Nije propaganda – Severna Koreja 2x prvak sveta!

Mlade fudbalerke Severne Koreje zaprepastile su svet osvojivši dve titule prvaka u roku od nekoliko nedelja.

AKIzvor: B92

* Severna Koreja je u obe konkurencije osvojila drugu titulu. Prvu u U17 rangu je osvojila na premijernom izdanju 2008, dok je U20 tim prvi put najbolji bio 2006.

Korejke su krajem oktobra osvojile U17 Svetsko prvenstvo u Jordanu, a u subotu i U20 SP u Papua Novoj Gvineji.

Na ovom turniru Severna Koreja je u finalu savladala selekciju Francuske sa 3:1, uprkos vođstvu rivalki od 17. minuta.

S obzirom da su režimski korejski mediji proteklih godina često lagali svoj narod o velikim pobedama i titulama svojih selekcija, sada će konačno moći da im kažu istinu kada saopšte da je Severna Koreja najbolja na svetu.

Mlade fudbalerke ove zemlje su do titule stigle sa pet pobeda, u grupi su savladale Švedsku 2:0, Brazil 4:2, potom domaćina 7:1, a do finala su stigle posle dva meča na produžetke.

Prvo su iznenadile Španiju sa 3:2, a potom ostvarile za njihovu naciju verovatno najveću pobedu, nad omraženim SAD sa 2:1. U borbi za treće mesto Japanke su minimalnim rezultatom bile bolje od Amerikanki.

Mlađa selekcija Severne Koreje je bila jednako dominatna na U17 SP u oktobru.

Nakon remija sa Engleskom na premijeri 3:3, redom su padali Brazil 1:0, Nigerija 3:0, Gana 2:2, Venecuela 3:0 u polufinalu, te u finalu bliski Japan sa 5:4 posle penala.