Danci preživeli pakao Dablina, Italija brojala Jermeniji do devet!

Fudbalska reprezentacija Danske plasirala se direktno na EURO 2020 pošto je u meču odluke u D grupi odigrala nerešeno u Dablinu protiv Republike Irske, 1:1.

Z.K.Izvor: B92
Photo by Catherine Ivill/Getty Images

D grupa

Gibraltar - Švajcarska 1:6 (0:1)
(Štihe 74 - Iten 10, 84, Vargas 50, Fasnaht 57, Benito 75, Džaka 86)
R.Irska - Danska 1:1 (0:0)
(Doherti 85 - Brajtvajt 73)

Tako su Danci osvajanjem boda održali prednost nad Ircima i osvojili drugo mesto u gripi koje im je donelo plasman na završni tur nir.

Irci će svoju sreću morati da potraže kroz plej-of u martu naredne godine.

Irci su naročito tokom prvog dela imali više prilika, ali nisu uspeli da ih materijalizuju.

Kazna je stigla u drugom poluvremenu kada je napadač Leganesa Martin Brajtvajt dobro reagovao na centaršut Henrika Dalsgarda i Danska je povela.

Irci su uspeli da dođu do izjednačenja pet minuta pre kraja. Enda Stivens je centrirao a igrač Vulverhemptona Mat Doherti je glavom sproveo loptu u mrežu za konačnih 1:1.

U istoj grupi Švajcarska je kao gost deklasirala Gibraltar sa 6:1. Tako su Švajcarci osvojili prvo mesto u grupi.

Sedrik Iten je bio strelac dva gola, u 10. i 84. minutu, a mrežu domaćina zatresli su i Vargas u 50, Fasnaht u 57, Benito u 75. i Granit Džaka u 86. minutu.

Jedini gol za Gibraltar postigao je Štihe u 74. minutu.

F grupa

Malta - Norveška 1:2 (1:1)
(Feneh 40 - King 7, Sorlot 62)
Španija - Rumunija 5:0 (4:0)
(Ruiz 8, Moreno 33, 43, Rus 45+1ag, Ojarzabal 90+2)
Švedska - F. Ostrva 3:0 (1:0)
(Anderson 29, Svanberg 72, Gvideti 80)

U F grupi, Španija je bila ubedljiva protiv Rumunije (5:0).

Gosti nisu imali nikakve izglede i "crvena furija" je lako došla do trijumfa. Fabijan Ruiz u osmom i Herard Moreno u 33. i 43. minutu završili su posao za visokih 3:0, da bi u nadoknadi prvog dela autogolom Rusa Španija povela sa 4:0.

Poslednji gol na meču postignut je u drugom minutu nadoknade vremena, a strelac je bio igrač Sosijedada Mikel Ojarzabal.

Na Malti, Norveška je došla do pobede od 2:1.

Goste je u vođstvo doveo Džošua King u sedmom minutu, da bi Feneh pet minuta pre odlaska na odmor izjednačio na 1:1..

Pobedu Norvežanima doneo je Aleksander Sorlot pogotkom u 62. minutu

Ni Šveđani nisu imali problema kod kuće sa Farskim Ostrvima. Pobedili su sa laganih 3:0 i kolo pre kraja obezbedli drugu poziciju u grupi koja im garantuje plasman na završni turnir.

Strelci su bili Sebastijan Anderson u 29, Matijas Svanberg u 72. i Džon Gvideti u 80. minutu.

J grupa

Grčka - Finska 2:1 (0:1)
(Mantalos 47, Janakopulos 70 - Puki 27)
Italija - Jermenija 9:1 (4:0)
(Imobile 8, 33, Zaniolo 9, 64, Barela 39, Romanjoli 72, Žoržinjo 75p, Orsolini 78, Kijeza 81 - Babajan 79)
Lihtenštajn - BiH 0:3 (0:0)
(Čivić 57, Hodžić 64, 72)

U J grupi je i ranije sve bilo rešeno, ali smo zato u poslednjem kolu videli pravu reviju golova.

Italija je ostvarila stopostotan učinak u grupi, izabranici Roberta Mančinija imaju svih 10 pobeda sa kod kuće su prosto deklasirali reprezentaciju Jermenije - 9:1 (4:0).

Bila je to sjajna partija "azura", Ćiro Imobile i Nikolo Zaniolo su postigli po dva gola, a u strelce su se upisali i Nikolo Barela u 29, Alesio Romanjoli u 72, Žoržinjo iz penala u 75, te Rikardo Orsolini u 78. i Federiko Kijeza u 81. minutu.

Bosna i Hercegovina je pobedila uz dva gola Armina Hodžića i jedan Eldera Čivića kao gost reprezentaciju Lihtenštajna dok je Grčka napravila preokret protiv Finske (2:1).

Gosti su vodili od 27. minuta golom Temua Pukija, da bi u 47. Petros Mantolas izjednačio.

Pobedu Grčkoj obezbedio je u 70. minutu Konstantinos Janakopulos.