogađa bacanja, odmah u narednom napadu i trojku i Himki je otišao na 76:66 i tu je bio kraj.

Zvezda je došla do skora 7-11 i nalazi se na 11. mestu Evrolige, a Himki je sedmi sa 10-8.

IV četvrtina

Starsport
Starsport

40' Tejlor Ročesti pogađa za dva, pogađa i Dangubić, ali je Šved precizan za tri i sa linije bacanja pa Himki privodi meč kraju, 79:70.

39' Neodlučna Zvezda u napadu, na kraju lopta dolazi do Lazića koji ne uspeva da pogodi iz reketa, da bi Zvezdin kapiten odmah zatim napravio nesportsku ličnu grešku, A Šved na minut i po do kraja ima priliku da gotovo reši utakmicu 73:66. Pogađa Šved i trojku, 76:66.

38' Hanikat opet pogađa, 71:62. Pogađa i Antić, 71:64. Gubi loptu Himki, Feldin se snašao i dao koš, 71:66.

37' Hanikat se našao na dobrom mestu pod košem 69:62, Zvezda loša u napadu i za 17 minuta je ubacila samo 25 poena.

36' Treća trojka Šveda, 67:62, Lesor na drugoj strani loš pod košem.

35' Monja vraća trojku, 64:60. Ročesti forsira, ali prolazi, 64:62.

34' Kriza Zvezde u napadu se nastavlja, lopta često na ivici izgubljene. Konačno pogodak! Džejms Feldin trojka, 61:60 za Himki.

33' Tomas "zida" pored Lesora i povećava prednost Himkija, 61:57.

32' Marković pogađa uz faul Dangubića, 57:57. Promašaj Bjelice, Anderson opet u prodoru, 59:57 za Himki.

31' Ročesti nastavlja svoju seriju 8:0! Peta trojka za 57:52! Anderson pogađa u prodoru za 57:54.

III četvrtina

30' Tejlor Ročesti pogađa trojku! Zvezda ima napad posle promašaja Malkolma Tomasa, Ročesti promašuje za dva, lopta mu se vraća i drugi put plej Zvezde ne greši, 54:52 za crveno-bele.

29' Zvezda ne koristi napad, gubi loptu, a Marković asistira Švedu za zakucavanje, 52:49.

28' Lesor opet na liniji za slobodna bacanja, ali i Šved posle njega, 49:50 za Himki.

27' Feldin igra jedan na jedan i pogađa za dva, Zvezda je povela 48:43. Ročesti gubi loptu, Anderson pogađa trojku, pre toga pogađa Tomas za egal 48:48.

26' Feldin u odličnom prodoru pogađa za dva, Šved promašuje trojku, Zvezda opet vodi 45:43! Ročesti u narednom napadu dodaje Lesoru, a ovaj ne uspeva da pogodi pored Dženkinsa, ali uspeva sa linije za slobodna bacanja 46:43.

25' Bjelica ide na prodor i dobija faul, 43:41. Tejlor Ročesti u narednom napadu sa penala donosi izjednačenje svom timu, 43:43.

24' Dobra kombinacija Himkija, zakucavanje Gila, 41:39 za Himki. Bjelica promašuje trojku, a Anderson pogađa u reketu za dva, 43:39 vode gosti.

23' Džejms Anderson promašuje spolja, neprecizan i Pero Antić, a prve poene za Zvezdu posle tri minuta postiže Džejms Feldin, 39:39.

22' Himki se potpuno vraća, pogađa Malkolm Tomas za dva 37:36. Trojka Dženkinsa, Himki pravi seriju 8:0 i preuzima vođstvo, 39:37.

21' Trojka Šveda, Himki opet prilazi 37:34.

II četvrtina

20' Dženkins koristi dva penala, 37:28. Dangubić ne uspeva da ubaci šestu trojku, a Gil iz ćoška završava poluvreme trojkom 37:31.

19' Šved promašuje, Ročesti vodi napad, Feldinu ide lopta i on je neprecizan spolja.

18' Tejlor Ročesti pogađa novu trojku! Šved se diže na šut i iznuđuje faul Lazića, 31:26. Nova trojka Tejlora Ročestija treća! Dangubiiiiiiiiiiiiić! Peta trojka Dangubića za Zvezda uništava Himki spolja, 37:26.

17' Bjelica promašuje novi zicer posle prodora Dangubića, Marković pravi faul u napadu.

16' Marko Todorović brzo uzvraća, asistirao mu je Marković, 27:23. Dangubić je pogodio skoro sve od početka utakmice, ali je promašio bacanja posle faula Andersona, 28:23.

15' Marković prolazi i promašuje zicer, Ročesti dodaje loptu Lesoru, a ovaj posle faula Vjalceva pogađa jedno od dva slobodna bacanja, 24:21. Trojka Ročestija, Zvezda odbija nalet Himkija 27:21.

14' Marković sjajno pronalazi Andersona koji se ubacio uz čeonu liniju. Pogodio je na drugom obruču i izjednačio, 21:21. Pero Antić dobija tehničku grešku ali Himki ne koristi ni bacanja ni napad. Dangubić ponovo pogađa! 23:21.

13' Antić baca "er bol", a Davidovac pravi faul na Švedu. Stefan Marković prolazi do koša i pogađa posle nekoliko loših minuta obe ekipe, 21:19. Lesor pravi faul u napadu pa se greške Zvezde u napadu nastavljaju dok Himki sustiže prednost.

12' Feldin promašuje novi zicer, a Marković "baca ciglu" i pogađa samo tablu van linije 6.75.

11' Zubkov promašuje dvojku, Himki hvata ofanzivni skok i Šved pogađa trojku. Davidovac je u narednom napadu promašio trojku 21:17.

I četvrtina

Starsport
Starsport

10' Promašuje zicer Feldin, promašio je i Bjelica, a onda pod faulom promašuje i Enis u kontri. Loša serija Zvezde iz izglednih pozicija koju Enis prekida sa linije za slobodna bacanja 21:12. Gubi loptu Janković i Marković se upisuje u strelce na kraju prve četvrtine 21:14.

9' Milko Bjelica dobija loptu visoko i spušta se na post, faulirao ga je Zubkov, ali je Bjelica promašio oba bacanja. Zubkov je potom promašio trojku posle dobre odbrane domaćih.

8' Davidovac pravi faul na Švedu, 18:12. Feldin promašuje, Zvezda dolazi do ofanzivnog skoka, Lesor ide na koš i iznuđuje faul, 19:12.

7' Dangubić naivno pravi nesportsku ličnu grešku na Čarlsu Dženkinsu. Dženkins promašuje dva slobodna bacanja. Pogodak Ročestija 18:10.

6' Šved ide na prodor, Dangubić ga faulira, pa Šved može da smanji prednost Zvezde sa linije penala. Pogodio je Šved oba bacanja, ali je pogodio Feldin sa poludistance, 16:10.

5' Treća i četvrta trojka Nemanje Dangubića! Dangubić je za samo četiri minuta sakupio 12 poena i Zvezda vodi 14:8.

3' Ročesti pogađa s poludistance, 5:5. Nova trojka Dangubića! Zvezda vodi 8:5.

2' Anderson pogađa trojku u tranziciji, 5:3 za Himki.

1' Prvi napad za Šveda i prvi pogodak pleja Himkija. Čuva ga Lazić na startu meča. Dangubić pogađa trojku! 3:2 za Zvezdu