Golčina Živkovića za pobedu Partizana

Fudbaleri Partizana pobedili su Spartak u Subotici sa 1:0 (0:0) u meču 19. kola Superlige Srbije, a strelac jedinog gola bio je Andrija Živković.

SOIzvor: B92 Andora

On je u 51. minutu savršeno izveo slobodni udarac – poslao je loptu u gornji desni ugao uhvativši protivničkog golmana na krivoj nozi.

To je deveti trijumf crno-belih, koji sada imaju 32 boda i četvrti su na tabeli, dok je Spartak zakucan za dno sa 13 bodova.

Trener Partizana Ljubinko Drulović odmarao je Babovića, Subića i Umarua, ali to se nije odrazilo na rezultat. Crno-beli su kontrolisali igru sve vreme – u prvom poluvremenu imali su nekoliko solidnih akcija i šuteva ka golu, ali je golman Janošević bio raspoložen.

Ključan je bio start drugog poluvremena, kada je Živković na već opisani način doveo goste u vođstvo, a koji minut kasnije Janošević je skinuo zicer Jevtoviću.

Sa druge strane, Spartak je napadao retko i mlako, pa nije stvorio nijednu pravu priliku za gol.

Spartak: Janošević – Farkaš, Kovačević, Antonić, Milošević – Jočić, Tumbasević (Makarić 54') – Ivanović (Mrkela 46'), Torbica, Jondić – Ilić (Božović 64').
Partizan: Kljajić – Vulićević, Bandalovski, Ćirković, Leković – Jevtović, Brašanac – A. Živković (Trujić 93'), Saša Ilić, Ninković (Petrović 89') – Božinov (Šaponjić 75').

Tok meča:

Posle nešto mirnijeg početka prvu šansu stvorio je Partizan u devetom minutu – Ninković je šutirao po zemlji iskosa sa leve strane, ali je golman Janošević uhvatio loptu. Koji minut kasnije nekome je pozlilo na delu tribina sa navijačima Spartaka, pa je morala da interveniše i Hitna pomoć.

Crno-beli su polako preuzimali inicijativu, u 14. minutu solidno je šutirao Brašanac, ali je Janošević ponovo uhvatio loptu. Tri minuta kasnije Janošević je kiksnuo posle ubacivanja Brašanca sa leve strane, u nastavku akcije Živković je pokušao makazicama, ali je lopta završila iznad prečke.

Tu se nije završio niz napada crno-belih – Brašanac je kasnio sa reakcijom posle idealnog dodavanja Ilića, a potom je izblokiran udarac Ninkovića.

Potom su se domaći konačno oslobodili pritiska i došli do protivničkog kaznenog prostora – usledio je i udarac Tumbaševića, doduše neprecizan, a minut kasnije videli smo i gužvu u kaznenom prostoru posle koje su igrači Spartaka tražili penal zbog navodnog igranja rukom Bandalovskog.

Spartak je zaigrao nešto bolje, isticao se Torbica, ali ozbiljnije šanse nije bilo. Domaći su dobili slobodni udarac na ivici kaznenog prostora posle faula nad Ilićem, ali su bespotrebno kombinovali, pa je udarac upravo Torbice izblokiran.

Minut ranije Živković je izazvao aplauze jer je divnim potezom petom proigrao Božinova, ali Bugarin je bio u ofsajdu.

Do kraja poluvremena nije bilo prilika, pa se u svlačionice otišlo sa rezultatom 0:0.

Prvu izglednu situaciju u drugom poluvremenu videli smo u 51. minutu i ona je odmah pretvorena u gol – imao je Partizan slobodan udarac sa ivice kaznenog prostora, iskosa sa desne strane, a Andrija Živković fantastično je šutirao i poslao loptu u gornji desni ugao uhvativši protivničkog golmana na krivoj nozi.

To je bio šesti prvenstveni pogodak najboljeg fudbalera crno-belih.

Partizan je potpuno kontrolisao igru i u 56. minutu lako je moglo da bude 2:0 – Božinov je poslao lepu loptu u prostor, ali je Kovačević u poslednjem trenutku intervenisao ispred Ninkovića.

Četiri minuta kasnije golman Janošević spasao je Spartak – posle nove kratke kombinacije usledio je centaršut, Jevtović je bio najviši u skoku i šutirao je glavom, ali je golman domaćih dobro intervenisao. U nastavku akcije crno-beli su tražili jedanaesterac jer su smatrali da je igra pogodila u ruku jednog od protivničkih igrača, ali sudija je ostao nem.

Trener Spartaka do 65. minuta već je iskoristio sve tri izmene, njegov tim donekle je uspostavio ravnotežu, ali nije uspevao ozbiljnije da ugrozi gol gostiju. Crno-beli su bili znatno konkretniji i to se videlo i u 72. minutu – dobru priliku imao je Brašanac, ali je Janošević odbranio njegov udarac.

U 78. minutu kombinacija dvojice rezervista donela je polušansu Spartaku – Mrkela je odlično prošao po desnoj strani i centrirao, ali je Božović slabo zahvatio loptu glavom, pa veće opasnosti nije bilo.

Partizan je izvodio kornere i držao loptu na protivničkoj polovini, što i jeste najsigurniji način odbrane sopstvenog gola, pa do kraja meča nije bilo većih uzbuđenja i gosti su ostvarili zasluženu pobedu.